Upał bywa niezwykle uciążliwy, zwłaszcza dla mieszkańców bloków. Zastanawiasz się, czy nie zamontować klimatyzacji w mieszkaniu? Ten poradnik jest dla Ciebie.
Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania w bloku?
Mieszkasz w dużym mieście? Montaż klimatyzacji Szczecin, Warszawa czy Poznań to jeden ze sposobów na ucieczkę od upałów, które panują w dużych miastach. Jeszcze do niedawna klimatyzatory były dostępne wyłącznie w firmach i sklepach. Dziś szturmem wkraczają do polskich domów i mieszkań. Jaką klimatyzację wybrać mieszkając w bloku?
Dużą popularnością w mieszkaniach cieszy się klimatyzator typu split, który składa się z połączonej ze sobą jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Niestety ten typ klimatyzatora umożliwia schładzanie powietrza w jednym pomieszczeniu, a dokładnie w tym, w którym się znajduje.
Bardziej zaawansowaną opcją jest system klimatyzacji multisplit. To zestaw do chłodzenia kilku pomieszczeń. Dodatkową zaletą jest to, że podłączone do takiego zestawu klimatyzatory działają niezależnie od siebie i można nimi sterować wedle indywidualnych preferencji, np. włączać klimatyzator w kuchni, a wyłączać w salonie.
Alternatywę dla standardowych systemów schładzania powietrza stanowi klimatyzacja centralna w domu, która składa się z jednostki centralnej montowanej na zewnątrz oraz z jednostek wewnętrznych umieszczonych w pomieszczeniach. Taka stacja centralna znakomicie nadaje się do budynków o dużej kubaturze – domów wielokondygnacyjnych, hoteli czy sal weselnych. Umożliwia nie tylko chłodzenie, ale również grzanie wpadającego z zewnątrz powietrza.
Ostateczny wybór klimatyzacji do mieszkania uzależniony jest od powierzchni oraz liczby pomieszczeń nieruchomości. Co więcej, im większy metraż do schłodzenia, tym jednostka zewnętrzna musi mieć większą moc. Miej na uwadze, że wraz z mocą wzrasta rozmiar urządzenia montowanego na zewnątrz oraz jego cena.
Klimatyzacja w mieszkaniu, a pozwolenia i przepisy
W przypadku budowy domu lub mieszkania własnościowego już na etapie budowy podejmij decyzję, jaki rodzaj klimatyzacji będzie montowany w Twoich wnętrzach. Dzięki temu zdołasz uniknąć późniejszego kucia ścian. A co jeśli mieszkasz w bloku spółdzielni mieszkaniowej? W takim przypadku montaż klimatyzacji wymaga zgody zarządcy budynku.
Najczęściej do ulokowania jednostki zewnętrznej wybierany jest balkon, lecz jest to część wspólna i ingerencja w wygląd balkonu czy tarasu również wymaga zgody administratora budynku. To jeszcze nie koniec. Nadal wielu lokatorów budynku obawia się, że montaż klimatyzacji przez sąsiada będzie im przeszkadzał. Z tego względu nie wyrażają na nią zgody.
Powyżej opisane przypadki wcale nie oznaczają, że trzeba raz na zawsze pożegnać myśl o letnim chłodzie w swoich czterech ścianach. Rozwiązaniem może być umieszczenie jednostki zewnętrznej na dachu i przeprowadzenie całej instalacji w przewodzie kominowym.
Dlaczego warto zamontować klimatyzację w mieszkaniu?
Posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli jest ono usytuowane na poddaszu, bądź czwartym, czy piątym piętrze, zapewnia komfort osobom przebywającym w pomieszczeniach. W upalne dni można cieszyć się przyjemnych chłodem, a to korzystne jest nie tylko dla samopoczucia, ale również dla zdrowia.
Nowoczesne klimatyzatory dostępne na rynku to urządzenia, które nie tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, ale również oczyszczają je z zanieczyszczeń. Za sprawą wbudowanych filtrów pozbywają się mikroskopijnych zarodników grzybów, pleśni czy cząsteczek smogu.