Pomieszczenia na poddaszu mogą być bardzo funkcjonalne i estetycznie urządzone. Z uwagi na określony kształt dachu, we wnętrzach takich stosuje się okna dachowe. Montowane są na pochylonej powierzchni, w związku z czym nie można zastąpić ich zwykłymi oknami. Nowoczesne rodzaje okien dachowych są wykonane z materiałów najwyższej jakości i zapewniają komfortowe warunki na poddaszu.

Modele okien dachowych – czym cechują się okna dachowe 3 szybowe?

Wśród polecanych modeli okien dachowych bardzo pozytywnie wyróżniają się okna dachowe 3 szybowe. Dobrze jest zdecydować się na takie rozwiązanie z oferty jednego ze znanych producentów, bo popularna marka to gwarancja najwyższej jakości. Produkty cechują się między innymi wysoką izolacją wnętrza przed hałasem oraz różnicami temperatury. Co więcej, można zapewnić sobie dzięki nim również niezbędną cyrkulację powietrza. To zjawisko realizowane jest poprzez wykorzystanie nawiewników zamontowanych fabrycznie w oknach dachowych. Większość nowoczesnych modeli okien dachowych posiada od razu nawiewniki, więc jeśli wybrany produkt ich nie ma, najlepiej zrezygnować z zakupu.

Niektórzy użytkownicy poddaszy skarżą się na obecność wilgoci – wiąże się to z nachyleniem dachu i tym samym okien. Tu również poleca się skorzystanie z okien dachowych 3 lub 4 szybowych, bo pozwalają one znacznie to zjawisko ograniczyć. Uszczelnienie okien nie sprawia, że nie przepuszczają one wystarczającej ilości świeżego powietrza – te dwa systemy działają niezależnie. Nawiewniki obecne w oknach trzyszybowych mogą działać automatycznie lub półautomatycznie. Okna można otworzyć lub jedynie rozszczelnić, w zależności od potrzeb i upodobań. Okna 3 szybowe w rozszczelnionym ustawieniu w dalszym ciągu częściowo izolują wnętrze przed wpływem warunków atmosferycznych czy dostawaniem się do mieszkania pyłu oraz wilgoci.

Okna dachowe 3 szybowe – idealny wybór do nowoczesnego budynku

Na nowoczesne okna dachowe wyposażone w 3 lub 4 szyby decydują się często właściciele nowych domów. Jest to dobre posunięcie, bo parametry tych okien pozwolą cieszyć się nimi przez długi czas bez konieczności wymiany. Modele są estetycznie wykonane, przez co dobrze współgrają z obecnym wykończeniem i wyposażeniem. Często określa się jako energooszczędne – okna dachowe trzyszybowe posiadają tę cechę z uwagi na izolację wnętrza przed wpływem niskiej czy wysokiej temperatury. W praktyce udaje się obniżyć wydatki na klimatyzację oraz ogrzewanie. Z wnętrza nie ucieka tyle ciepła zimą, a latem nie dostaje się gorące powietrze.

Okna trzy- lub czteroszybowe mogą wydawać się bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niż mniej zaawansowane rozwiązania dla okien dachowych. Producenci ułatwiają jednak montaż i użytkowanie przez zastosowanie wielu udogodnień. Zamontowanie okien w poprawny sposób nie jest problemem, w większości przypadków można jednak zlecić taką usługę specjalistom. Firmy współpracujące z producentem oferują transport i montaż okien dachowych w niższej cenie lub w cenie zakupu. Niektórzy decydują się samodzielnie wykonać prace montażowe, choć w tym przypadku trzeba uważać, by nie popełnić błędów skutkujących niewłaściwym funkcjonowaniem okna. Naprawa problemu będzie wymagała nakładów finansowych, więc całość wyjdzie ostatecznie drożej niż opłacenie fachowego montażu.

Czy okna dachowe trzyszybowe gwarantują bezpieczeństwo?

Wnętrza na poddaszu są trudniej dostępne niż niżej położone, ale wbrew pozorom często zdarzają się włamania z wykorzystaniem okien dachowych – bywają one gorzej zabezpieczone. Może to wynikać z niefrasobliwości właścicieli lub ze specyfiki samego okna. Obawiając się o bezpieczeństwo, warto rozważyć okna trzyszybowe lub czteroszybowe. Te modele cechują się podwyższoną trwałością i obecnością wzmocnień, dzięki czemu włamanie się do mieszkania staje się dużo trudniejsze. Szczególnie warto zdecydować się na zakup modeli, których producent daje gwarancję posiadania konkretnych cech lub potwierdza wszystko stosownym certyfikatem. Jeśli ktoś po raz pierwszy montuje takie okna, powinien zapoznać się z instrukcją ich użytkowania. Zalecenia są trochę inne niż w przypadku zwykłych okien w mieszkaniu, chodzi np. o otwieranie i rozszczelnianie.

Okna dachowe trzyszybowe poprzez zwiększoną izolację i wdrożone zabezpieczenia wewnętrzne są też dużo bardziej trwałe przy założeniu intensywnego codziennego użytkowania. Specyficzne położenie tych okien i konieczność otwierania ich w określony sposób czy też całościowego lub częściowego demontowania podczas mycia mogą być powodem szybszego zużywania się. Gorszej jakości okna stają się po pewnym czasie nadmiernie rozszczelnione, przez co maleją ich właściwości izolacyjne. Wrto więc zdecydować się na nowoczesne okna dachowe trzyszybowe. Wzmocnienia wdrożone przy montażu i obecne w samej konstrukcji zwiększają trwałość i bezpieczeństwo. Można być pewnym, że okna czy to w domu prywatnym, czy budynku użytku publicznego będą naprawdę długo odpowiednio szczelne i funkcjonalne. Ciekawą właściwością jest np. izolacja przeciw wnikaniu pyłu, kurzu, wilgoci czy nawet owadów do pomieszczeń. Mimo wysokiej szczelności nie ma problemu z zapewnieniem odpowiedniego poziomu cyrkulacji powietrza we wnętrzach.