Sezon zimowy sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy w naszych domach, a sypialnia staje się miejscem, które przynosi nam upragniony komfortu i ciepła. Sypialnia, jako najbardziej intymna przestrzeń, spełniająca fundamentalną potrzebę bezpieczeństwa, wymaga odpowiedniego wyposażenia wnętrza. Jakie zasady powinniśmy uwzględnić, aby stworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsce do wypoczynku? To pytanie warszawskie Centrum Designu Domoteka zadało Alinie Badorze, uznanej architektce wnętrz i właścicielce autorskiej pracowni projektowej.
1. Łóżko na pierwszym planie
- Centralnym elementem sypialni jest strefa snu, a łóżko jest jej kluczowym wyposażeniem.
- Ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar łóżka, uwzględniając proporcje pomieszczenia.
- Unikaj zbyt dużych łóżek, aby nie utrudniały codziennego funkcjonowania.
Pierwsza zasada dobrze zaplanowanej sypialni to dobrze zaprojektowana przestrzeń do spania. Łóżko powinno mieć wygodny materac, ale też – o czym często zapominamy – odpowiednią ramę – co przede wszystkim oznacza jej dopasowany do wymiarów pomieszczenia rozmiar. Częstym problemem jest wybieranie zbyt dużych łóżek, co ostatecznie wpływa na funkcjonowanie i komunikację – jeśli nie pozostawimy dookoła łóżka przestrzeni, później każdego poranka i każdego wieczora będziemy się o to łóżko potykać, obijać. A tego błędu można w prosty sposób uniknąć. Jeśli nie korzystamy z usług projektanta, możemy sami na etapie planowania nakleić na podłodze taśmę, która da nam wyobrażenie o finalnym rozmiarze łóżka. Należy tylko pamiętać, że materac o szerokości 160 cm nie będzie oznaczał łóżka o takiej samej szerokości. Powinniśmy jeszcze doliczyć ramę. Jak podpowiadają nam zasady wynikające z ergonomii, najlepiej jest zostawić minimum 50 cm na swobodne przejścia od strony ściany czy okna – radzi architektka.
2. Wykończenie podłogi
- Zaleca się stosowanie ciepłych materiałów podłogowych, takich jak naturalne drewno lub miękkie wykładziny dywanowe.
- Te materiały nie tylko dodają komfortu, ale także wyciszają przestrzeń.
Jako architekt jestem gorącą zwolenniczką stosowania w sypialniach ciepłych materiałów podłogowych, takich jak naturalne drewno, które jest ponadczasowe, albo miękkich wykładzin dywanowych, które przy współcześnie dostępnych środkach można bez większych problemów utrzymać w czystości. Te materiały dają komfort, którego nie daje na przykład położenie z samego rana stopy na zimnej powierzchni z kamienia, spiekowej albo gresowej. Te materiały świetnie wyciszają też wnętrze – mówi Alina Badora.
3. Oświetlenie jako scenografia
- Odpowiednie oświetlenie pomaga w stworzeniu atmosfery wyciszenia.
- Poza źródłem ogólnym, warto używać lamp punktowych i kinkietów z obu stron łóżka.
- Lampy mogą pełnić funkcję zarówno oświetlenia, jak i dekoracji, np. stylowe abażury.
Światło jest niezastąpionym aktorem, jeśli chodzi o wykreowanie nastroju wyciszenia, na którym zależy nam w sypialni. Kiedy wchodzę do pomieszczenia i zapalam przygaszone, punktowe oświetlenie, to mój organizm czuje, że powoli przechodzę w stan spokoju, odpoczynku. Przy pomocy elementów oświetlenia można zaprojektować prawdziwą scenografię dla ukojenia zmysłów – podsumowuje architektka.
4. Kolory, faktury i wzory
- Wybieraj spersonalizowane kolory, takie jak ciepłe beże, szarości, czy odcienie niebieskiego.
- Zestawienia różnych tonów tego samego koloru są zazwyczaj najbardziej efektowne.
- Unikaj mocnych i agresywnych kolorów, zrównoważ je jasnymi tkaninami.
Moje osobiste zdanie jest takie, że wnętrze powinno być spersonalizowane, wyrażać Ciebie. Najbardziej zalecane – i faktycznie popularne wśród Polaków – są naturalne kolory: kolory ziemi, ciepłe beże, szarości, kolor taupe. Z doświadczenia wiem, że sympatią cieszą się też kolory nieba – odcienie niebieskiego, błękit, granat czy tzw. skandynawskie niebo. Ogólna zasada jest taka, że najlepiej sprawdzają się zestawienia różnych tonów tego samego koloru. Byłabym jedynie przeciwniczką kolorów przeciwniczką mocnych i agresywnych. Jeśli już chcemy zdecydować się na taki akcent, to powinniśmy zrównoważyć go łagodną kolorystyką otoczenia, np. jasnymi tkaninami – mówi Alina Badora.
5. Obecność telewizora
- Współczesny trend to rezygnacja z umieszczania telewizora w sypialni.
- Sypialnia może być miejscem offline, odcięcia od ekranów i świata zewnętrznego, sprzyjając wyciszeniu.
6. Dekoracje i pamiątki
- Osobiste pamiątki, takie jak zdjęcia, rodzinne fotografie, czy przedmioty związane z przyjemnymi chwilami, dodają poczucia bezpieczeństwa.
- Sztuka, ceramika czy ulubione zapachy to dodatki, które kompleksowo uzupełnią przestrzeń sypialni.
Co w takim razie sprzyja wyciszeniu?
Zdecydowanie obecność osobistych pamiątek: zdjęć z przeszłości, rodzinnych fotografii, przedmiotów przywołujących na myśl przyjemne momenty, np. wspomnienia z wakacji. To daje poczucie bezpieczeństwa. Komfort przynosi także sztuka – nie tylko luksusowe akcesoria, ale choćby przykładowo piękna ceramika czy plakat oprawiony w ramę. Idealnym dodatkiem do całości może być też ulubiony zapach rozpylany w przestrzeni sypialni – dodaje Alina Badora.
Przy projektowaniu sypialni warto więc kierować się zasadami funkcjonalności, równowagi i stworzenia spersonalizowanego, przyjemnego otoczenia sprzyjającego odpoczynkowi.