Dla większości z nas kurkuma jest cenioną w kuchni, orientalną przyprawą, której cenne właściwości zdrowotne sprawiają, że chętnie po nią sięgamy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przyprawę tą wyrabia się z ozdobnej rośliny, którą można uprawiać na domowym parapecie! Mało tego, efektowny wygląd i piękna kolorystyka, jaką ma kwiat kurkumy to świetny pomysł na ożywienie wyglądu wnętrza i wprowadzenia do niego odrobiny egzotycznych klimatów.
Jak pielęgnować i uprawiać kwiat kurkumy?
Przed zakupem doniczkowej kurkumy warto wiedzieć, że naturalnie pochodzi ona z Indochin, więc w domowej uprawie wyjątkowo lubi ciepło, ale nie przesuszenie. Optymalnie przyjmuje się w pomieszczeniach, których temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. Lubi światło dzienne, dlatego ważne jest umieszczanie jej w dobrze oświetlonym miejscu – wtedy odwdzięczy się pięknym wzrostem i będzie zachwycała fioletowo-różowymi kwiatami.
Najważniejsze zasady pielęgnacji
- Kwiat kurkumy stawiamy w miejscu, w którym jest sporo przestrzeni. Może ona dorastać nawet do 70 cm wysokości, dlatego musi mieć na to miejsce
- Późną wiosną i latem można ją wystawiać na zewnętrzny parapet lub balkon, ale nie bezpośrednio na palące słońce. Co ciekawe, kwiat ten doskonale rozwija się również w łazience (lubi wilgoć z powietrza)
- Jako roślina wymagająca, potrzebuje żyznej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być bogate w składniki odżywcze.
- Regularnie ją nawozimy, używając do tego środków do roślin kwitnących (w sezonie kwitnienia nawóz podajemy raz w tygodniu). Dobrym nawozem jest również ten oparty na skórkach po bananie.
- Na zimę przenosimy do pomieszczenia chłodnego, do 15 stopni Celsjusza i ograniczamy podlewanie, tak żeby kwiat mógł odpocząć i zrzucić stare liście.
- Kwiat warto delikatnie przycinać – już po okresie kwitnienia, tak by zrobić mu miejsce na nowe, młode pędy, które pojawią się wiosną.
Jak często podlewać kurkumę?
Kwiat kurkumy wymaga systematycznego podlewania lub zadbania o to, by miał stały dostęp do wody i mógł ją sobie pobierać wtedy, kiedy tego potrzebuje. Najlepiej zrobić to, stawiając doniczkę na podstawce wypełnione kamyczkami, w pomieszczeniu o wyższej wilgotności. Kamyczki polewamy wodą, ale tak, żeby kwiat stał nie w wodzie, a na kamykach. Dzięki temu roślina będzie mieć dostęp do parującej od dołu wody i chętnie to wykorzysta. Jednocześnie kwiatu nie należy przelewać. Ma być wilgotno, ale nie na tyle mokro, żeby nadmiar spowodował gnicie jej korzeni. Latem podlewamy kwiat codziennie, dodatkowo zraszając też liście (trzy razy w tygodniu).
Czy kurkuma jest wieloletnia i czy zasycha na zimę?
Ci, którzy uprawiają kwiat kurkumy po raz pierwszy, niepokoją się gdy w okresie jesieni, a później zimy, jego liście zaczynają usychać. Na szczęście nie jest to sygnał, że roślina umarła i że możemy ją wyrzucić, wręcz przeciwnie!
Proces ten jest zupełnie normalny, a kurkuma tak właśnie przechodzi czas zimowy. Jej liście powoli żółkną i wysychają, a wtedy absolutnie nie wolno podlewać jej więcej niż zwykle, w nadziei, że się ją „uratuje”. Liście muszą naturalnie wyschnąć, a później odpaść od łodygi (można je również zdjąć samemu, jeśli jakieś suche pozostaną do wiosny). Gdy już się to stanie, dbamy o nawożenie, mniej podlewamy i trzymamy kwiat w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (do 15 stopni). Ten okres to odpoczynek, który kwiat wykorzystuje na wzmocnienie się i regenerację.
Wraz z nadejściem wiosny zwiększamy częstotliwość podlewania i szybko zauważymy, jak zacznie się odradzać. Nowe, świeże pędy zaczną dosłownie obsypywać łodygę, a potem rozwiną się w liście.
Ile kosztuje kwiat kurkuma w doniczce?
Kurkumę w doniczce, zwaną też ostryżem dostaniemy w sklepach ogrodniczych w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zależnie od wielkości sadzonki. Nie jest to kwiat drogi, ale o wiele lepiej jest kupić odmianę już podrośniętą, wtedy szybciej będzie cieszyć oko i swoim wzrostem i pięknymi kwiatami. Sprzedawców dopytajmy też o odmiany – w Polsce sprzedawanych jest ich kilka, zarówno należących do grupy długo, jak i wąskolistnych i różnią się one ubarwieniem kwiatów (od fioletowego, przez różowy, mieszanki różu i fioletu, purpurę a nawet biały!).