Hotel Hilton Garden Inn Kraków Airport, usytuowany tuż obok lotniska, przeszedł metamorfozę, zyskując nową, przyjazną dla zmysłów aranżację parteru, która zachęca do zwolnienia tempa i odpoczynku. Za projekt odpowiada wyspecjalizowana w realizacjach hotelowych pracownia AKA Studio.

Hilton Garden Inn Kraków Airport został otwarty w 2014 roku. Obiekt jest niezwykle wygodny dla podróżujących, ponieważ jest świetnie skomunikowany łącznikami z pobliską stacją kolejową i terminalem lotniska. Jednak z upływem lat wymagał nowej aranżacji parteru, która zastąpiłaby nieco zimną estetykę w odcieniach beżu – komentuje arch. Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio.

Inspiracje zaczerpnięte z pobliskiej natury

Za opracowanie nowego projektu oraz koordynację prac podczas realizacji odpowiada pracownia AKA Studio, specjalizująca się w projektowaniu hoteli i posiadająca bogate doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi sieciami hotelarskimi.

Stworzony przez architektów projekt wnętrz bezpośrednio nawiązuje do nazwy hotelu, co zaowocowało pomysłem na wprowadzenie dużej ilości roślin oraz motywów zaczerpniętych z pobliskiego Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Kolorystyka wnętrz opiera się na odcieniach zieleni i bursztynu, a dekoracyjne wzory przypominają kształty liści. Tkaniny przywołują typowe dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej wapienie. Transformacji uległy lobby, częściowo restauracja oraz foyer wraz z salami konferencyjnymi, dzięki czemu zmodernizowane wnętrza stały się wizytówką hotelu.

Restauracja, lobby i foyer konferencyjne

Duże przestrzenie w lobby oraz foyer wypełniono starannie dobraną roślinnością oraz strefami wypoczynkowymi, aranżowanymi przy użyciu mebli od polskich marek takich jak Sits, Noti, Tamo czy Comforty. Połączenie różnorodnych kolorów tapicerek oraz faktur tkanin sprawia, że wnętrza nabierają charakteru. Przemalowanie sufitu na czarno w przestrzeni o wysokości dwóch kondygnacji dodaje przytulności i kameralności. Podłoga z wielkoformatowych płytek zachowana została z miejscowymi dywanami inspirowanymi naturą. W foyer umieszczono unikalnie zaprojektowane elementy dekoracyjne w formie kół i obręczy, pełniące funkcje lamp, luster, paneli akustycznych, a nawet ogrodów wertykalnych. Restauracja zyskała nową głębszą kolorystykę, a jej przestrzeń została odświeżona i wzbogacona o nowe wykończenia i meble.

Sale konferencyjne

Remontem objęte zostały również sale konferencyjne, a największym wyzwaniem było stworzenie złudzenia naturalnego światła w dużej, łączonej sali bez okien. Wykorzystano tapety z motywem luksferów i roślinności, podświetlane od góry, oraz zasłony, aby uzyskać efekt głębi. W mniejszych salach konferencyjnych zastosowano stonowane kolory w ciepłych odcieniach, przestrzenne wykładziny oraz zasłony wykonane z naturalnych materiałów. Salka Boardroom, z prywatnym i kameralnym charakterem, wyróżnia się głębokim kolorem grafitowym i fornirowanymi meblami w kolorze orzecha amerykańskiego. Wszystkie sale wyposażono w nowoczesny system audio-video umożliwiający telekonferencje na dużą skalę.

Dla nas, Hilton Garden Inn Kraków Airport stanowił wdzięczne pole do przeprowadzenia metamorfozy. Przede wszystkim dlatego, że zastosowaliśmy tam wiele roślin oraz naturalnych materiałów. Udało nam się nadać temu miejscu nowoczesny wygląd, przyjemną atmosferę i poczucie przytulności. Tym samym udowodniliśmy, że możliwy jest kompromis między istniejącą, nieco bezosobową bazą a nową wizją nowoczesnego i ciepłego wnętrza, bez konieczności pozbywania się wszystkiego. Jako pracownia byliśmy odpowiedzialni nie tylko za projekt, ale również dostarczyliśmy usługę zarządzania projektem na każdym etapie jego realizacji. Dzięki temu modernizacja wnętrz w hotelu trwała zaledwie 2,5 miesiąca i odbyła się w działającym obiekcie – podsumowuje arch. Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.

Projekt: AKA Studio. www.studioaka.pl

Fot: Paulina Dzikowska & Michał Szczepański