Odpowiednie ustawienie biurka, bez względu na to, czy znajduje się ono w domu, czy w biurze, może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu pracy i tym samym większej jej efektywności. Mogłoby się wydawać, że najlepszym miejscem będzie to, które jest najjaśniejsze, czyli biurko pod oknem, ale czy tak jest w każdym przypadku? Podpowiadamy!
Czy biurko może stać pod oknem?
Oczywiście, co do zasady każdy mebel możemy ustawić tam, gdzie nam się podoba, albo gdzie wizualnie pasuje to do stylu wnętrza, ale takie ustawienie nie zawsze sprawdza się w praktyce. Jak sytuacja wygląda w przypadku biurka? Czy biurko może stać pod oknem i kiedy warto je tak postawić, a kiedy wręcz przeciwnie?
- Ściana z oknem po stronie południowej – będzie miejsce bardzo jasnym i słonecznym do umieszczenia biurka, ale niestety słońce przez większość dnia będzie w tej sytuacji padało na naszą twarz, uniemożliwiając wygodną pracę. Rażące promienie wywołuje mrużenie oczy i często wręcz niemożliwość patrzenia na ekran monitora.
- Ściana z oknem po stronie wschodniej i północnej – najlepsza do tego, by postawić biurko pod oknem. Miejsce będzie świetnie oświetlone, ale promienia słońca nie będą nas razić, ani odbijać się od monitora.
- Blat roboczy frontem do okna – dobre rozwiązanie, ale nie w przypadku gdy ekran będzie stale narażony na dodatkowe „grzanie go” promieniami słońca. To nie służy sprzętowi i może powodować jego szybsze zużycie się.
- Blat biurka bokiem do okna – świetny pomysł w przypadku okna wychodzącą na północną stronę mieszkania. Ilość światła i kąt jego padania będą sprzyjać i nauce i pracy.
- Biurko tyłem do okna – niekoniecznie! Kiedyś był to modny trend, ale dziś wiadomo już, że światło dzienne odbija się wtedy w monitorze tak bardzo, że utrudnia patrzenie i prowadzi do efektu „wytrzeszczania oczu”, żeby cokolwiek na ekranie dostrzec. Nie warto.
Jak ustawić biurko w stosunku do okna?
Podsumowując wszystkie wcześniej wymienione, popularne sposoby na ustawienie biurka przy oknie, wybierzmy ten, który najlepiej sprawdzi się w sytuacji wychodzenia okna na konkretną ścianę domu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak ustawić biurko w stosunku do okna, bo wszystko zależy właśnie od tego, jak przez okna pada światło. Za duża jego ilość i zbyt intensywne rażenie w oczy nie przysłuży się na pewno, dlatego trzeba brać na to poprawkę.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jaki w zasadzie mamy tryb pracy czy nauki? Jeśli bazuje on na godzinach wieczornych i nocnych, to zajmowanie miejsca pod oknem na biurko, nie ma wiele sensu. W czasie pracy i tak nie skorzystamy z dziennego światła, więc swobodnie można biurko ustawić w jednym z rogów pokoju, doświetlając je odpowiednimi lampkami.
Czy grzejnik może być pod biurkiem?
Ciepło bijące od grzejnika często kusi nas do tego, by ustawić biurko tak, aby kaloryfer znajdował się jak najbliżej nóg. Jak się okazuje, nie zawsze jest to dobry pomysł! Po pierwsze, jeśli biurko jest z tyłu zabudowane, a nie otwarte, to ciepło grzejnika najbardziej operuje na tylną ścianę biurka i wcale nie przechodzi przez nią, a rozprasza się na boki. Efekt jest taki, że może i ścianka biurka jest ciepła, ale nogi wcale nie. Mało tego, jeśli biurko jest dosunięte do kaloryfera maksymalnie, to starty energii elektrycznej będą bardzo duże, a roznoszenie się ciepła po całym pokoju – znacznie mniejsze.
W przypadku niezabudowanego biurka sytuacja wygląda dużo lepiej, ale i tu należy pamiętać, żeby utrzymać odległość około 10 cm między grzejnikiem, a meblem, tak żeby usprawnić cyrkulację powietrza. Czy zatem grzejnik może być biurkiem? Teoretycznie tak, ale jeśli chcemy, żeby efektywność tego grzania rzeczywiście była dobra, zachowajmy odstęp i pozwólmy powietrzu krążyć.
Dodatkowo, zrezygnujmy z takiej opcji, gdy komputer miałby stać blisko źródła ciepła – sprzęt komputerowy nie powinien być dogrzewany!
Jak ustawić biurko według feng shui?
Jeśli w domowej aranżacji wnętrza kierujemy się popularną dziś sztuką feng shui, to ustawiając biurko, zwróćmy uwagę na te zasady:
- Power position (najlepsza pozycja) na biurko jest tą, w której siedzimy przodem do drzwi i tyłem do ściany, widząc przed sobą jak największą część pomieszczenia. Im dalej od drzwi tym lepiej dla energii pracy i analogicznie im bliżej, tym większe rozproszenie. Jednocześnie dobrze jest nie ustawiać biurka na wprost drzwi, tak by płynąca przez nie energia nas dodatkowo nie rozpraszała.
- Nigdy nie ustawiamy biurka tyłem do okna, bo powoduje to poczucie braku stabilności. Podobnie, nie siadamy na wprost okien – tu widoki po drugiej stronie będą tłumić zawodową energię.
- Kable komputerowe zawsze trzymamy z dala od powierzchni roboczej biurka, nigdy na blacie!
- Porządek na biurku – klucz do harmonijnej pracy i nauki.
- Pomieszczenie: optymalnie osobne! Jeśli nie jest to możliwe, to skupiamy się na tym, by biurko znajdowało się jak najdalej od sypialni lub było od części wypoczynkowej czymś oddzielone.
- Ściany, które widzimy przed i wokół siebie, podczas pracy przy biurku nie mogą być ani puste, ani zbyt chaotyczne.
W wyborze biurka wg feng shui ważne jest też zachowaniu rozsądku w jego rozmiarze. Biurko ustawione zgodnie z zasadami tej filozofii, ale będą za duże lub zbyt wąskie, może utrudnić pracę, a czasem wręcz ją uniemożliwić, dlatego zanim zabierzemy się za umieszczenie mebla, dobrze go wybierzmy! Biurko zawsze dopasowujemy do swojego wzrostu i faktycznych potrzeb pracy.