Aloes zwyczajny znany też pod nazwą aloes barbadoski lub aloe vera to niezwykła roślina o szeregu cennych właściwości leczniczych, kosmetycznych i typowo ozdobnych. Z jej zalet korzystamy dziś najczęściej kupując różnego rodzaju produktu na niej oparte, ale aloes możemy również uprawiać we własnym domu. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Jak hodować aloes zwyczajny w domu?

Największym plusem samodzielnej uprawy aloesu jest to, że stanowi on roślinę bardzo łatwą w domowej hodowli i nieszczególnie wymagającą. Jak hodować aloes zwyczajny w domu? Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, by móc zarówno jej pięknym, jak i właściwościami cieszyć się przez długi czas!

  • Optymalne stanowisko dla rośliny uprawianej w doniczce: słoneczne, zwłaszcza latem. Aloes zwyczajny preferuje dużą ilość słońca. W lekkim cieniu można go postawić wtedy, gdy jest mniej gęsty i bardziej strzelisty.
  • Podłoże: koniecznie ziemia przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie, aż do pH zasadowego o wysokości 6,5-8. Co do typu ziemi, to roślina spokojnie przyjmie się w podłożu uniwersalnym do kwiatów oraz w ziemi do kaktusów
  • Zimą najlepiej umieścić doniczkę w słabiej ogrzewanym pomieszczeniu, w temperaturach od 8 do 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach jest duża szansa, że zakwitnie!
  • Wystawianie na balkon: tylko gdy jest ciepło
  • Przycinanie: wyłącznie wówczas, gdy za bardzo się rozrośnie
  • Przesadzenie: gdy roślina będzie miała za gęsto w doniczce. Zwykle następuje to po około dwóch, trzech latach
  • Podlewanie: latem umiarkowane, zimą zminimalizowane. Pod tym względem aloes zwyczajny nie ma wielkich wymagań, ale nie należy go przelewać, bo jest tym typem rośliny, która dobrze znosi lekkie przesuszenie, ale nie nadmiar wilgoci.
  • Nawożenie: standardowym nawozem do kaktusów, nie częściej niż raz na miesiąc.
  • Aloesu nie da się w Polsce uprawiać w warunkach ogrodowych – nie jest odporny na mróz ani na skrajne zmiany temperatur, dlatego nawet nie warto próbować!

Ciekawostka: Aloes barbadoski jest rośliną wyjątkowo odporną na choroby, a do tego wyjątkowo nie lubią go szkodniki!

Czy aloes zwyczajny jest leczniczy?

Tak, to właśnie aloes zwyczajny jest najbardziej leczniczą odmianą wśród wszystkich typów tego sukulenta. W medycynie tradycyjnej jego właściwości są znane od tysięcy lat. Roślina jest pełna bezcennych dla zdrowia składników odżywczych, aktywnych związków, witamin (A, E, B12 i C), minerałów, enzymów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Dawniej żel z jej liści stosowano do leczenia skaleczeń, ugryzień wywołanych przez insekty oraz do łagodzenia oparzeń słonecznych. Dodatkowo, aloes zwyczajny obniża poziom cukry we krwi.

Czy aloes z doniczki jest jadalny?

Jeśli zamierzamy uprawiać tę roślinę nie tylko dla jej walorów wizualnych, ale i cennych właściwości prozdrowotnych to warto wiedzieć, że tak – aloes z doniczki jest jadalny. Spożywać można jego liście np. żując sok i miąższ znajdujący się w środku. Substancja spożywana w ten sposób ma konsystencję żelu i w pierwszym momencie może się wydać dziwna w smaku, ale z czasem bardzo tę formę polubimy. Liście do jedzenia powinny być dojrzałe – im są starsze, tym lepsze jeśli chodzi o ich właściwości lecznicze.

Jak poznać ile lat ma aloes?

To, jak poznać ile lat ma aloes jest stosunkowo proste. Czubki jego liści nabierają charakterystycznego, różowego odcienia gdy roślina ma już przynajmniej kilka lat. Im większe liście, tym starszy cały sukulent, chociaż gołym okiem nie da się tego wieku określić co do roku. Aloesy młode mają cienkie, bardzo lekkie i puste liście – to najlepszy sygnał tego, że roślina jest młodziutka i np. do jedzenia liści jeszcze się nie nadaje.