Drewniane palety to chętnie wykorzystywany materiał w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Można z nich wykonywać meble, altanki, a także oryginalne dodatki, jak np. praktyczna skrzyneczka na zioła. Sprawdź, jak przygotować zielnik z palet.
Zielnik z palet — lista materiałów
Oczywiście podstawa to mała paleta, najlepiej w rozmiarze 100×60 cm. Koszt takiej palety na bazarze to 5-6 zł, można też znaleźć ją w jakiś magazynie lub po prostu na budowie. Oprócz palety, do wykonania zielnika potrzebne będą także:
- 3 deski docięte długością na szerokość palety (czyli 60 cm). Jedna z nich powinna mieć szerokość taką jak głębokość między tylną ścianką a deską łącząca belki w palecie (czyli 12 cm – to taki standard desek, które można kupić w marketach budowlanych);
- 6 kątowych złączek i dobrane do nich wkręty do drewna. Złączki powinny być na tyle duże tak, aby swobodnie połączyły deski z belkami;
- wkrętarka;
- szlifierka lub spory zapas papieru ściernego;
- farba akrylowa i wybrane barwniki;
- farba tablicowa;
- lakier;
- wałki i pędzle malarskie;
- dodatkowo: ozdobne haczyki np. jak u nas w kształcie motylków.
Zielnik z palet — przygotowanie krok po kroku
- Szlifowanie — na początek paletę i deseczki należy dokładnie oszlifować, aby uniknąć niebezpieczeństwa wbicia sobie drzazgi, a także po to, aby farba równo je pokryła. Dodatkowo podczas szlifowania ukazują się wszelkie ubytki w drewnie. Jeżeli okaże się spróchniałe, niestety z palety lepiej zrezygnować, lub rozłożyć ją na części i te dobre kawałki wykorzystać do innych projektów. Do szlifowania najlepiej wykorzystać elektronarzędzia, ale jeśli ich nie posiadamy, to wystarczy papier ścierny. Zacząć należy od bardziej gruboziarnistego (czyli od takiego o niższych numerach np. 80 i 100) i zakończyć wygładzając takim o drobniejszej gramaturze (120 i 140).
- Skręcanie — tę czynność rozpoczynamy od najszerszej deski, która ma być dołem zielnika. Na niej będzie stała cała konstrukcja, a więc kątowymi złączkami przymocowujemy ja do belek od środka. Dzięki temu będzie stabilna. Pozostałe deseczki należy przymocować złączkami już od zewnątrz. Tak nie tylko będzie trochę prościej, ale i same złączki będą ozdobą zielnika.
- Malowanie etykiet, czyli miejsca, gdzie będą znajdować się opisy ziół. W tym celu przednie deseczki należy pomalować wybranym cienką warstwą farby tablicowej o wybranym kolorze (używając pędzla). By linia była prosta i równa, możemy ją wykleić taśmą malarską lub folią samoprzylepną.
- Malowanie reszty palety wykonujemy za pomocą wałka malarskiego wybranym odcieniem farby akrylowej. Zamiast farby można zdecydować się na na bejcę, aby wzmocnić kolor drewna, lub zostawić je nawet całkiem niezabarwione tylko polakierowane.
- Lakierowanie i ozdabianie wykonujemy, dopiero gdy farba dokładnie wyschnie. Należy pamiętać również o wnętrzu zielnika – bo ona także będzie narażone na kontakt z wodą. Do suchej palety (zwykle po 2-3 godzinach od polakierowania) można przykręcić ozdobne haczyki lub wieszaki, które będą idealne do zawieszenia grabek, rękawic ogrodowych czy ozdobnych lampionów.