W Art Box Experience w Warszawie, 17 listopada, zadebiutowało widowisko „Immersyjny Dziadek do Orzechów: Zimowy Cud”, stając się europejską premierą tego niezwykłego spektaklu. Projekt ten to fascynujące połączenie sztuki performatywnej, innowacyjnej scenografii i nowoczesnych technologii. Bazując na baśni E.T.A. Hoffmanna i klasycznym balecie Piotra Czajkowskiego, widowisko zostało stworzone jako angażujące, wielozmysłowe doświadczenie wykraczające poza konwencje tradycyjnych przedstawień teatralnych czy filmowych. W realizacji projektu uczestniczyli wybitni specjaliści z różnych dziedzin artystycznych, a partnerem wydarzenia jest warszawskie Centrum Designu Domoteka.

„Dziadek do Orzechów” to jedna z tych ponadczasowych klasyk, która zapisuje się na stałe w globalnym dziedzictwie baletu. Oparte na baśni E.T.A. Hoffmanna i zainspirowane słynnym baletem Piotra Czajkowskiego, spektakl od lat zachwyca kolejne pokolenia jako jedna z najbardziej uwielbianych świątecznych historii. Już teraz warszawiacy i turyści mają okazję zobaczyć – i doświadczyć! – tego wyjątkowego widowiska, które przenosi ich do magicznej krainy świątecznego baśniowego świata. Europejska premiera „Immersyjnego Dziadka do Orzechów: Zimowego Cudu” odbywa się w Art Box Experience w Fabryce Norblina, będącej pierwszą w Polsce przestrzenią immersyjną tego typu.

Widowisko stanowi wciągający, wielozmysłowy projekt, który narodził się z połączenia sztuk performatywnych, scenografii i nowoczesnych technologii. Produkcją zajęli się eksperci z studia Lighthouse Immersive i Storywall Entertainment. W realizacji projektu uczestniczyli również autorzy z Art Box Experience, w tym Joanna Kowalkowska, projektantka i dyrektorka artystyczna, Mateusz Labuda, menedżer kultury, były wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy, oraz Piotr Sikora, współzałożyciel Platige Image, producent filmów animowanych, cinematików do gier komputerowych i efektów specjalnych (nominowany m.in. do Oscara i nagrody BAFTA). Jego portfolio obejmuje takie znane produkcje jak „Katedra”, „Wiedźmin” dla Netflix, „Melancholia” i „Antychryst” w reżyserii Larsa von Triera.

W przedstawieniu „Immersyjny Dziadek do Orzechów: Zimowy Cud” nie tylko podziwiamy spektakularną animację historii Dziadka do Orzechów, ale także doświadczamy magii świąt poprzez specjalnie przygotowane scenografie, dekoracje i zapachy świąteczne. Przeniesiemy się na zimową uliczkę, gdzie obok prawdziwych baletnic zaprezentowane będą nagrania na green-screenie. Następnie przeniesiemy się do krainy lodu, gdzie towarzyszyć nam będą projekcje 360 stopni, by w końcu znaleźć się w ciepłym wnętrzu, gdzie rozgrywa się główna akcja – opowiada Joanna Kowalkowska, prezeska i współzałożycielka Art Box Experience.

Balet „Dziadek do Orzechów” opowiada historię siedmioletniej Klary, która w nocy bożonarodzeniowej znajduje pod choinką dziadka do orzechów. Ten prezent staje się jej ulubionym, więc zabiera go do swojego domku dla lalek. Podczas snu dziewczynki, razem z Księciem, w którego zmienił się Dziadek, muszą stawić czoła złowrogiej Królowej Myszy, która pragnie zagarnąć wszystkie słodycze! Czy im się to uda?

W tym przedstawieniu klasyczna opowieść o „Dziadku do Orzechów” nabiera nowego, spektakularnego, disneyowskiego stylu, wypełnionego muzyką i tańcem. Ambasadorką wydarzenia jest Yume Okano, tancerka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Całość została zaprojektowana jako fascynujące, wielowymiarowe doświadczenie, oddziałujące na zmysły i pobudzające wyobraźnię. Art Box Experience to przestrzeń immersyjna, która łączy najnowsze technologie cyfrowe z dźwiękowymi wrażeniami i panoramicznym systemem projekcji obrazu w technologii 360º, animacji 3D i 2D. Publiczność nie tylko ogląda historię, ale staje się jej częścią, zanurzając się w niej wszystkimi zmysłami. Poprzednia ekspozycja „Immersive Monet & Impressionists” cieszyła się ogromnym sukcesem, przyciągając dziesiątki tysięcy widzów.

Partnerem wydarzenia jest warszawskie Centrum Designu Domoteka, miejsce prezentacji najwyższej jakości designu, oferujące zarówno wykłady, jak i wystawy.

W imieniu Domoteki serdecznie zapraszamy na tę dobrze wszystkim znaną świąteczną opowieść, którą teraz zobaczyć można będzie we współczesnym wydaniu. Ta propozycja śmiało łączy klasyczne formy teatralne z wielozmysłowym doświadczeniem możliwym dzięki najnowszym technologiom cyfrowym. Dlatego też to przedsięwzięcie jest nam tak bliskie – wychodzi naprzeciw możliwościom współczesności, nie boi się eksperymentować i poszukiwać nowych form wyrazu, nowych jakości artystycznych. Poniekąd w DNA Domoteki jest nieszablonowe, kreatywne podejście do sztuki, przede wszystkim designu, dlatego czynnie wspieramy takie inicjatywy kulturalne – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.

Widowisko „Immersyjny Dziadek do Orzechów: Zimowy Cud” jest dostępne do 30 stycznia, a towarzyszą mu atrakcyjne programy edukacyjne i warsztaty dla rodzin. Więcej informacji o seansach można znaleźć na https://artboxexperience.com/the-immersive-nutcracker-dziadek-do-orzechow/.