Budleja Dawida jest okazałym krzewem ozdobnym o kwiatostanach dekoracyjnych, który posadzić jak najbardziej warto w ogrodzie. Każda zainteresowana tym osoba powinna wiedzieć jak ten przepiękny krzew uprawiać w ogrodzie?

Najważniejsze informacje

Budleja Dawida jest krzewem ozdobnym szybko rosnącym. Pochodzi bezpośrednio z rejonów Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji. Ma bardzo rozłożysty pokrój. Na końcach pędów zwisają kwiatostany. Liście tego krzewu są jajowate i lancetowate. Od spodu są białe i owłosione, a z góry ciemnozielone. Jesienią oczywiście liście opadają. Budleję możemy także znaleźć w sieci czy też w sklepach jako motyli krzew. Nazwa wzięła się z tego, że jej kwiaty znacznie przywabiają motyle.

Budleja Dawida kwietnie między czerwcem i październikiem. Kwiaty są bardzo pachnące i są zebrane w wąski i długie kwiatostany. Pojawiają się one bezpośrednio na wierzchołkach pędów tegorocznych. Cechą charakterystyczną budlei są oczka pomarańczowe w samym środku każdego kwiatu.

Jak uprawiać?

Budleja Dawida świetnie rośnie na glebie żyznej oraz przepuszczalnej. Powinna to być gleba gliniasto-piaszczysta. Do tego lekko wilgotna o zbliżonym odczynie do obojętnego. Podczas suszy krzew ten musimy podlewać. Stanowisko musi być ciepłe oraz słoneczne. Z uwagi na to, że budleja jednak nie jest mrozoodporna w pełni. Podczas wegetacji krzew musimy zasilać wieloskładnikowymi nawozami mniej więcej dwa czy też trzy razy.

Przed zimą musimy budleję Dawida okryć. Najlepiej będzie u jej podstawy usypać mały kopczyk z ziemi, trocin, kory czy też liści.

Kwiaty budlei Dawida tworzą się dokładnie w drugiej połowie lata. Musimy jednak zaznaczyć, że jedynie na najmłodszych pędach, które wyrosły właśnie w tym sezonie. Im będzie więcej tych pędów, tym krzew obficiej zakwitnie. Właśnie cięcie coroczne powoduje wyrastanie nowych, licznych oraz także silnych pędów.

Nawet gdy zimą budleja Dawida nie przemarzła, to w drugiej połowie marca powinniśmy skrócić jej wszystkie pędy ubiegłoroczne, jedynie pozostawiamy ich pięciocentymetrowe bądź dziesięciocentymetrowe fragmenty. Pędy, które jednak przemarzły, należy wyciąć aż do drewna zdrowie, jeśli tylko jest to konieczne – nawet przy samej ziemi.

A gdzie możemy kupić budleję Dawida? Możemy ją zakupić w sklepach ogrodniczych, hurtowniach ogrodniczych czy też w dobrze wyposażonych kwiaciarniach. Jego cena nie jest zbyt wysoka. Zatem tym bardziej powinniśmy zainwestować w ten właśnie krzew. Nie będziemy żałować swojej decyzji. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.