Minikoparka JCB to kompaktowa maszyna budowlana, która świetnie zdaje egzamin przy różnego rodzaju pracach ziemnych. Chcąc w pełni wykorzystać jej potencjał, należy wiedzieć jednak, jak ją należy przewozić. Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na transport minikoparki? Sprawdź.

Zdecyduj się na odpowiedni środek transportu

Na początku warto wybrać pojazd, który pozwoli Ci przewieźć minikoparkę JCB. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie samochód ciężarowy lub półciężarowy. Dobrze zda egzamin również auto o większej mocy silnika. Warto pamiętać, iż mimo że minikoparka wydaje się niewielka, całą operację trzeba odpowiednio rozplanować. Jest ona bowiem całkiem wysoka, co z kolei sprawia, że najlepiej zdecydować się na odkrytą naczepę.

Przygotuj minikoparkę do przewozu

W następnej kolejności warto odpowiednio przygotować urządzenie do transportu. Na wszelki wypadek możesz urządzenie otoczyć folią lub brezentem – takie rozwiązanie przyda się np. wtedy, gdy zacznie padać deszcz. Warto też sprawdzić, czy maszyna, którą przewozisz, jest w 100% sprawna i zabezpieczona przed różnymi uszkodzeniami. Należy więc zdjąć wszystkie elementy ruchome, jak np. łyżki – w przeciwnym razie mogą się one przemieszczać. Aby maszyna nie poruszała się zbytnio podczas całego przejazdu, konieczne mogą być także odpowiednie odpowiednio zaprojektowane pasy transportowe lub łańcuchy.

Przejrzyj informacje w dowodzie rejestracyjnym

Zamierzasz sprzęt budowlany przewozić przyczepką? Jeśli tak, sprawdź, jaka przyczepka może być transportowana przez wybrany przez Ciebie samochód do przewozu minikoparki. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz następujące informacje:

  • 01 – jest to maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem najazdowym, jaką można przypiąć do auta,
  • 02 – to maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca najazdowego, którą można przypiąć do auta,
  • G – to masa własna pojazdu lub zespołu pojazdów w kilogramach, nie wlicza się do niej pasażerów czy ładunku,
  • F2 – to Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC), czyli masa, która mówi, ile maksymalnie może ważyć pojazd razem z ładunkiem.

Warto sprawdzić zatem m.in. ile waży w sumie minikoparka oraz przyczepa minikoparki.

Zaplanuj trasę transportu

Zanim zdecydujesz się na przewóz minikoparki, dokładnie zaplanuj trasę transportu i sprawdź, czy na trasie nie ma ograniczeń np. w postaci wąskich ulic, niskich mostów, czy też innych przeszkód, które mogłyby utrudnić cały proces przewożenia. W przeciwnym razie będzie on mocno utrudniony.