Eszeweria należy bez wątpienia do sukulentów. W związku z tym nie jest to wymagająca roślina. Roślina ta ma niewielkie rozmiary, liście tworzą rozety dekoracyjne. Jak ją uprawiać?

Roślina wprost z Meksyku

Sukulenty oraz kaktusy zagościły już na stałe w naszych mieszkaniach. Pomimo tego, że nie należą do roślin, które są całkowicie bezobsługowe. Ich największą zaletą jest duża odporność na suszę. Jednym z sukulentów ciekawszych, które nadają się do pokojowej uprawy jest eszeweria, która pochodzi z Meksyku.

Roślina ta jest niewielka. Bez problemu możemy dla niej znaleźć miejsce w nawet małym mieszkaniu. Eszewerie najczęściej dorastają do maksymalnie 30 centymetrów wysokości. Ich ozdobą główną są grube oraz mięsiste liście. Na pędzie tworzy się gęsta oraz rozłożysta rozeta. Przypomina ona bardzo okazałą różę. Zależnie od konkretnego gatunku, liście mogą być błyszczące oraz gładkie czy też pokryte meszkiem, matowym woskiem bądź włoskami.

Kolorowe liście bez przesady

Kolor liści zależy również konkretnego gatunku bądź odmiany, pomimo, że najczęściej jest to kolor szarozielony. Bywa także szaroniebieski, czerwony lub bladofioletowy. U co po niektórych eszewerii liście mają również obrzeże kolorowe bądź też barwne paski.

Jednak nie powinien zwieść nas kolor nienaturalny liściu u roślin, które są oferowane w centrach handlowych. Żadna tak naprawdę eszeweria nie jest złota, jaskrawo czerwona, srebrna bądź też niebieska. Taka barwa liści zawsze jest wynikiem pokrycia ich farbą, aby się wydawały bardziej atrakcyjnie.

Możemy się oczywiście zdecydowaną na taką dekorację oryginalną, ale pamiętać trzeba, że farba jednak po pewnym czasie schodzić zacznie. Z kolei liście nią pokryte będą miały znacznie zniszczoną wierzchnią warstwę włosków lub też wosku i raczej już nie będą wyglądały zdrowo oraz ładnie.

Eszewerie i ich wymagania

Eszewerie jednak nie należą do roślin bardzo trudnych w uprawie. Jednak mają swój wymagania szczególne. W wegetacyjnym okresie oczekują bardzo dużo słońca, temperatury pokojowej (około 20 do 24 stopni Celsjusza) oraz umiarkowanego podlewania.

Polewając rośliny jednak należy uważać. Chodzi o to, aby woda dostała się do samego wnętrza rozety. Należy podlewać podłoże bądź wlewamy wodę na podstawki. Pamiętać musimy o tym, że zalegają wilgoć pomiędzy liśćmi spowoduje ich gnicie. W utrzymaniu wilgoci odpowiedniej, na pewno nam pomoże drenaż na samym dnie doniczki oraz także podłoże przepuszczalne. Najlepiej jeśli byłaby to ziemia dla kaktusów. Na pewno poradzimy sobie z tą przepiękną rośliną.