Minimalizm, loft, industrial, boho, rustykalny, glamour… Te style od dłuższego czasu przewijają się w trendach. Masz mieszkanie lub pokój zaaranżowany w którymś z nich, ale czujesz, że potrzebujesz jakiegoś odświeżenia? A może dopiero planujesz, jak się urządzić? Niezależnie od tego, która opcja do Ciebie pasuje, rozważ, czy w Twoim mieszkaniu nie sprawdzą się przypadkiem mniej opatrzone i oryginalne meble w stylu indyjskim! Czym się charakteryzują?

Oryginalne indyjskie meble – wyjątkowa trwałość

Oryginalne meble indyjskie są wytwarzane ręcznie z wyjątkowo trwałych i pięknych materiałów – drewna z mango, egzotycznej akacji i palisandru. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy i niepowtarzalny, do czego przyczynia się naturalne usłojenie i ręczna produkcja. Egzotyczne drewno wyróżnia dużo większa twardość niż rodzime gatunkami, więc trudniej je obrobić, ale także i uszkodzić albo zniszczyć. Ponieważ meble indyjskie są tak trwałe i odporne na zarysowania, bywają przekazywane w nienaruszonym stanie z pokolenia na pokolenie.

Warto wyjaśnić, czym charakteryzuje się każdy z gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji mebli indyjskich.

  • Palisander – ma głęboką, ciemnobrązową barwę, wyraźne usłojenie i delikatny połysk. To drewno gęste i bardzo odporne na uszkodzenia. Wyjątkowości dodaje mu też różany zapach, ze względu na który bywa nazywane drzewem różanym.
  • Mango – dużo jaśniejsze niż palisander, w barwie szarej lub brązowozielonej, czasami z delikatnymi, złotymi refleksami. Ze względu na plastyczność łatwo je formować w fantazyjne kształty. Poza tym jest wodoodporne, więc nadaje się nawet na blaty kuchenne czy łazienkowe.
  • Akacja egzotyczna – w zależności od źródła światła przybiera nieco inną barwę, co dodaje meblom i wnętrzom specyficznej dynamiki. Właściwościami fizycznymi przypomina nasz rodzimy dąb. Jeśli chodzi o kolor, jest zazwyczaj jaśniejsza od palisandru, ale ciemniejsza niż mango.

Meble w stylu indyjskim – piękne, masywne bryły

Jak wyglądają meble w stylu indyjskim? Ich piękno polega na masywności, szlachetności i starannie dopracowanych zdobieniach. Nieważne, czy to ogromny ornament pokrywający całe drzwi szafy albo duże florystyczne motywy, czy niewielki detal przy uchwycie – wszystkie zachwycają kunsztem i kształtem. To zasługa zaangażowania i doświadczenia indyjskich artystów i rzemieślników, którzy przykładają ogromną uwagę do rzeźbienia w drewnie.

Meble indyjskie często mają ciemną, nasyconą barwę (zwłaszcza te z palisandru), co dodatkowo podkreśla ich niezwykłość. Dzięki trwałości, ciężkości i elegancji meble indyjskie stały się symbolem luksusu. Można śmiało powiedzieć, że z jednej strony meble indyjskie zachwycają dekoracyjnością, a z drugiej – pewną surowością związaną z naturalnym materiałem.

Do jakich wnętrz pasują meble w stylu indyjskim?

Oryginalność indyjskich mebli sprawia, że nie pasują do każdej aranżacji. Oczywiście doskonale wpisują się we wnętrza urządzone w stylu egzotycznym, orientalnym i egzotycznym, ale nie tylko.

  • Meble indyjskie z metalowymi elementami ożywią aranżacje industrialne i loftowe. Ponieważ w tych konwencjach reszta wyposażenia jest raczej surowa i prosta, a także w stonowanych barwach, oryginalna indyjska szafa czy komoda doskonale ociepli wnętrze, nie zaburzając jednocześnie stylistycznych proporcji.
  • Proste meble z palisandru możesz śmiało połączyć z klasycznymi, rustykalnymi i kolonialnymi. Pięknie zaprezentują się w towarzystwie antyków albo ludwikowskich sof i foteli.
  • Jasne, proste meble z mango pasują do wystroju urządzonego w stylu minimalistycznym i skandynawskim.
  • Indyjskie szafy, komody, biurka czy słupki są wręcz stworzone do wnętrz boho! W takim przypadku nie musisz ograniczać się do wyrobów prostych czy z surowego drewna. Postaw na te bogato zdobione albo pomalowane na żywe kolory, np. turkus czy miętę.

Warto też podkreślić, że meble z palisandru najlepiej „poczują się” w przestronnych pomieszczeniach, ponieważ w tych mniejszych staną się zbyt przytłaczające. W przypadku dużo jaśniejszego drewna z akacji i mango nie ma takich ograniczeń.