Kuchnia prowansalska podoba się szczególnie kobietom. Jest jasna, przytulna i bardzo naturalna. Trochę tu wiejsko, a trochę elegancko. Pastelowe kolory, białe meble i lawendowe dekoracje zestawione są najczęściej z drewnianą lub kamienną podłogą. Styl prowansalski ma wiele wspólnego ze stylem rustykalnym, shabby chic, momentami nawiązuje również do stylu angielskiego. Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia prowansalska — jak ją urządzić?

Kuchnia prowansalska jest prosta i delikatna, a jednocześnie przez rozmaite efektowne dodatki bardzo przytulna. Stąd styl prowansalski tak cenią sobie szczególnie kobiety. Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że ten typ kuchennej aranżacji najczęściej wybierają marzycielki i romantyczki. Co zrobić, aby nadać kuchni stylu prowansalskiego? To bardzo proste – wystarczy wyposażyć ją w charakterystyczne dla Prowansji elementy. A wiele z nich można zrobić samemu.

1. Kuchnia prowansalska — meble

Meble w kuchni prowansalskiej powinny być lekkie, drewniane, koniecznie w jasnych kolorach, często są specjalnie postarzane. Do takich mebli najlepiej pasują blaty kamienne z drewnianym wykończeniem. Fronty szafek w tym stylu zazwyczaj są ażurowe, z otworami lub wyciętymi pojedynczymi elementami. Ciekawym rozwiązaniem są również materiałowe zasłonki zamiast drzwiczek szafki. Stół powinien być drewniany, oczywiście w jasnym kolorze. Wokół niego powinny stać krzesła z ażurowymi plecami lub wiklinowe fotele.

2. Kuchnia prowansalska — kolory

Kolorystyka stylu prowansalskiego bazuje na szarościach, beżach i oliwkowych zieleniach, ale nie brakuje tu również soczystych fioletów, intensywnych żółci oraz pastelowych odcieni błękitu, pomarańczy czy różu. Ściany w kuchni prowansalskiej powinny nawiązywać do willi w tym stylu. Ich struktura jest zwykle nierówna, ściana pomalowana jest jakby od niechcenia lub jedynie pobielona. Taki efekt można uzyskać stosując tynki dekoracyjne, glinki florenckie lub farby strukturalne.

3. Kuchnia prowansalska — dodatki

Kuchnia prowansalska jest pełna dodatków: wiklinowe koszyki, skrzynki z ziołami, warkocze czosnku, kwiaty wstawione do kanek lub dzbanków, drewniane pudełeczka, ramki i skrzyneczki. Wszystko to rozstawione jest niemal po całej kuchni, przy czym dodatki te zupełnie nie przytaczają przestrzeni. Jeśli chodzi o materiały to dominuje len.

4. Kuchnia prowansalska — podłoga

Podłoga w kuchni prowansalskiej musi być drewniana, wyłożona ceramicznymi płytkami lub po prostu kamienna.