Dwupoziomowe mieszkanie położone w nowej części Żoliborza Artystycznego w Warszawie przyciągnęło uwagę Inwestorów dzięki prestiżowej lokalizacji, efektownej architekturze budynku oraz przemyślanej przestrzeni wnętrz. Do realizacji projektu w standardzie premium, nowi właściciele zaangażowali Barbarę Godawską, właścicielkę pracowni iHome Studio, a całość wykonawstwa powierzono firmie PRW Design.
Apartament pod klucz
Mieszkanie w stanie deweloperskim wymagało znaczących zmian, w tym wyburzenia wszystkich ścian działowych na parterze oraz przekształceń w układzie instalacji, które pozwoliły na pełne wykorzystanie otwartego planu na górnej kondygnacji. Wykończenie wnętrz, w tym trójwymiarowa mozaika w łazience, również wymagało sporego kunsztu i precyzji.
Na dole przewidziany był salon z całkowicie otwartą kuchnią, natomiast inwestorce zależało na wizualnym oddzieleniu obu stref. Stąd pomysł wyspy ze szklaną przesłoną. Poza tym zdecydowaliśmy się powiększyć przestrzeń kuchni o metraż niewielkiej łazienki. Na prośbę inwestorki duże zmiany dokonały się też w przestrzeni obecnego gabinetu i pokoju gościnnego, gdzie w koncepcji dewelopera miała się znajdować strefa master. W rezultacie trzeba było nie tylko poprzesuwać wszystkie ściany, ale również przebudować instalacje. Wykonawca, PRW Design, poradził sobie z tym bardzo sprawnie – podkreśla Barbara Godawska.
Realizację prowadziliśmy kompleksowo, odpowiadaliśmy za całość prac – w standardzie pod klucz. Do nas należał nawet montaż wyposażenia ruchomego, dostarczonego przez klienta. Koordynacja i nadzór działań od początku do końca pozwala nam zapewnić najwyższy poziom wnętrz, tak pod względem wyglądu, jak i wygody funkcjonowania na co dzień przez długie lata. Właśnie tego oczekują nasi klienci i my im tę jakość życia zapewniamy – dodaje Janusz Modzelewski z PRW Design.
Górna kondygnacja tego dwupoziomowego mieszkania wymagała od projektantki jeszcze większej uwagi niż dolny poziom. Otwarta przestrzeń na piętrze była projektowana od podstaw, co skłoniło projektantkę do przygotowania wielu różnorodnych wariantów funkcjonalnych. Proces wyboru najlepszego rozwiązania, który w pełni odpowiadałby na potrzeby Inwestorów, był długotrwały i wymagał szczegółowego dopracowania każdego detalu. To złożone zadanie okazało się jednak warte włożonego wysiłku. Finalnie, dzięki staraniom projektantki, strefa prywatna została ściśle dopasowana do stylu życia mieszkańców, tworząc idealne miejsce do życia i wypoczynku.
Charakterystyczny przykład to niepozorna pralnia. Powstała w miejscu dogodnym dla mieszkańców, natomiast z dala od innych pomieszczeń mokrych. Wymagało to dociągnięcia instalacji wodnej i kanalizacyjnej daleko od pionów. Realizacja i w tym aspekcie przebiegła bardzo gładko – zaznacza projektantka.
Nowoczesny eklektyzm w salonie
Na początku, Inwestorzy byli zdecydowani na styl Hamptons, lecz w trakcie rozmów ujawniły się inne potrzeby. Choć początkowo estetyka kurortowa przyciągnęła ich uwagę, ostatecznie zdecydowali się na nowoczesny eklektyzm. Proces projektowy przeszedł wiele zmian, zanim osiągnął finalną formę, która zadowoliła wszystkie strony.
Kolejne zmiany w koncepcji były potrzebne. Projekt ewoluował tak długo, aż dotarł do finału zadowalającego wszystkie strony – podkreśla Barbara Godawska.
Klienci oczekiwali oryginalnych rozwiązań, wykorzystania wysokiej klasy materiałów oraz precyzyjnego wykonania. W ramach indywidualnego podejścia do projektu stworzono kilka unikatowych elementów, takich jak metalowo-szklana ścianka dzieląca salon, ażurowa balustrada schodów oraz nietypowe schody dywanowe, które z dołu prezentują się biało, natomiast z góry zachwycają drewnianym wykończeniem.
W strefie wypoczynkowej salonu, a także w pomieszczeniach prywatnych, zastosowano posadzkę z naturalnego dębu, zabezpieczonego bardzo twardym pigmentowym lakierem. Podobny odcień dębu powtarza się również w fornirze wyspy kuchennej, co tworzy spójność z meblami. Kontrast w tej harmonijnej palecie barw wprowadza miękki dywan boucle. Jest to model Kankad od polskiej marki Samarth, ręcznie tkany z nowozelandzkiej wełny w beżowym odcieniu. Aby nie zakłócić starannie dobranej gamy kolorów ciemnymi akcentami drzwi wejściowych, ich skrzydła zostały pokryte jasną powłoką, dobraną ton w ton do koloru ścian.
Kuchnia i jadalnia niczym kropelka czerwonego wina
Znaczenie kolorów jest kluczowe w aranżacji wnętrz, a Inwestorka szczególnie podkreślała potrzebę dodania wyrazistych barw w strefie dziennej. Dlatego na tle neutralnej, piaskowej palety pojawiły się meble wypoczynkowe w głębokim odcieniu ciemnej czerwieni. Ten sam kolor dominuje również w kuchni, gdzie fronty szafek początkowo miały być beżowe, lecz ostatecznie zyskały czerwony akcent.
