Inteligentne systemy sterowania w domu umożliwiają niezwykle komfortowe korzystanie i regulowanie parametrów różnych sprzętów i urządzeń. Automatyka może być obecna także w systemach zaciemniania do okien dachowych. Piszemy, jakie są obecnie możliwości elektrycznego sterowania roletami i żaluzjami dachowymi.

Inteligentne domy – na czym polega koncepcja smarthome?

Inteligentne zarządzanie domem to w ostatnich latach coraz częściej pojawiająca się koncepcja. A co to dokładnie oznacza? Domy inteligentnie sterowane bazują na rozwiązaniach typu smart home – są to zintegrowane produkty do zarządzania różnymi instalacjami oraz urządzeniami w budynku. Tego typu zaawansowane urządzenia techniczne do niedawna były jedynie futurystyczną ideą, a dziś stają się niemal codziennością.

Automatykę z zakresu smart home wykorzystuje się w odniesieniu do stolarki otworowej i jej akcesoriów. Zastosowanie tych rozwiązań sprawia, że roletami i żaluzjami do okien dachowych można zarządzać zdalnie niemal z każdego miejsca na świecie. Oprócz wygody użytkowania, do zalet takich systemów można zaliczyć np. oszczędność energii elektrycznej i cieplnej oraz większe bezpieczeństwo (możliwość kontrolowania sprzętów w domu na odległość podczas nieobecności mieszkańców): https://sklep.fakro.pl/pozostale/automatyka.html.

Charakterystyka technologii Z-Wave

Technologia Z-Wave, określana mianem bezprzewodowego protokołu radiowego, działa na zasadzie specjalnego chipa. Do innych ważnych elementów tego systemu zalicza się również: procesor, nadajnik, odbiornik radiowy czy pamięć flash. Przekazywanie sygnałów z urządzenia nadającego do odbierającego odbywa się bezprzewodowo i umożliwia zdalne sterowanie np. z poziomu telefonu komórkowego, ale też pilota. Technologia Z-Wave współpracuje ze stolarką okienną oraz akcesoriami do okien dachowych i nie tylko. Wśród najważniejszych zalet systemów Z-Wave można wymienić:

  • wygodniejszą obsługę okien i rolet,
  • brak konieczności montowania kabli,
  • prosty montaż,
  • sterowanie za pomocą jednego urządzenia,
  • możliwość optymalizacji kosztów (za ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie),
  • łatwą rozbudowę o dodatkowe części.

Osoby zainteresowane inwestycją w okna dachowe sterowane elektrycznie oraz akcesoria powinny pamiętać, że większość producentów oferuje automatykę jako oddzielny produkt.

System sterowania Wi-Fi

Innym praktycznym sposobem sterowania oknami dachowymi i wyposażeniem dodatkowym do takich okien jest popularny system wi-fi. Ten bezprzewodowy rodzaj komunikacji radiowej bazuje na działaniu routera, który odbiera, a następnie rozsyła sygnały do poszczególnym urządzeń. Na tej samej zasadzie w większości gospodarstw domowych użytkowany jest internet bezprzewodowy.

Wśród najważniejszych zalet tego typu automatyki można wymienić przede wszystkim brak przewodów, centralek, a tym samym – prosty montaż i niezawodność. Urządzeniami do okien dachowych i rolet dachowych pracującymi w trybie wi-fi można sterować z poziomu smartfona, a także za pośrednictwem aplikacji wBox. Ta ostatnia, dzięki współpracy z programem Google Assistant, pozwala na zarządzanie produktami stolarki okiennej za pomocą głosu. Automatyka do okien dachowych to niemal nieograniczona możliwość różnych konfiguracji czy też obsługa wielu produktów jednocześnie.

Urządzenia sterujące

Wybranymi roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi do okien dachowych można sterować zdalnie za pośrednictwem urządzeń, takich jak smartfon, tablet czy komputer. W przypadku produktów opartych na technologii Z-Wave, aby to było możliwe, niezbędna jest bramka z interfejsem Z-Wave oraz zainstalowanie kompatybilnej z nią aplikacji. Z kolei protokół transmisji danych wi-fi działa za pośrednictwem routera.

Oprócz powyższych sposobów na sterowanie wyposażeniem do okien, można również korzystać z innych urządzeń. Są to pilot oraz sterowniki naścienne. Piloty umożliwiają obsługę okien i dodatków do nich praktycznie z każdego miejsca w domu lub mieszkaniu. Sterowniki naścienne wyglądem przypominają tradycyjne włączniki do światła i podobnie jak one – montuje się je na jednej ze ścian.