Podstawowym etapem budowy domu jest fundament. Bardzo istotne jest aby fundamenty były zrobione z dobrego betonu. Ale jaki beton wybrać? Czy każda mieszanka jest taka sama? Wybór zależy od projektu, czy podłoża na którym będzie stała nieruchomość.

Wybierz mądrze, dobry beton to podstawa

Betoniarnia robi beton ale czy każda mieszanka betonowa jest taka sama?

Solidny i dobrze wykonany fundament to podstawa, na której opiera się każdy budynek. Zazwyczaj jest to monolityczna konstrukcja żelbetowa – czyli po prostu beton uzbrojony stalowymi elementami. Ogromny wpływ na nośność fundamentu ma rodzaj betonu. Beton dzielimy na klasy, które informują nas o wytrzymałości na ściskanie. Biorąc pod uwagę, jak duże obciążenia są przenoszone na fundamenty, do ich budowy należy wykorzystać beton o dostatecznie wysokiej klasie. Jaki beton najlepszy na fundamenty? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Co wpływa na wytrzymałość betonu?

Beton składa się z trzech podstawowych składników: cementu, kruszywa (np. żwir lub piasek) oraz wody. Do tego dochodzą różne uszlachetniacze, które mogą poprawić finalne parametry betonu. Jednak w praktyce, kluczowe znaczenie mają proporcje składników wykorzystanych na etapie produkcji. Dla przykładu, beton o większej zawartości cementu jest mniej wytrzymały od betonu, w którym zastosowano więcej kruszywa. Znaczenie ma także rodzaj i uziarnienie kruszywa wykorzystanego w produkcji. Ustalaniem receptur potrzebnych do produkcji betonu zajmują się technolodzy – to oni na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia ustalają, jakie powinny być optymalne proporcje poszczególnych składników, aby uzyskać beton o określonej wytrzymałości.

Klasa betonu – o czym nas informuje?

Klasa betonu informuje nas o wytrzymałości mechanicznej betonu. Powinna być ona dobrana pod kątem konkretnego zastosowania. Innego betonu używa się do podkładów, innego do stropów, a jeszcze innego do fundamentów.

Ze względu na ciężar objętościowy, beton możemy podzielić na: ciężki (powyżej 2600 kg/m3), zwykły (2000 – 2600 kg/m3) oraz lekki (800 – 2000 kg/m3). Beton ciężki i zwykły są klasyfikowane pod literą C, natomiast beton lekki pod literą L. Weźmy powszechnie wykorzystywany beton o klasie C16/20. O czym informuje nas takie oznaczenie? Otóż jest to beton ciężki o wytrzymałości min. 16 MPa na próbach walcowych i 20 MPa na próbach sześciennych.

Jaki więc wybrać najlepszy beton na fundament?

No dobrze, skoro wiemy już, co wpływa na wytrzymałość betonu oraz o czym informują nas poszczególne klasy, czas odpowiedzieć na kluczowe pytanie, a zatem, jaki beton najlepszy na fundamenty. Parametry betonu dobiera się pod kątem specyfiki obiektu i obciążeń, jakie dany obiekt będzie generował. Nie bez znaczenia są również warunki wodno-gruntowe. Do budowy fundamentów zwykle wykorzystuje się betony o klasie: C16/20 (dawniej B20) i C25/30 (dawniej B30).

Warto także wspomnieć, że przed położeniem fundamentów grunt stabilizuje się poprzez podkład z chudego betonu (tzw. chudziak). Na taki podkład wystarczy beton C8/10 (dawniej B10).

W jaki sposób można pozyskać dobry beton na fundamenty?

Beton może być przygotowany przez ekipę budowlaną na placu budowy. Wystarczą odpowiednie składniki i betoniarka. Taki beton nie zawsze gwarantuje jednak oczekiwane parametry, ponieważ w prostej betoniarce ciężko jest uzyskać idealną proporcję składników oraz równomierną strukturę mieszanki.

Według wszystkich albo wielu fachowców najlepszy beton to beton, który dostarczy nam tania i dobra betoniarnia. Aby jednak spełnić odpowiednie warunki i zachować jakość zgodną z nomenklaturą a co za tym idzie uzyskać odpowiednie właściwości mieszanki należy wybrać mądrze. No właśnie – co znaczy mądrze? Najlepiej jeżeli jest to sprawdzona betoniarnia. Na ogół decyduje lokalizacja, gdyż transport betonu byłby nieopłacalny na dalekie odległości. Nie każdy ma też szczęście mieszkać w woj. Świętokrzyskim. A dlaczego mowa o tym województwie? To obszar polski, z którego pozyskiwane są najlepszej jakości kruszywa, zarówno kamienie, skały jak również minerały oraz piaskowce.

Region ten charakteryzuje się również wysokimi średnimi podmuchami wiatru oraz opadami, które sprzyjają erozjom. To właśnie w tym obszarze funkcjonują takie betoniarnie jak betoniarnia BETOMEX z miasta Staszów. Co sprawia, że beton towarowy ze Staszowa i okolic jest tak dobry? Oczywiście składniki, materiały używane do jego produkcji. Poza Staszowem również okolice posiadają doskonałe warunki do tworzenia mieszanek, są to takie obszary regionu jak:

Sandomierz, Koprzywnica, Obrazów, Raków, Oleśnica, Rytwiany, Daleszyce, Klimontów, Szydłów, Gnojno, Bogoria, Chmielnik, Tuczępy, Maćkowice, Pacanów, Stopnica, Tarnobrzeg, Solec-Zdrój, Busko-Zdrój, Nowy Korczyn, Lipnik, Iwaniska, Łagów, Połaniec, Łubnice, Osiek, Łoniów, Samborzec

Beton towarowy

W związku z tym, do budowy fundamentów bardzo często pozyskiwany jest tzw. beton towarowy, czyli beton produkowany na specjalistycznych węzłach betoniarskich na podstawie profesjonalnej receptury. Beton jest następnie przywożony na plac budowy z pomocą betonowozu, czyli specjalistycznego pojazdu wyposażonego w gruszkę, która na bieżąco miesza beton. W ten sposób można utrzymać jego idealne parametry aż do momentu wylania w szalunkach pod fundamenty.