Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie ogrzewania domów. Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym być może stoisz przed dylematem: jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Pompa ciepła to inwestycja, która nie należy do najtańszych przy montażu, ale jej niskie koszty utrzymania i ekologiczne rozwiązania sprawiają, że szybko dostrzeżesz oszczędności!
Pompy ciepła powietrzne i gruntowe
Powietrzne pompy ciepła (cieplydom.szczecin.pl) wykorzystują odnawialne źródła energii, a tak zwanym dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Pozyskaną z niego energię wykorzystuje się między innymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że do montażu nie jest potrzebny odwiert, gdyż cała instalacja jest montowana na powierzchni gruntu, zazwyczaj na ścianie budynku. Powietrzne pompy ciepła jako jedyne korzystają z wentylatorów.
Dobór powietrznej pompy ciepła zależy przede wszystkim od wielkości budynku, w którym ma być montowana.
Gruntowe pompy ciepła to optymalny wybór w naszym kraju, gdyż temperatura gruntu przez cały rok pozostaje na mniej więcej tym samym, dość wysokim poziomie. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię właśnie z gruntu i dostarcza ją w postaci ciepła do budynku.
Do prawidłowego działania gruntowej pompy ciepła niezbędne jest właściwe zamontowanie wymiennika gruntowego. Dobierając pompę o odpowiednich parametrach i mocy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: ukształtowanie terenu, obecność wód gruntowych oraz wielkość budynku, który ma być ogrzany.
Koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła
Niestety, nie da się dokładnie obliczyć, jakie będą comiesięczne koszty związane z używaniem pompy ciepła. Jest to w dużej mierze zależne od temperatur panujących na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym.
Pompy ciepła powietrzne najefektywniej pracują, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, a pompy ciepła gruntowe, gdy temperatura gruntu nie schodzi dużo poniżej 0 stopni Celsjusza.
Można jednak ocenić sprawność pompy ciepła, wyliczając współczynnik efektywności COP i współczynnik SCOP (roczny współczynnik efektywności). Im wyższy wskaźnik COP, tym mniej energii elektrycznej zużyje pompa do wytworzenia ciepła, a tym samym, większe oszczędności!
Uśredniając, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 i przygotowania ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła wynosi około 1500-2000 złotych. Dla porównania, ogrzewanie gazowe lub elektryczne będzie kosztować 2-3 razy więcej! Zatem zakup i instalacja pompy ciepła naprawdę się opłaca!
Na koszt ogrzewania pompą ciepła wpływają następujące czynniki:
- typ urządzenia,
- system grzewczy,
- teren, na którym odbędzie się montaż,
- temperatura dolnego źródła energii.
Właściwe określenie tych parametrów w celu wybrania najefektywniejszego urządzenia oraz sposobu montażu najlepiej zlecić profesjonalistom.
Montaż pompy ciepła z firmą Ciepły Dom ze Szczecina
Firma Ciepły Dom ze Szczecina zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie doboru i montażu pomp ciepła na terenie Szczecina i okolic. To profesjonaliści w swoim fachu, którzy z przyjemnością odpowiedzą na każde Twoje pytanie, rozwieją każdą wątpliwość i udzielą wsparcia technicznego.
Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierzesz urządzenie działające najoszczędniej i najefektywniej w istniejących warunkach. Największymi atutami firmy są: wieloletnie doświadczenie, szeroki zakres wiedzy oraz dokładność wykonywanych instalacji, o czym świadczą opinie zadowolonych klientów.
Każda oferta jest dopasowywana do potrzeb, możliwości finansowych i oczekiwań klientów. Nie ma dwóch takich samych klientów, więc nie ma dwóch takich samych projektów! Wszystkie są skrojone na miarę, ale optymalne dla każdego.
Jeżeli mieszkasz w województwie zachodnio-pomorskim i rozważasz montaż pompy ciepła, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z firmy Ciepły Dom. Możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, wybór najlepszych urządzeń od renomowanych producentów oraz optymalne rozwiązania w atrakcyjnych cenach.