Ciecierzyca pospolita już od wieków jest bardzo cenionym strączkowym warzywem, szczególnie w śródziemnomorskich oraz azjatyckich krajach. W Polsce jest ona wykorzystywana do sporządzana bardzo sycących potraw.

Czy uprawa ciecierzycy pospolitej jest trudna?

Ciecierzyca pospolita w uprawie tak naprawdę nie jest trudna, a więc możemy ją z powodzeniem wysiać w ogródkach przydomowych. Uprawowe wymagania to żyzna oraz przewiewna gleba. Musimy mieć odczyn pH pomiędzy 5,7 do 7,2. Unikać jednak musimy podmokłych stanowisk. Maju nasiona siejemy w gruncie. Umieścić musimy je w dołkach mniej więcej o głębokości około pięciu centymetrów, po dwa lub trzy nasiona w dołku.

Gdy rośliny wykiełkują, to przerzedzamy rosnące gęsto siewki, pozostawiając te najmocniejsze. Uprawa ciecierzycy właściwa pozwoli nam na uzyskanie rozkrzewionych roślin, o łodygach sztywnych, dorastające do wysokości pomiędzy pięćdziesiąt centymetrów a sto centymetrów. Podczas kwitnienia pojawiają się kwiaty pojedyncze w kolorze różowym bądź białym. Po siewie w czwartym miesiącu, a więc w sierpniu, roślina tworzy strąki, w których znajdują się nasiona bardzo okazałe. Ziarno ciecierzycy może być koloru żółtego, brązowego czy też czerwonego.

Jaką część ciecierzycy się jada?

Do spożycia tak naprawdę nadaje się ziarno niedojrzałe, które jest wyłuskane bezpośrednio ze strąków zielonych. Zbiór strąków na nasiona suche przeprowadzić najlepiej, gdy zaczną we wrześniu brązowieć. Suche ziarno właśnie ciecierzycy musimy przechowywać w miejscu przewiewnym. Pielęgnacja krzaczków ciecierzycy polega na niczym innym jak na podlewaniu roślin podczas suszy, szczególnie podczas kwitnienia oraz także owocowania. Warto także pamiętać, aby podczas prac pielęgnacyjnych, jak i także porządkowych chronić nasze dłonie. Chodzi o to, że włoski, które pokrywają cieciorkę, wydzielają szczawiowy kwas, który znacznie podrażnia skórę.

Zdrowotne właściwości

Ciecierzyca jest bardzo smaczną oraz także zdrową rośliną. Cenią ją osoby, które preferują bezmięsną dietę, ponieważ roślina ta jest bardzo bogata w białko oraz także inne składniki odżywcze wartościowe, a więc idealnie zastępuje nam mięso. Ciecierzyca ma bardzo mało kalorii. Jej spożycie bardzo sprzyja osobom, które odchudzają się. Dla przykład 100 gramów nasion ugotowanych to tylko 160 kalorii. Ciecierzyca między innymi zawiera: wapń, cynk, potas, żelazo, magnez, fosfor, witamina B, B6, C, A, K, E oraz kwas foliowy. Nie możemy pomijać także tłuszczu, białka, błonnika oraz węglowodanów.