Czerwień doskonale ożywia tę elegancką przestrzeń, podkreślając zarazem subtelny urok kwarcytu użytego na wyspie kuchennej, blacie roboczym i panelu ściany. Przyciągającym uwagę elementem jest też dwudrzwiowa lodówka typu side-by-side, zintegrowana z meblową zabudową, która łączy się z tapicerowanym siedziskiem w przedpokoju oraz z bryłą szachtu. Takie połączenie drewna, muru i tapicerki stanowi znak rozpoznawczy wnętrza klasy premium, co było bardzo ważne dla projektantki Barbary Godawskiej z iHome Studio. To rozwiązanie sprawia, że duże urządzenie wtapia się w otoczenie.
Jadalnia, zlokalizowana w miejscu z pięknym światłem wpadającym przez wielkoformatowe okna, które sięgają dwóch kondygnacji, jest jednym z najbardziej urokliwych punktów mieszkania. Okna zdobią eleganckie, francuskie firany z pionowo tkanym wzorem i pełne zasłony z kolekcji Lifestyle. Ze względu na wysokość okien i ciężar tak obfitych tkanin, zastosowano elektryczne karnisze szynowe Premium Line, co jest jedynym praktycznym rozwiązaniem w takim przypadku.
Montaż dużej, rozbudowanej lampy z kryształowymi kloszami oraz dekoracji okiennej odbywał się na wysokości 5 metrów nad podłogą, co było wyzwaniem dla wykonawcy. Efekt widoczny z obu kondygnacji, był jednak wart wszelkiego wysiłku. Elementy oświetlenia współgrają z ekskluzywnym osprzętem elektrycznym firmy JUNG, dostarczonym przez PRW Design, co dodatkowo podnosi standard wykonania.
Komfortowa sypialnia
Sypialnia na antresoli, znajdująca się nad kuchnią, jest prawdziwą oazą spokoju, dzięki delikatnej i spokojnej palecie barw, obejmującej biel, beż, szarości i mgliste odcienie zieleni. W tej przestrzeni piękno łączy się z funkcjonalnością. Obok rozległego łoża umiejscowione są dwie pojemne szafy, które, podobnie jak zabudowa kuchenna, harmonijnie wtapiają się w ściany, nie wyróżniając się różnicami w materiałach. O spójność wizualną tych elementów zadbała Barbara Godawska oraz zespół PRW Design.
Eleganckie wnętrze sypialni rozświetla duże okno oraz dekoracyjne przeszklenie z eleganckimi szprosami, które nie tylko wpuszczają światło, ale też oferują widok na jadalnię poniżej. Podobnie jak na parterze, karnisz szynowy został dyskretnie ukryty za dekoracyjną listwą sztukateryjną, co jest praktycznym rozwiązaniem dostarczonym przez firmę Marcin Dekor. Całość otoczenia sypialni dopełniają tkaniny: lekkie, prześwitujące firanki oraz grubo tkane francuskie zasłony, które nadają wnętrzu wyrafinowany charakter lnu. Wysokie lustro, które dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń, pełni także funkcję praktyczną.
Pokoje synów
Pokoje dzieci wyróżniają się różnorodnością kolorystyki i motywów dekoracyjnych, dostosowanych do ich osobistych zainteresowań, lecz łączy je spójna estetyka i wykonanie mebli według indywidualnych projektów. Do mebli gotowych należą tylko fotele biurkowe i mniejsze lampki, bo już nawet lampy sufitowe były personalizowane! Unikatowy charakter mają również niewielkie dywany Chotee marki Samarth, które, jak wszystkie produkty tej marki, są tkane ręcznie, co sprawia, że każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju.
Prace projektantki Barbary Godawskiej oraz realizacja zespołu PRW Design były kierowane praktycznym celem – maksymalnego wykorzystania ograniczonej przestrzeni każdego pokoju. Wszystkie niezbędne elementy, takie jak ubrania, materiały edukacyjne, zabawki i książki, musiały znaleźć swoje miejsce, co udało się dzięki zastosowaniu licznych szaf, szafek, otwartych półek i zamkniętych schowków. Dzięki temu w pokojach panuje porządek, co jest kluczowe dla utrzymania dobrze zorganizowanego i funkcjonalnego dziecięcego świata.
Luksusowe łazienki
Łazienki zachwycają swoim wyrafinowaniem i dopracowaniem w każdym detalu. Szczególnie godna uwagi jest trójwymiarowa mozaika ceramiczna w łazience głównej, gdzie precyzyjnie przycięte płytki układane pod odpowiednim kątem tworzą efektowną, przestrzenną strukturę, a między nimi umieszczone zostały funkcjonalne metalowe nisze na kosmetyki.
Równie eleganckie są innowacyjne rozwiązania dotyczące przycisków WC. Zamiast standardowych, wystających modeli, zdecydowano się na płaskie przyciski, zlicowane ze ścianą i wykończone w identyczny sposób. W łazience przy sypialni głównej przyciski pokrywa jasny lakier, natomiast w gościnnej łazience na parterze – wytworny fornir. Również odpływ liniowy pod prysznicem zasługuje na uwagę – jego montaż w sposób, który idealnie komponuje się z układem płytek, sprawia, że jest praktycznie niewidoczny.
Dodatkowym atutem tych łazienek jest zastosowanie luksusowej armatury: w jasnej łazience znajdują się eleganckie baterie marki AXOR, a w dolnej – Fima. Każdy element wnętrza został starannie dobrany, by tworzyć spójny i estetyczny wygląd.
Projekt wnętrza: Barbara Godawska iHome Studio | www.ihomestudio.pl
Realizacja: PRW Design | www.prwdesign.pl
Zdjęcia: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy Budzik Studio | www.budzikstudio.com