Dom Kultury Kadr na warszawskim Służewcu powstał w 1978 roku, za sprawą społecznej inicjatywy. Przez blisko 40 lat placówka wraz z małym kinem zajmowała część piętrowego pawilonu handlowego przy ulicy Gintrowskiego, w sąsiedztwie kościoła św. Maksymiliana Kolbego i lokalnego targowiska. W miarę poszerzania oferty kulturalnej przestrzeń ta stała się jednak niewystarczająca. Z tego powodu, w 2009 roku władze dzielnicy wspierane przez mieszkańców, podjęły decyzję o budowie nowej siedziby Kadru. Dziś Dom Kultury Kadr oferuje wiele ciekawych zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów.

Dom Kultury Kadr na warszawskim Służewcu

Dom Kultury Kadr zaprojektował zespół architektów z dwóch pracowni: Projekt Samograj i Unia Sp. z o.o. Projekt w 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym. O wygranej przesądziło przede wszystkim rozwiązanie funkcji i pomysł interaktywnego ekranu na elewacji. Jury doceniło też propozycję stworzenia wielofunkcyjnego holu, dodatkowej sali prób przy głównej auli teatralno-kinowej i układ przestrzenny pomieszczeń warsztatowych z wprowadzonymi pomiędzy nimi ogrodami.

Kadr ma elewacje o zróżnicowanym charakterze. Od strony ulicy Rzymowskiego fasada budynku jest w dużej części przeszklona, część przyziemia podcięto i uniesiono na słupach. Budynek otwiera się na otoczenie, ma dynamiczną i lekką sylwetkę. Część fasady zajął tu także nietypowy ekran – konstrukcja z ruchomych elementów, z których niczym z pikseli można układać obrazy, napisy, komunikaty. Zupełnie inaczej prezentuje się budynek od strony blokowego osiedla. Tam, ponad obłożonym deskami parterem, wznosi się elewacja z czarnej i matowej cegły klinkierowej. W jej powierzchni, dzięki wysunięciu niektórych cegieł poza lico ściany, ułożono trójwymiarowy wzór. Projektanci budynku ceglaną elewacją chcieli nawiązać do przemysłowej historii Służewca.

Dom kultury Kadr w Warszawie

Nowa, powiększona siedziba Domu Kultury Kadr powstała, aby placówka mogła zaoferować mieszkańcom bogatszy program zajęć i wydarzeń kulturalnych. Architektom udało się połączyć nowoczesny i wygodny układ wnętrz z ciekawą, zwracającą uwagę bryłą zewnętrzną. Jeśli dzięki ruchomej fasadzie lub niebanalnej, ciemnej ceglanej powierzchni tylnej elewacji ktoś nowy zaciekawi się budynkiem, zajrzy do środka i w efekcie skorzysta z jakichś zajęć – będzie to wielki sukces warszawskich architektów.

Dom Kultury Kadr — podstawowe informacje

Lokalizacja: Warszawa, ul. Rzymowskiego 32.

Inwestor: Dzielnica Mokotów m. st. Warszawy.

Projektanci: Projekt Samograj & UNI Sp. z o. o.: Mikołaj Rek, Tomasz Graj, Małgorzata Dąbrowska, Nina Ślusarska; współpraca: Łukasz Mazurkiewicz, Aneta Dudek, Wiktor Jarawka, Tomasz Bieniek.

Projekt: 2009.

Realizacja: 2017.

Powierzchnia użytkowa: 5072,10 m2 (razem z parkingiem podziemnym).