Drzewa tlenowe nazywane są drzewami przyszłości. Ich ogromne, przekraczające często ponad 40 cm średnicy rozłożyste liście wytwarzają nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Ponadto, dzięki sięgającemu kilka metrów w głąb ziemi niezwykle silnemu systemowi korzeniowemu, drzewo tlenowe nawet po ścięciu odrasta, a cykl można powtarzać kilka razy. Takie drzewo również bardzo szybko rośnie — w ciągu 6 lat może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów, a pień w tym czasie osiągnie średnicę 30-40 cm. Dzięki temu drzewa tlenowe są również nadzieją dla przemysłu meblarskiego. Ich sadzonki od kilku lat dostępne są w Polsce. Czy warto w nie zainwestować?
Drzewa tlenowe — drzewa przyszłości
Drzewo tlenowe (oxytree) to zwyczajowa nazwa paulowni, a właściwie genetycznego zmodyfikowania jej dwóch gatunków: Paulownia Fortunei i Paulownia Elongata, z których hiszpańscy biotechnologowie wyhodowali tzw. drzewo przyszłości, będące nadzieją dla przemysłu meblarskiego i sojusznikiem w walce ze smogiem.
Drzewo tlenowe rośnie prosto, a jego drewno nie zawiera sęków, jest bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Dzięki tym właściwościom idealnie nadaje się m.in. do wykorzystania jako więźba dachowa. Hodowcy zapewniają, że dziesięcioletnie okazy są w stanie dać przemysłowi tyle drewna ile stuletnia sosna.
Oxytree jest odporne na mrozy i wytrzymuje temperatury do -20 stopni Celsjusza. Podobnie jest z upałami. Temperatury powyżej 40 stopi Celsjusza, wydają się drzewom tlenowym niestraszne. Do tego gatunek ten nie ma specjalnych wymagań glebowych. Oczywiście najlepiej, gdy ziemia, na której rośnie, jest żyzna, wtedy sadzonki wzrastają bardzo dynamicznie. Oxytree nie pogardzi jednak nawet kiepskimi glebami piaszczystymi.
Drzewa tlenowe efektownie kwitną i są miododajne. Ich dekoracyjne liście sprawiają, że idealnie nadaje się do wykorzystania w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych, a ogromna korona da cień w upalne dni.
Czy opłaca się sądzić drzewa tlenowe?
Wiele osób zastanawia się, jaki można mieć zysk z plantacji drzew tlenowych i czy opłaca się je sadzić.
Planując założenie plantacji drzew tlenowych, należy wziąć pod uwagę koszta, jakie trzeba będzie ponieść w związki z jej prowadzeniem. Jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach, na początek należy zadbać o badania gleby, a następnie o odpowiednie nawodnienie (od 3 do 6 tysięcy złotych) i ogrodzenie (około 4 tysiące złotych). Kolejne wydatki dotyczą obsadzenia plantacji. Biorąc pod uwagę aktualne ceny, na powierzchnię 1 ha trzeba wydać około 15 tysięcy złotych.
Po odjęciu wydatków średni roczny zysk z plantacji drzew tlenowych, po 6 latach od ich posadzenia, powinien oscylować w granicach 13 tysięcy złotych. Ponieważ Oxytree odrasta od ściętego pnia minimum 4 razy (co 4 lata), zysk jest wielokrotny i w kolejnych cyklach może dochodzić nawet do 20 tysięcy złotych rocznie! Między innymi dlatego, ze w kolejnych latach nie trzeba już ponosić kosztów związanych z zakupem sadzonek i zakładaniem plantacji.
Co dzieje się z drewnem z Oxytree po wycince? Wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w budownictwie i meblarstwie. Drzewa tlenowe posiadają również wysoką wartość opałową – z jednego drzewa uzyskać można ok. 0,5 m3 drewna pierwszej jakości i ok. 1,2 m3 drewna opałowego.
Wartościowe są także liście drzew Oxytree, które z uwagi na bogactwo w białko i azot, wykorzystywane są jako pasze oraz do nawożenia, stanowią również naturalną biomasę.
Dodatkowo z 1 ha plantacji drzew tlenowych uzyskać można do 700 kg aromatycznego, jasnego miodu.
Kiedy sadzić drzewa Oxytree?
Termin sadzenie jest najważniejszym spośród wszystkich czynników, jakie brane są pod uwagę przy zakładaniu plantacji. Rozpocząć je można dopiero po przymrozkach, czyli od drugiej połowy maja, najpóźniej do końca czerwca. Jest kluczowe dla rozwoju roślin.
Ważna jest przy tym pogoda, która może wydłużyć lub skrócić okres sadzenia. Późne sadzenie może niekorzystnie wpłynąć na proces drewnienia roślin przed zimą, które mogą nie zdążyć się do niej przygotować.
W jakiej odległości sadzić drzewa tlenowe?
Oxytree to duże drzewa, dlatego potrzebują minimum 3-4 m odległości od granicy działki lub budynku.
Sadzonki umieszcza się w otworach o wymiarach około 20×20 cm i głębokości około 30
cm. Do ich wykonania można użyć szpadla lub łopatki ogrodowej. Z otworu trzeba wcześniej usunąć kamienie i inne elementy, które mogą utrudniać rozwój korzeni, a na dno wsypać garść
wolno działającego nawozu wieloskładnikowego NPK.
Wyciągając sadzonkę z doniczki, należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Należy ją delikatnie rozluźnić w rękach, a następnie umieścić w gruncie tak samo głęboko, jak w doniczce. Na koniec drzewo zasypuje się ziemią i dociska rękoma lub przydeptuje. Posadzoną sadzonkę należy podlać, upewniając się, że zarówno liście, jak i łodygi nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą.
Ile czasu rośnie drzewo tlenowe?
W ciągu 6 lat drzewo tlenowe może osiągnąć nawet 16 m wysokości i 35 cm średnicy, a po wycięciu odrasta od pozostawionego pnia co najmniej 4-krotnie. Jeśli zależy nam na szybszym wzroście drzew, należy je przyciąć wiosną następnego roku po ich posadzeniu, kiedy nie ma już przymrozków.
W trakcie wiosennego cięcia młode drzewka należy przyciąć ukośnie na wysokości 5 cm od poziomu gruntu. Przycinanie wzmacnia system korzeniowy i wymusza pionowy, prosty wzrost. Po ścięciu pojawią się nowe pędy, z których wybrać należy jeden najlepszy, a pozostałe wyciąć. Pozostawiony pęd stanie się wkrótce dorosłym drzewem.
W drugim roku należy usunąć odrosty, zanim osiągną 10-20 cm długości i staną się zdrewniałe. Dzięki temu pozyskane drewno będzie pozbawione sęków.
Drzewa tlenowe – cena sadzonek
Sadzonki drzew tlenowych sprzedaje się w donicach i są one gotowe do przesadzenia. Do gruntu powinny trafić pod koniec maja, gdy jest pewność, że nie zaszkodzą im nocne przymrozki. Certyfikowane sadzonki kosztują 40-50 złotych za sztukę.