28 czerwca, 2021

Drzewa tlenowe w ogrodzie – sadzonki oraz cena

Drzewa tlenowe nazywane są drzewami przyszłości. Ich ogromne, przekraczające często ponad 40 cm średnicy rozłożyste liście wytwarzają nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Ponadto, dzięki sięgającemu kilka metrów w głąb ziemi niezwykle silnemu systemowi korzeniowemu, drzewo tlenowe nawet po ścięciu odrasta, a cykl można powtarzać kilka razy. Takie drzewo również bardzo szybko rośnie — w ciągu 6 lat może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów, a pień w tym czasie osiągnie średnicę 30-40 cm. Dzięki temu drzewa tlenowe są również nadzieją dla przemysłu meblarskiego. Ich sadzonki od kilku lat dostępne są w Polsce. Czy warto w nie zainwestować?

Drzewa tlenowe — drzewa przyszłości

Drzewo tlenowe (oxytree) to zwyczajowa nazwa paulowni, a właściwie genetycznego zmodyfikowania jej dwóch gatunków: Paulownia Fortunei i Paulownia Elongata, z których hiszpańscy biotechnologowie wyhodowali tzw. drzewo przyszłości, które jest nadzieją dla przemysłu meblarskiego i sojusznikiem w walce ze smogiem.

Drzewo tlenowe rośnie prosto, a jego drewno nie zawiera sęków, jest bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Dzięki tym właściwościom idealnie nadaje się m.in. do wykorzystania jako więźba dachowa. Hodowcy zapewniają, że dziesięcioletnie okazy są w stanie dać przemysłowi tyle drewna ile stuletnia sosna.

Oxytree jest odporne na mrozy i wytrzymuje temperatury do -20 stopni Celsjusza. Podobnie jest z upałami, temperatury powyżej 40 stopi Celsjusza wydają się drzewom tlenowym niestraszne. Do tego gatunek ten nie ma specjalnych wymagań glebowych. Oczywiście najlepiej, gdy ziemia, na której rośnie, jest żyzna, wtedy sadzonki wzrastają bardzo dynamicznie. Oxytree nie pogardzi jednak nawet kiepskimi glebami piaszczystymi.

Oxytree – drzewo przyszłości czy zagrożenie dla przyrody? » HOLISTIC.news
Drzewa tlenowe

Drzewa tlenowe efektownie kwitną i są miododajne. Ich dekoracyjne liście sprawiają, że idealnie nadaje się do wykorzystania w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych, a ogromna korona da cień w upalne dni.

Drzewa tlenowe – cena sadzonek

Sadzonki drzew tlenowych sprzedaje się w donicach i są one gotowe do przesadzenia. Do gruntu powinny trafić pod koniec maja, gdy jest pewność, że nie zaszkodzą im nocne przymrozki. Certyfikowane sadzonki kosztują 40-50 złotych za sztukę.

Dodaj komentarz