Połączenie salonu z aneksem kuchennym to niewątpliwie hit aranżacyjny ostatnich sezonów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić powierzchnię w małych i średnich mieszkaniach, ale również świetnie się prezentuje w kwestii wizualnej. Warto jednak uważać podczas urządzania takiego pomieszczenia, bowiem nietrudno o błędy. Sprawdź, jak właściwie dobrać oświetlenie do kuchni połączonej z salonem, aby wyglądało stylowo i było funkcjonalne!

Oświetlenie do kuchni z salonem – czyli połączenie elegancji i funkcjonalności

Planujesz oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Nie martw się, nie musi być to nic trudnego. Przede wszystkim pamiętaj, że oświetlenie musi współgrać ze specyfiką takiego wnętrza. Co to znaczy?

Otóż z jednej strony jest ono miejscem reprezentacyjnym, do którego zapraszamy swoich gości, dlatego też wybrane lampy powinny świetnie się prezentować i przykuwać oko. Natomiast z drugiej strony znajdują się w nim blaty robocze, gdzie przygotowujemy posiłki, myjemy naczynia itd., stąd też przydatne będzie oświetlenie funkcjonalne, zapewniające nam odpowiednią ilość światła.

Czy da się to połączyć? Oczywiście, że tak! Obecnie na rynku jest tak wiele modeli zarówno pięknych, jak i funkcjonalnych lamp, że z pewnością każdy znajdzie coś pasującego do własnego gustu i wybranego stylu aranżacyjnego.

lampy zamontowane nad wyspą kuchenną w aneksie kuchennym w salonie

Oświetlenie kuchni otwartej na salon – grunt to spójność

Mimo że w pomieszczeniu znajdują się dwie strefy o zupełnie innym przeznaczeniu, to jednak powinny one ze sobą harmonijnie współgrać. Przykładowo, jeśli salon w stylu glamour połączymy z rustykalną kuchnią, prawdopodobnie efekt będzie wyglądał… conajmniej dziwnie. Dlatego niewątpliwie ważną kwestią jest taki dobór wyposażenia, aby salon z aneksem kuchennym tworzyły wspólnie jedną, spójną aranżację, tj.: ten sam styl, podobne kolory mebli oraz pasujące do siebie źródła światła.

Sprawdzone połączenia to np.:

  • Żyrandol nad wyspą kuchenną i kryształowe kinkiety w części salonowej;
  • Taśmy LED jako oświetlenie blatu roboczego oraz oświetlenie dekoracyjne wokół sufitu;
  • Trzy lampy wiszące w równych odstępach nad wyspą i podobne trzy nad stolikiem kawowym, jednak ułożone blisko siebie na różnych wysokościach;
  • Te same lampy sufitowe (np. reflektory halogenowe) rozmieszczone w równych odstępach w całym pomieszczeniu jako oświetlenie ogólne.
Przeczytaj też:  Wiosenne nowości w sklepach TK Maxx

Oczywiście wybrane lampy nie muszą stanowić kompletu. Ważne jest raczej, aby cechowało je podobieństwo stylu, np. kolor lub wspólne akcenty dekoracyjne.

 lampa wisząca w salonie z kuchnią w stylu skandynawskim

Lampy kuchenne i salonowe – Na co zwrócić uwagę?

Kupując lampy kuchenne, powinniśmy pochylić się nie tylko nad ich wyglądem, ale i parametrami technicznymi. Kuchnia to miejsce, gdzie podczas gotowania unosi się wilgotna, gorąca para czy osadza się tłuszcz. Dlatego też zwróć uwagę na materiały, z których oświetlenie jest wykonane. Powinny być one łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć.

Jako oświetlenie aneksu kuchennego najlepiej sprawdzają się klasyczne, szklane klosze, a także lampy wykonane z metalu czy tworzyw. Lepiej unikać modeli z elementami tekstylnymi czy papierowymi, gdyż mogą być one trudne do utrzymania w czystości.

Natomiast w salonie również przyda się kilka różnych źródeł światła, co pozwoli tworzyć ciekawy klimat i dopasować jego ilość do nastroju. Tutaj warto postawić na oświetlenie centralne, wspólne dla całego pomieszczenia oraz kilka lamp dekoracyjnych, np. taśmy LED pod sufitem lub jako oświetlenie podszafkowe, kinkiety lub lampy wiszące.

