Kolekcja biżuterii Monumental to wynik spotkania dwóch tradycyjnych dziedzin sztuki – jubilerstwa i ceramiki. Ta owocna współpraca między ORSKA a Ceramiką Paradyż udowadnia, że najbardziej intrygujące projekty powstają w miejscach, gdzie nieoczywiste elementy łączą się ze sobą.

W swojej najnowszej kolekcji biżuterii, Anna Orska wzięła na warsztat poprodukcyjne odpady ceramiczne z serii Monumental. Elementy z kolekcji Ceramiki Paradyż przeszły fascynującą metamorfozę, stając się integralną częścią wspaniałych dzieł jubilerskich, w duchu idei less waste. Ceramiczne kamienie, zainspirowane strukturami naturalnych minerałów, symbolicznie oddają hołd geniuszowi natury i stanowią doskonały przykład synergii między różnymi dziedzinami sztuki rzemieślniczej.

Kolory ziemi zyskują nowe życie w formie biżuteryjnych kreacji. Tworząc biżuterię w ramach kolekcji Monumental, ORSKA wykorzystała fragmenty dużych płyt ceramicznych, które ze względu na drobne uszkodzenia nigdy nie znalazłyby się na rynku. W duchu japońskiej techniki renowacji kintsukuroi, niedoskonałość staje się nową wartością. Jednak w przypadku ORSKA, te niedoskonałości stają się elementem perfekcyjnych biżuteryjnych dzieł sztuki. Każdy fragment był szlifowany jak rzeczywisty minerał, przy zachowaniu delikatności i wytrzymałości materiału. Proces ten wymagał cierpliwości i czasu, ponieważ ceramiczne kamienie musiały być dokładnie wykończone i osadzone w pozłacanych oprawach, połączone z geometrycznymi elementami o kutej lub satynowej powierzchni. Efekt tego połączenia przypomina jubilerską układankę, w której elementy łączą się w spójną całość, podobnie jak ceramiczne elementy integrują się z wnętrzami domów.

Kolekcja ORSKA rozszerza swoją ofertę o biżuterię z Ceramiką Paradyż, korzystając z komponentów z wcześniejszej serii Monumental. Ta biżuteria stanowi jednocześnie zapowiedź większej współpracy między ORSKA a Ceramiką Paradyż. Kolekcja miała swoją światową premierę na prestiżowych targach Cersaie w Bolonii, co podkreśla jej potencjał. Wkrótce będzie dostępna nie tylko w Polsce, ale także na międzynarodowych rynkach i będzie można ją znaleźć w butikach ORSKA.

***
Ceramika Paradyż to polska, rodzinna firma. Lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju oraz wizytówka polskiego przemysłu na świecie. Od 34 lat napędza wzornictwo, tworząc i dostarczając Klientom w blisko 50 krajach innowacyjne produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości. Firma jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Red Dot Design Award 2016 (Trakt), iF Design 2017 (Elanda/Elando), Dobry Wzór 2018 (Esagon) oraz Bronze A’Design Award 2020 za kolekcję Modernizm, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceramika Paradyż jest wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy jakości
i estetyki w przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy na www.paradyz.com

***
ORSKA tworzy biżuterię z charakterem, jej projekty są wyraziste, a często kontrowersyjne. Surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, stojąca za każdą kolekcją, oddają temperament marki. Biżuteria ORSKA nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele. ORSKA jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne.

Zapraszamy na www.orska.pl