Jeszcze kilkanaście lat temu wprowadzenie do kuchni barw czarnych mogło się wydawać czystym szaleństwem. Czarne w kuchnie? Ciemno, mrocznie, smutno?! Ależ skąd! Przy odpowiednim zestawieniu drewnianych dodatków i naturalnie ciepłych brązów, kuchnia z wiodącym w niej kolorem czerni może wyglądać i pięknie i nastrojowo! To zdecydowanie opcja dla tych, którzy do swoich mieszkań szukają czegoś nowego.

Pierwsze kroki: plan i projekt na kuchnie czarno drewniane

Zanim zaczniemy kupować do kuchni czarne meble, warto dobrze przemyśleć z czym mają się one łączyć i jaki końcowy efekt chcemy uzyskać. Kuchnie czarno drewniane mogą być przy odpowiednim wykończeniu kwintesencją nowoczesności przy jednoczesnym naturalnym, bardzo rodzinnym klimacie, który całkowicie pozbawiony jest surowości i wrażenia chłodu.

Mówi się, że kolor czarny pasuje do wszystkiego, ale w przypadku kuchni nie do końca jest to prawda. Jeśli ma być on barwą dominującą, to lepiej odpuścić sobie egzotyczne klimaty dodatkowe czy zbyt intensywne, rażące w oczy barwy, które będą go otaczać. Idealną opcją jest w tym przypadku postawienie na drewno.

Jakie drewno do czarnej kuchni?

  • Jasne, niemal wyblakłe – doskonale rozproszy wrażenie ciemności, jaka bije od czerni i sprawi, że przestrzeń kuchenna stanie się optycznie większa.
  • Ciepłe – kolory drewna w połowie drogi między jasnymi, a bardzo ciemnymi. To najczęściej dziś wybierana opcja będąca doskonałym dodatkiem do czerni. Dla przykładu: frontowe szafki całej kuchni czarne, a blaty robocze, podłogi i okładziny ścian – w mocno ciepłym kolorze drewna. Tu dobrze sprawdzą się deski o wyrazistych usłojeniach, widocznych sękach i rysach – dodadzą wnętrzu klimatu wiejskiego, z nutą Prowansji.
  • Ciemne, ale nie lakierowane na barwy zbliżone do czerni! Taki kolor desek sprawi, że w kuchni mocniej zaznaczy się akcenty nowoczesne, wielkomiejskie. Jednocześnie trzeba tu uważać na nadmiar przesady – między czernią szafek a drewnem blatów czy podłóg musi być wyraźna różnica tonów, więc deski w barwach drzewa hebanowego zdecydowanie nie są wskazane.

Przed ostatecznym zakupem mebli do kuchni dobrze jest z góry ustalić w jaki sposób będą one rozłożone. Czy będzie to kuchnia w kształcie litery L, a może lepiej sprawdzi się rozkład na literę U? W każdym z tych przypadków rozstawienie mebli czarnych i wprowadzenie drewnianych wykończeń będzie wyglądało nieco inaczej, dlatego warto zaplanować to wcześniej. W sieci mogą być do takiego projektu pomocne różne konfiguratory mebli online. Pozwolą zobaczyć kuchnię jeszcze zanim cokolwiek do niej wniesiemy.