Dom Kultury Kadr na warszawskim Służewcu powstał w 1978 roku, za sprawą społecznej inicjatywy. Przez blisko 40 lat placówka wraz z małym kinem zajmowała część piętrowego pawilonu handlowego przy ulicy Gintrowskiego, w sąsiedztwie kościoła św. Maksymiliana Kolbego i lokalnego targowiska. W miarę poszerzania oferty kulturalnej przestrzeń ta stała się jednak niewystarczająca. Z tego powodu, w 2009 roku władze dzielnicy wspierane przez mieszkańców, podjęły decyzję o budowie nowej siedziby Kadru. Dziś Dom Kultury Kadr oferuje wiele ciekawych zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów.
Dom Kultury Kadr na warszawskim Służewcu
Dom Kultury Kadr zaprojektował zespół architektów z dwóch pracowni: Projekt Samograj i Unia Sp. z o.o. Projekt w 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym. O wygranej przesądziło przede wszystkim rozwiązanie funkcji i pomysł interaktywnego ekranu na elewacji. Jury doceniło też propozycję stworzenia wielofunkcyjnego holu, dodatkowej sali prób przy głównej auli teatralno-kinowej i układ przestrzenny pomieszczeń warsztatowych z wprowadzonymi pomiędzy nimi ogrodami.
Kadr ma elewacje o zróżnicowanym charakterze. Od strony ulicy Rzymowskiego fasada budynku jest w dużej części przeszklona, część przyziemia podcięto i uniesiono na słupach. Budynek otwiera się na otoczenie, ma dynamiczną i lekką sylwetkę. Część fasady zajął tu także nietypowy ekran – konstrukcja z ruchomych elementów, z których niczym z pikseli można układać obrazy, napisy, komunikaty. Zupełnie inaczej prezentuje się budynek od strony blokowego osiedla. Tam, ponad obłożonym deskami parterem, wznosi się elewacja z czarnej i matowej cegły klinkierowej. W jej powierzchni, dzięki wysunięciu niektórych cegieł poza lico ściany, ułożono trójwymiarowy wzór. Projektanci budynku ceglaną elewacją chcieli nawiązać do przemysłowej historii Służewca.

Nowa, powiększona siedziba Domu Kultury Kadr powstała, aby placówka mogła zaoferować mieszkańcom bogatszy program zajęć i wydarzeń kulturalnych. Architektom udało się połączyć nowoczesny i wygodny układ wnętrz z ciekawą, zwracającą uwagę bryłą zewnętrzną. Jeśli dzięki ruchomej fasadzie lub niebanalnej, ciemnej ceglanej powierzchni tylnej elewacji ktoś nowy zaciekawi się budynkiem, zajrzy do środka i w efekcie skorzysta z jakichś zajęć – będzie to wielki sukces warszawskich architektów.
Dom Kultury Kadr — podstawowe informacje
Lokalizacja: Warszawa, ul. Rzymowskiego 32.
Inwestor: Dzielnica Mokotów m. st. Warszawy.
Projektanci: Projekt Samograj & UNI Sp. z o. o.: Mikołaj Rek, Tomasz Graj, Małgorzata Dąbrowska, Nina Ślusarska; współpraca: Łukasz Mazurkiewicz, Aneta Dudek, Wiktor Jarawka, Tomasz Bieniek.
Projekt: 2009.
Realizacja: 2017.
Powierzchnia użytkowa: 5072,10 m2 (razem z parkingiem podziemnym).