Nity to elementy wykorzystywane do mocowania i łączenia różnych materiałów, od plastiku, przez aluminium, po szkło. Produkty zbudowane są z tzw. trzpienia i głowicy, które podczas montażu odpowiednio się rozszerzają, zapewniając wytrzymałość i szczelność konstrukcji. Jakie są zastosowania nitów i czym charakteryzują się te elementy? Z jakich materiałów wykonuje się nity i jakie wyróżniamy ich rozmiary? Jak dobrać rozmiar nitów do swoich potrzeb? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Do czego wykorzystuje się nity?

Charakterystyczna budowa nitów sprawia, że elementy nadają się do złączania różnego rodzaju tworzyw. Łączony materiał może być zarówno miękki, jak i bardzo twardy (np. stalowy). Podczas łączenia materiałów, trzpień przechodzi przez otwory w elementach, a następnie końcówka trzpienia jest zgniatana, co powoduje jej rozszerzenie po drugiej stronie. Dzięki rozszerzeniu łącznika powstaje mocne naciągnięcie łączonych elementów, zapewniając utworzenie trwałego mocowania.

Z wykorzystaniem nitów można łączyć różne powierzchnie. Tego typu elementy sprawdzają się między innymi w branży budowniczej, motoryzacyjnej, lotniczej, a także w różnego rodzaju przemysłach. Nity ułatwiają montaż elementów konstrukcyjnych nie tylko w budynkach, ale także w mostach, wiaduktach, masztach, czy tunelach.

Co więcej, przy pomocy nitów można złączyć elementy karoserii samochodu lub części w motocyklach. Nity nierdzewne znajdują zastosowanie przy produkcji okrętów i innych maszyn pracujących na wodzie. Odporne na korozję nity wykorzystuje się także do produkcji kadłubów samolotów i elementów urządzeń elektronicznych. Warto wiedzieć, że nity stanowią także nieodłączny element przemysłu meblowego, służąc do złączania części wyposażenia domowego.

Z jakich materiałów powstają nity?

Najczęściej nity wykonuje się ze stali, dzięki czemu elementy są odporne na rozciąganie i mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach. Nity mogą być wykonane także z miękkich materiałów takich jak plastik, dzięki czemu elementy są lekkie i umożliwiają łączenie równie lekkich konstrukcji.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje nitów?

Hurtownia nitów stalowych wyróżnia takie rodzaje elementów jak:

  • Nity pełne – Ich trzpień jest całkowicie wypełniony, zapewniając mocne połączenie materiałów. Tego typu elementy wykorzystuje się najczęściej w budownictwie, gdzie wymagane jest stabilne mocowanie konstrukcji.
  • Nity drążone – Tego typu produkty posiadają w trzpieniu otwór, co umożliwia między innymi poprowadzenie w łączonych elementach kabli, innych przewodów i rur. Nity drążone znajdują zastosowanie w motoryzacji, czy w przemyśle telekomunikacyjnym.
  • Nity stopniowane – Średnica ich trzpienia może być odpowiednio stopniowana, dzięki czemu tego typu nity umożliwiają połączenie elementów o różnej grubości. Produkty te wykorzystuje się między innymi w branży lotniczej i kosmicznej, gdzie konstrukcje muszą być zarówno wytrzymałe, jak i lekkie.

Dzieląc nity ze względu na kształt łba, wyróżniamy elementy z łbem kulistym, nity z dużym kołnierzem, oraz nity z łbem stożkowym. Mniej popularnymi, choć także dostępnymi na rynku są nity z łbem półokrągłym, grzybkowym, soczewkowym oraz walcowym. Na rynku znaleźć można także nity zrywalne, które różnią się od nitów standardowych sposobem montażu. Podczas łączenia elementów, kołki nitów zrywalnych samoistnie odpadają, tworząc jednolity materiał. Tego typu produkty wykorzystuje się do większych otworów i przy łączeniu miękkich materiałów.

Jakie wyróżniamy rozmiary nitów?

Ogólna zasada mówi, że im większa jest średnica nitów, tym solidniejsze będzie mocowanie. W hurtowni nitów można znaleźć elementy o różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasowanie produktów do materiału i wielkości otworu nie powinno stanowić większego problemu. Poszukując odpowiednich nitów, można zauważyć podane dwa wymiary elementu (na przykład 3 × 10 lub 5 × 21). Warto wiedzieć, że wartości te podane są najczęściej w milimetrach, z czego pierwsza cyfra informuje o średnicy nita, zaś druga o jego długości. Na rynku zazwyczaj można znaleźć nity o średnicy od 2,9 do 8 milimetrów oraz o długości od 5 do nawet 75 milimetrów.

Jak dobrać rozmiar nitów?

Wbrew pozorom dobór nitów nie jest skomplikowanym zadaniem. W pierwszym kroku należy zmierzyć zakres ścisku, który odpowiada łącznej grubości mocowanych elementów. Ważne jest, aby pomiary były jak najdokładniejsze, co ułatwi znalezienie nitów, które połączą materiały bez tworzenia szczelin lub prześwitów. Kolejno należy ustalić, jaka będzie średnica otworu, w którym znajdzie się nit. Średnica ta jest ustalana indywidualnie, w zależności od grubości materiału i indywidualnych potrzeb montażowych. Gdy już wymiar zostanie ustalony, można przejść do wyboru długości nita. Podobnie jak w przypadku średnicy elementu, wymiar ten powinien zostać dobrany na podstawie grubości łączonych materiałów i wielkości otworów. Warto dodać, że nit powinien być o 4 mm dłuższy niż grubość nitowanego materiału.

Jak zamontować nity? Potrzebne narzędzia

Przed zamontowaniem nitów konieczne jest wykonanie otworów, w których umieszczone zostaną elementy. Otwory pod nitowanie wykonuje się z wykorzystaniem specjalnych wierteł stożkowych, dzięki którym otwory mają idealny kształt trzpienia. Do montażu nitów najczęściej wykorzystuje się ręczną, pneumatyczną lub elektryczną nitownicę (w zależności od potrzeb i ilości nitów do montażu). Do urządzenia należy dopasować odpowiednie końcówki, które będą odpowiadać średnicy nitów. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe końcówki i zapas elementów na wypadek ich skrzywienia lub nieprawidłowego zamontowania.

Podsumowanie

Nity to elementy, od których często zależy stabilność całej konstrukcji. Produkty wykorzystywane są w wielu branżach i przemysłach, począwszy od budownictwa, przez motoryzację i lotnictwo, skończywszy na przemyśle meblowym i elektronicznym. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów nitów, dzięki czemu elementy doskonale sprawdzają się do złączania materiałów o różnej grubości. Poszukując odpowiednich produktów, przede wszystkim należy skupić się na dokładnych pomiarach i dobraniu nitów, które będą odpowiadać średnicy otworów.