Gdy nasze zdrowie jest dla nas najważniejszą wartością i dbamy o nie jak możemy, to powinniśmy wprowadzać do swojego jadłospisu codziennego pewne produkty, które pomogą nam się uporać z pewnego rodzaju dolegliwościami. Gdy mamy kłopoty z zaparciami, trawieniem czy też nieuregulowaną pracą serca pomocna okaże się gryka zwyczajna.

Cóż to za roślina?

Gryka zwyczajna jest jednoroczną rośliną. Dorasta mniej więcej do 60 centymetrów. Jej łodyga na początku jest zielona. Gdy zaczyna kwitnienie staje się czerwona, a jej wnętrze jest puste. Liście mają sercowaty kształt oraz są ciemnozielone. Okres kwitnienia gryki zwyczajnej przypada na dwa miesiące wakacyjne, a więc lipiec oraz sierpień.

Gryka w kuchni

Okazuje się, że grykę zwyczajną możemy spożywać na wiele sposobów. Możemy ją uznać za zioło. Zdecydowanie jednak częściej jest to produkt zwyczajnie spożywczy oraz element i składnik dania, który dba przy okazji o nasze zdrowie. Zwykle zjadamy najczęściej ziarna gryki. Zapamiętajmy sobie jednak, że kiełki są także bardzo pożywne oraz smaczne. Formą gryki najbardziej rozpowszechnioną w kuchni jest znana przez wszystkich kasza gryczana. Dużo mniej znany jest także gryczany miód. Jest on znany z bardzo dużej zawartości magnezu oraz żelaza.

Jako jedyny z miodów gryczany miód ma zdecydowanie najwięcej rutyny. Wpływa ona na bakteriobójcze właściwości, ale także cechuje ją dosyć niski glikemiczny indeks. Gryka jest zalecana wszystkim chorym osobom na celiakię. Jednocześnie musimy zaznaczyć, że gryka nie smakuje wszystkim. Mimo to warto się przekonać do niej. Niesie ze sobą mnóstwo pożytecznych składników dla samego zdrowia oraz naszej odporności.

Czasem nie mamy nawet świadomości, że hodujemy w swoich ogrodach tak zdrową roślinę. Warto poczytać o roślinach, które mamy w swoich ogrodach. Bardzo często możemy dowiedzieć się wielu cennych rzeczy. Jednocześnie także zwiększymy wiedzę na temat szeroko pojętego ogrodnictwa. Ogrodnictwo jest taką dziedziną, której nigdy nie poznamy do końca. Cały czas pojawia się coś nowego oraz natrafiamy na informacje, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia. Oczywiście możemy edukować się z portali ogrodniczych, blogów internetowych oraz wydawanej prasy. Co ciekawe taka branżowa prasa wciąż cieszy się sporą popularnością. Jej czytelnictwo w ogóle nie spada. Cieszy nas to ogromnie. Musimy mieć także świadomość, że ogrodnictwo i kuchnia to bardzo podobne do siebie dziedziny, które mają wspólny mianownik.