Dzisiaj telefon komórkowy jest już naturalnym elementem naszego życia, bez którego praktycznie nigdzie się nie ruszamy. Kluczy od domu można zapomnieć lub zgubić, pilota do bramy przełożyć, a telefon komórkowy mamy zawsze przy sobie. Dlaczego nie ułatwić sobie życia i przy pomocy dowolnego telefonu otwierać bramy wjazdowe czy garażowe? Z takiej perspektywy sterowanie urządzeniem, które mamy zawsze przy sobie, jest na pewno wygodniejsze. Sterowanie GSM za pomocą SMS-ów lub funkcji CLIP jest doskonałą alternatywą dla inteligentnych systemów automatyki domowej. Poznaj uniwersalność takiego rozwiązania od polskiej firmy F&F.

Global System for Mobile

GSM (Global System for Mobile) to ogólnoświatowy standard cyfrowej mobilnej komunikacji komórkowej, kanałowej częstotliwości i czasu. Rozwój technologii GSM rozpoczął się na początku lat 80-tych XX wieku z inicjatywy grupy 26 europejskich firm telefonicznych. Standard ten miał ułatwić połączenie wszystkich krajów europejskich za pomocą systemu komórkowego o zasięgu 900 MHz. Standard GSM jest systemem cyfrowym, który zapewnia wysoką jakość i poufność komunikacji, a także udostępnia abonentom szeroki zakres usług, czyli automatyczny roaming, odbiór/transmisja danych, usługa SMS, poczta głosowa i faksowa.

Zastosowanie standardu GSM

Szybki rozwój sieci komórkowych otwiera technologii GSM jeszcze szersze obszary zastosowania. Poza komunikacją telefoniczną są to również m.in. systemy GSM bezpieczeństwa dla samochodów, alarmy GSM i systemy sterowania dla domów i mieszkań (np. moduł GSM do bramy), systemy zdalnego sterowania tablicami informacyjnymi, systemy monitorowania parametrów zdalnych obiektów przemysłowych, a także z wykorzystaniem modemów GSM bankomaty i automaty vendingowe.

Proste sterowanie GSM dla każdego domu

Obsługa niektórych rozwiązań domowych nie musi opierać się wyłącznie na zaawansowanych systemach automatyki domowej. Do sterowania podstawowymi funkcjami posesji wystarczy odpowiedni przekaźnik i jakikolwiek telefon komórkowy.

Sterownik GSM od F&F pozwala na porozumiewanie się z naszym domem za pomocą komend tekstowych SMS lub funkcji CLIP. Każdy przekaźnik ma swój własny zakres sterowania, a do prawidłowego działania potrzebuje aktywnej karty SIM. Praca sterownika opiera się na wymianie konkretnych komend i powiadomień między przekaźnikiem a telefonem użytkownika. Co istotne, nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju telefonu, którego użyjemy, oraz jego systemu operacyjnego. Może to być zarówno smartfon, jak i zwykły telefon komórkowy.

Sterowniki F&F służą do sterowania m.in. bramami czy furtkami wejściowymi. Wystarczy jedynie przypisać numer telefonu do sterownika.

Sterownik GSM do bramy od F&F

Moduł GSM do bramy SIMPly MAX P02 polskiej firmy F&F to bardzo praktyczne i uniwersalne rozwiązanie. W przypadku tego urządzenia wystarczy „wykonać jeden telefon do bramy”, aby aktywować jej pracę.

Gdy tylko sterownik GSM do bramy, furtki czy szlabanu otrzyma połączenie przychodzące wykonane z telefonu użytkownika, natychmiast zacznie otwierać wymienioną bramę lub furtkę. Dzieje się to dzięki funkcji CLIP. Polega ona na tzw. wdzwanianiu się na numer sterownika. Użytkownik wykonuje połączenie, sterownik sprawdza, czy numer przychodzący znajduje się na liście uprawnionych numerów. Jeżeli tak, przekaźnik odrzuca połączenie i otwiera bramę. W jednym sterowniku można zapisać aż 500 numerów!

Sterownik SIMPly MAX P02 – praktyczne i tanie rozwiązanie

Sterownik GSM do bramy od F&F to doskonałe rozwiązanie do otwierania bram i szlabanów szczególnie w miejscach nadzorowanych, gdzie ma miejsce intensywny ruch zarówno kołowy, jak i pieszy.

Można oczywiście w takich miejscach zdecydować się na sterowanie bramą, furtką czy szlabanem za pomocą pilota. Jednak warto wziąć pod uwagę koszt zakupu np. kilkudziesięciu lub kilkuset pilotów, plus koszt zakupu kolejnych pilotów, gdy któryś z pilotów zostanie zgubiony lub zniszczony. W przypadku sterownika SIMPly MAX P02 od F&F koszt dotyczy wyłącznie zakupu przekaźnika oraz rocznego utrzymania karty SIM.

Różnica jest również widoczna w sposobie zdalnego otwierania bramy telefonem komunikującym się ze sterownikiem GSM SIMPly MAX P02 a komunikacją ze sterownikiem typu smart. W tym pierwszym przypadku należy wybrać jedynie numer i wykonać połączenie. Obecnie samochody posiadają już systemy komunikacji, które nie wymagają nawet dotykania telefonu. Z kolei w przypadku otwierania telefonem tzw. inteligentnej bramy konieczne jest w pierwszej kolejności wejście do aplikacji, odnalezienie odpowiedniej ikony i jej wybranie (tutaj niezbędny jest telefon typu smartfon).

W ramach sterownika SIMPly MAX P02 godziny otwarcia i zamknięcia bramy ustawiamy za pomocą oprogramowania P02 Config. Dodajemy tam również numery telefonów, które będą upoważnione do komunikacji ze sterownikiem (do 500 uprawnionych numerów telefonów komórkowych).

Warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które pozwoli nam za pomocą nawet zwykłego telefonu komórkowego zdalnie sterować bramami wjazdowymi czy szlabanami. Taki system zapewni nam codzienną wygodę w domu, w biurze czy zakładzie pracy.