Barwy światła do kuchni z salonem

Zarówno do kuchni, jak i salonu najlepiej sprawdzają się lampy o neutralnym (światło główne i robocze) lub ciepłym strumieniu światła (światło dekoracyjne). Ciepłe odcienie tworzą przyjemny klimat, ułatwiają relaks i sprawiają, że czujemy się w danym pomieszczeniu przytulnie, natomiast chłodne światło mocno pobudza, może działać drażniąco, a także sprawiać, że potrawy wyglądają mniej apetycznie.

Kupując lampy do kuchni i salonu, warto stawiać na oświetlenie LED, które jest nie tylko intensywniejsze od zwykłych żarówek, ale również znacznie dłużej żywotne, energooszczędne i często umożliwia dopasowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb.

kobieta zastanawiająca się jakie oświetlenie wybrać do salonu z kuchnią

Jak właściwie zaplanować oświetlenie salonu z aneksem kuchennym?

Z pewnością ogromnym błędem w aranżacji salonu z aneksem kuchennym jest złe rozmieszczenie źródeł światła lub ich zbyt mała ilość. Warto mieć na uwadze, że to oświetlenie w dużej mierze pozwala rozgraniczyć między sobą te dwie strefy, czyli relaksu od miejsca przygotowywania posiłków. Postawienie na jedną lampę w centralnym punkcie pokoju, tak, jak to często robiono jeszcze kilkanaście lat temu, jest dziś niedopuszczalne. Nie tylko sprawi, że wnętrze będzie wyglądać tandetnie, ale również użytkownicy pokoju szybko zaczną odczuwać, że ilość światła jest niewystarczająca.

Przeczytaj też:  Nowa kolekcja podłóg winylowych marki Quick-Step

Aby samemu zaplanować usytuowanie lamp, warto z góry przewidzieć, gdzie będą położone meble, a następnie rozmieścić:

  • Odpowiednie oświetlenie główne, które wypełni jasnym, neutralnym światłem całe pomieszczenie;
  • Lampy kuchenne, które skierują strumień światła bezpośrednio na blat roboczy, ułatwiając prace związane z przygotowywaniem posiłków – np. taśmy LED pod wiszącymi szafkami;
  • Lampy wiszące – jeśli w kuchni znajduje się wyspa, to najlepiej umiejscowić je bezpośrednio nad nią;
  • Dodatkowe źródło światła nad strefą relaksu – np. żyrandol nad stolik kawowy lub kinkiety na ścianie za sofą;
  • Światło dekoracyjne – np. nowoczesne taśmy LED przy suficie lub za telewizorem;
  • Opcjonalnie: lampy stojące w części salonowej – mogą posłużyć jako dekoracja lub światło do czytania.

Lampy wiszące nad wyspą kuchenną lub stołem jadalnym – dlaczego warto?

Oglądając katalogi aranżacyjne, możemy zaobserwować, że lampy wiszące nad wyspą lub stołem to popularny sposób oświetlenia strefy jadalnej. Nic w tym dziwnego, gdyż takie oprawy wyglądają naprawdę stylowo, a przy tym pełnią rolę funkcjonalno – dekoracyjną. Zaplanowanie lamp wiszących nad wyspą czy stołem jadalnym z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę, a eleganckie, modne oprawy będą stanowić niejakie centrum całego pomieszczenia.

lampy nad blat kuchenny pełniące rolę dekoracyjną

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? – Podsumowanie

Oświetlenie do kuchni połączonej z salonem powinno być zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne. Właściwy dobór lamp może znacząco wpłynąć na estetykę całego wnętrza i umożliwić większe możliwości aranżacyjne, poprzez jego podział na poszczególne strefy: roboczą i wypoczynkową. Należy pamiętać, aby zaplanować światło centralne, jak również robocze (np. taśmy pod szafkami wiszącymi) i dekoracyjne. Wiele modeli lamp do kuchni i salonu umożliwia połączenie ich funkcji. Pamiętajmy, aby wybierając oprawy do salonu z kuchnią, stawiać na modele nie tylko piękne, ale i łatwe w utrzymaniu.