Wraz z nadejściem pierwszych wiosennych upałów wiele osób zastanawia się, jak skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych. Montaż standardowej klimatyzacji często jest niemożliwy lub po prostu bywa zbyt drogi. Ciekawym rozwiązaniem są przenośne klimatyzery domowe. Dowiedz się, jak działa taki sprzęt!

Nie jesteś w stanie pozwolić sobie na inwestycję w stacjonarny układ klimatyzacji dla domu lub mieszkania? Możesz wybrać klimatyzer, czyli urządzenie mobilne, które skutecznie redukuje temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni Celsjusza.

Klimatyzer czy klimatyzator – jakie są różnice?

Pomiędzy klimatyzatorem a klimatyzerem jest jedna kluczowa różnica. Dotychczas znane klimatyzatory wykorzystują do chłodzenia powietrza freon, co powoduje, że sprzęt nie jest już ekologiczny. Klimatyzery skutecznie chłodzą pomieszczenia mieszkalne i zużywają znacznie mniej energii.

Przenośne klimatyzery są bardziej mobilne i można je postawić praktycznie wszędzie tam, gdzie tylko tego potrzebujesz. Nie generują też wysokich kosztów eksploatacji, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o wysokie rachunki za energię elektryczną.

Jak wybrać klimatyzer do domu?

Planujesz zakup przenośnego klimatyzera, ale nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze? Wystarczy, że przeanalizujesz kilka parametrów technicznych, które determinują opłacalność inwestycji w konkretny model. Najważniejsze elementy to:

  • Moc chłodnicza – oczywiście im wyższa, tym lepsza efektywność pracy. To jednak przekłada się na zużycie energii elektrycznej, a także czas pracy potrzebny do schłodzenia pomieszczenia.
  • Pojemność zbiornika na wodę lub lód – im większy, tym lepiej. Wybierając klimatyzer z dużym pojemnikiem nie ma konieczności częstego wymieniania wkładu.
  • Sposób filtracji powietrza – nowoczesne urządzenia chłodnicze są wyposażone
    w dodatkowe filtry, które oczyszczają powietrze.
  • Sposób sterowania – niektóre modele klimatyzerów można uruchomić zdalnie poprzez aplikację mobilną, natomiast inne wyłącznie przyciskami funkcyjnymi na obudowie. Opcjonalnie można użyć dedykowanego pilota radiowego.

Kupując przenośny klimatyzer warto też wziąć pod uwagę dostępne funkcje. To m.in. timer, regulacja obrotów i mocy oraz szybka zmiana kąta przepływu powietrza.

Dlaczego warto zainwestować w przenośny klimatyzer?

Wyróżniamy naprawdę mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w klimatyzer. To urządzenia, które są przede wszystkim ekologiczne. Podczas chłodzenia powietrza w pomieszczeniach nie wykorzystują chemicznych związków, a więc nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Kilka powodów, które zachęcają do zakupu klimatyzera to: możliwość utrzymania odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, energooszczędność oraz prosta zasada działania. Ile może kosztować klimatyzer? Cena jest zależna od mocy sprzętu. Modele dostępne w sprzedaży występują w cenach zaczynających się od kilkuset złotych w górę.