Każdy zastanawia się przed zakupem jaką optymalną klimatyzację dla swojej nieruchomości wybrać. Niezależnie czy jest to dom, mieszkanie, biuro czy firma optymalny wybór to znaczna redukcja kosztów nie tylko inwestycji ale przede wszystkim eksploatacji.

Klimatyzacja – poradnik kupującego

Zakup i montaż instalatora klimatyzacji to niewątpliwie prosty a zarazem ciężki wybór. Dlatego warto przeczytać kilka porad, które pomogą Państwu wybrać optymalną i najlepszą klimatyzację do swojego domu, mieszkania czy biura.

Klimatyzacja znacząco podnosi standard nieruchomości, gwarantując domownikom wysoki komfort termiczny w upalne dni lata. Gdy na zewnątrz żar leje się z nieba, sprawna klimatyzacja może okazać się ogromnym udogodnieniem. Warto również wspomnieć o tym, że nowoczesny klimatyzator z powodzeniem może wspierać instalację grzewczą w okresie zimowym. Prezentujemy krótki poradnik kupującego, który pomoże wybrać odpowiedni typ klimatyzacji.

Która klimatyzacja będzie najlepsza?

Opinie i oceny klientów na temat klimatyzacji szczególnie w intrenecie nie zawsze są obiektywne, dlatego warto wiedzieć więcej niż inni.

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest klimatyzacja typu Split. Składa się ona z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej. Zaletą takiego rozwiązania jest chociażby redukcja hałasu we wnętrzach budynku. Klimatyzacja typu Multi Split posiada jedną jednostkę zewnętrzną oraz kilka jednostek wewnętrznych usytuowanych w różnych częściach domu. Jest to rozwiązanie zalecane w przypadku większych nieruchomości. Ponadto dużą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne, które wystarczy ustawić w dowolnym miejscu i podłączyć do prądu.

Jakie znaczenie ma profesjonalny montaż klimatyzacji?

Decydując się na zakup klimatyzatora warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która pomoże dobrać właściwy klimatyzator, a jednocześnie zadba o profesjonalny montaż klimatyzacji. Od niego zależeć będzie komfort domowników, jak również sprawność i żywotność urządzenia w perspektywie czasu. W przypadku jednostki Split kluczowy jest wybór miejsca, w którym usytuowane zostaną jednostki, które najczęściej łączy się ze sobą przez ścianę. Koszt profesjonalnego montażu klimatyzacji zależy od lokalizacji i zwykle zaczyna się od 1500 zł w górę (dane z 08.2023).

Zużycie energii – ile kosztuje w użytkowaniu klimatyzacja? Zastanawiasz się ile prądu zużywa klimatyzator?

Wiele osób rezygnuje z pomysłu założenia klimatyzacji z obawy przed wysokimi rachunkami za prąd. Jednak czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jak się okazuje – niekoniecznie. Wszystko zależy tak naprawdę od wyboru dobrego klimatyzatora, jak również od prawidłowego korzystania z tego urządzenia.

Współczesne klimatyzatory są wyposażone w wysokowydajne sprężarki oraz oszczędne podzespoły, które pozwalają zaoferować wysoką wydajność przy mniejszym zużyciu energii. A zatem, klimatyzacja wcale nie musi znacząco nadszarpnąć domowego budżetu. Często stosuje się układy kombinowane gdzie klimatyzacja i fotowoltaika to sparowane technologie. Z wiadomych przyczyn jest to dość oczywiste rozwiązanie.

Jeżeli szukają Państwo specjalistycznej pomocy w doborze jednostek warto zapytać u profesjonalistów z branży takich jak Sun Flash Energy z Mielca. Doradztwo techniczne i sprzedażowe. Docelowy montaż mogą zrealizować fachowcy lokalni.

Gdzie kupić dobrą i tanią w eksploatacji klimatyzację?

Koszty eksploatacyjne zależą od jakości wybranego klimatyzatora. Wybierając odpowiedni klimatyzator należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (pamiętajmy, że od 2021 roku obowiązuje nowy standard, w którym klasa C to była klasa A+++), a także na efektywność. Pod kątem efektywności wyróżnić możemy dwa wskaźniki: SEER (efektywność chłodzenia) oraz SCOP (efektywność grzania). Im wyższe są wskaźniki efektywności, tym mniejsze będą koszty związane z eksploatacją klimatyzatora. Reasumując, warto zdecydować się na zakup droższej i lepszej jakościowo klimatyzacji, gdyż w szerszej perspektywie czasu zagwarantuje one większe oszczędności.

O czym powinni pamiętać właściciele klimatyzacji?

Dobry klimatyzator powinien być wyposażony w kilka trybów pracy, swobodną regulację temperatury oraz siłę nawiewu. Cechą wysokojakościowego klimatyzatora jest także cicha praca. To wszystko przekłada się na większy komfort użytkowników. Ponadto, droższe urządzenia często są wyposażone w filtry, a nawet nawilżacze powietrza, dzięki czemu znacząco podnoszą jakość powietrza w pomieszczeniu. W kontekście komfortu użytkownika warto wspomnieć o tym, że bardzo istotny wpływ na ten czynnik mają regularne przeglądy i serwisowanie klimatyzacji.