Jeszcze do niedawna, internetowy sklep DaWanda był największym serwisem, gdzie można było kupić i sprzedać produkty handmade. Niestety niemiecka firma zamknęła swoją działalność. Co stało się ze sprzedawcami? Gdzie teraz można znaleźć ręczne rzemiosło?

Dlaczego sklep DaWanda zakończył działalność?

Na DaWandzie można było kupić produkty z autorskich pracowni, a także od małych, domowych rzemieślników. Ubrania, biżuteria, zabawki dla dzieci, kreatywne meble, dodatki wnętrzarskie, akcesoria domowe i wiele innych produktów, których nie można znaleźć w sieciowych sklepach.

30 sierpnia 2018 roku administrator DaWanda rozesłał do wszystkich zarejestrowanych sprzedawców e-mail z wypowiedzeniem umowy o brzmieniu: „Niniejszym wypowiadamy umowę o korzystaniu ze sklepu na platformie DaWanda w trybie zwykłym z efektem na dzień 30 sierpnia 2018 roku”. Założycielka serwisu Claudia Helming przyznała, że nie była to łatwa decyzja. Niestety platforma nie była w stanie utrzymać się z własnych zasobów. Na szczęście założyciele DaWandy nie pozostawili swoich klientów na lodzie.

Właściciele serwisu podpisali umowę z międzynarodowym serwisem Etsy.com, który działa podobnie jak DaWanda. Po zakończeniu działalności, sprzedawcy mogli przenieść do Etsy swoje produkty wraz z opiniami klientów, opisem produktów oraz sklepu. DaWanda wspólnie z Etsy opracowali do tego specjalne narzędzie, a każdy sprzedawca otrzymał na maila instrukcję krok po kroku jak to zrobić. Niestety większość projektantów opuściła zamykany serwis DaWanda, rozpoczynając działalność na własną rękę.