Karagana syberyjska jest liściastym krzewem, który jest bardzo wytrzymały na warunki dosyć niesprzyjające. Sprawdza się w związku z tym w ogrodzie. Ma masę zalet. Dowiedzmy się jak uprawiać ten fantastyczny krzew oraz na co konkretnie musimy zwrócić uwagę. Każdy przecież chcemy, aby karagana syberyjska pięknie się prezentowała w naszym ogrodzie.

Uprawa

Karagana syberyjska jest krzewem, który dorasta do wysokości pięciu metrów z gałęziami wyprostowanymi. Karagana syberyjska się odznacza rozwojem wczesnym liści wiosną, a ulistnienie jej jest niezwykle obfite. Żółte kwiaty, które pojawiają się w maju bądź też w czerwcu przemieniają się na początku lata w strączki rurkowate. Karagana syberyjska jest bardzo łatwa w uprawie oraz niezwykle wytrzymała. W związku z tym powszechnie jest znana oraz także uprawiana. Chętnie wysadza się ją przy drogach, parkach oraz także używana na żywopłoty.

Karagana syberyjska uwielbia słoneczne stanowiska czy też częściowo zacienione. Jest odporna na działanie wiatru oraz także na długotrwałe susze. W uprawie syberyjskiej karagany powinniśmy jej zapewnić suchą glebą, przepuszczalną, lekko kwaśną oraz mało żyzną. Karagana syberyjska to roślina, która znosi lekkie zasolenie gleby, a także samo zanieczyszczenie powietrza. W związku z tym idealnie się sprawdza w miejskiej zieleni. Powinniśmy unikać podmokłych gleb oraz także gleb bardzo zwięzłych.

Uprawa syberyjskiej karagany jest niezwykle łatwa oraz nie sprawi nam wielu problemów. Ta roślina świetnie się wkomponuje w rabatę, a przy tym nie tylko oferuje łatwą pielęgnację, ale także występuje w dosyć ciekawych odmianach. Nie przejdziemy na pewno obok niej w sposób obojętny. Jakby tego było mało karagana syberyjska reaguje naprawdę dobrze na cięcie. Sprawdzi się w związku z tym idealnie jako żywopłot. W uprawie możemy się ograniczyć do nawożenia nawozem wieloskładnikowym już na samym początku wegetacyjnego sezonu.

Jak ciąć karaganę syberyjską?

Cięcie syberyjskiej karagany rozpoczynamy wkrótce po samym przekwitnięciu kwiatów, aby jej nadać pokrój krzewisty. Co jakieś dwa bądź też trzy lata wycinać warto u nasady kilka gałęzi najstarszych, w ten właśnie sposób nowe pędy będą się o wiele lepiej rozwijały. Karagana syberyjska bardzo dobrze znosi przycinanie. Nie zagęszcza się jednak tak mocno jak krzewy pozostałe. To właśnie w związku z tym żywopłoty z karagany syberyjskiej są luźne stosunkowo.

Naprawdę warto pochylić się nad zakupem tej rośliny. Nie będziemy żałowali swojego wyboru. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.