Blaty kuchenne to jeden z kluczowych elementów zabudowy meblowej. Pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Na blatach wykonujemy wiele codziennych czynności – przygotowujemy na nich posiłki, przechowujemy sprzęty i akcesoria kuchenne, a także codziennie na nie patrzymy. Muszą być więc trwałe, wytrzymałe oraz atrakcyjne wizualnie, abyśmy byli z nich zadowoleni przez długi czas. Obecnie blaty kuchenne na wymiar mogą zostać wykonane z różnych materiałów, w tym także z kamienia naturalnego. Sprawdźmy, dlaczego jest to opcja zdecydowanie warta wzięcia pod uwagę!

Kamienne blaty kuchenne na wymiar. Jakie korzyści przemawiają za ich wyborem?

Blaty kuchenne mogą zostać wykonane z różnych gatunków kamienia naturalnego. Wiele osób decyduje się na klasyczny, trwały i ponadczasowy granit, inni wybierają praktyczny i nowoczesny konglomerat, a jeszcze inni stawiają na kwarcyt naturalny, który do złudzenia przypomina marmur – kamień, który z kolei nie jest zalecany na kuchenną powierzchnię roboczą. Każdy z tych kamieni posiada nie tylko odmienny wygląd, ale także różne właściwości użytkowe.

Jeśli zależy nam na jak najmniej problematycznej pielęgnacji blatów, najlepszym wyborem okaże się granit. Jest to bardzo wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne materiał, który pod względem estetycznym jest na tyle uniwersalny, że bez problemu dopasujemy go do wystroju każdej kuchni. Granit jest odporny na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, wodę, a także kwasy. Posiada także cenne właściwości antybakteryjne oraz występuje w szerokiej i zróżnicowanej palecie kolorystycznej.

Innym kamieniem naturalnym, który świetnie sprawdzi się na kuchenne blaty, jest kwarcyt naturalny. Jest to kamień twardszy od granitu, który pod względem estetyki będzie fantastyczną alternatywą dla marmuru. Posiada wysoką odporność na działanie wilgoci, jest wytrzymały i przepięknie mieni się w świetle, dzięki zawartości drobnych, połyskujących drobinek, dobrze widocznych na jego powierzchni zwłaszcza w oświetleniu LED-owym.

Jak dbać o blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego?

Decydując się na blaty kuchenne z kamienia naturalnego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są one bardziej wymagające w pielęgnacji niż blaty laminowane. Kamień naturalny, aby zachował swoją niską nasiąkliwość i estetyczny wygląd, musi być poddawany systematycznej impregnacji. Najmniej problematyczny pod tym względem jest granit, który producenci blatów zalecają impregnować raz na kilka lat. Corocznej impregnacji wymagają natomiast pozostałe kamienie naturalne.

Posiadacze blatów kuchennych na wymiar z kamienia naturalnego muszą pamiętać także o ich właściwej, codziennej pielęgnacji. Raz w tygodniu należy zdjąć z blatów wszystkie przedmioty oraz dokładnie oczyścić je ściereczką z mikrofibry z dodatkiem delikatnego detergentu. Codziennie należy natomiast usuwać z blatów wszelkie powstałe na ich powierzchni plamy, rozlane płyny oraz okruszki. Tak traktowane blaty odwdzięczą się nam wysoką trwałością oraz pięknym, atrakcyjnym wyglądem, który będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.