Arcydzięgiel jest rośliną, którą ma liczne lecznicze właściwości. Fitoterapia współczesna poleca stosowanie z tego zioła naparów na przykład w stanach nerwowego wyczerpania czy też przy dolegliwościach żołądkowych. Olej arcydzięgielowy służy do nacierania na przykład w przypadku bólów reumatycznych.

Roślina znana od średniowiecza

Arcydzięgiel jest rośliną, której lecznicze właściwości były już doceniane w średniowieczu. Obecnie poleca się stosowanie z tego zioła przetworów, między innymi nalewki czy też napary. Idealnie nadają się na niestrawność, wrzody żołądka czy też na pobudzenie apetytu. Arcydzięgiel w postaci naparów także ukoi nerwy. Zaś płukanki z arcydzięgla sprawdzają się przy włosach z łupieżem czy też przy włosach przetłuszczających się. Poza tym w ludowej medycynie leczy choroby skóry, jak na przykład bielactwo.

Na żołądkowe problemy

W naturalnej medycynie stosuje się wszelkie przetwory właśnie z korzenia arcydzięgla w przypadku zaburzenia pokarmowego układu. Arcydzięgiel jest przede wszystkim sprawdzonym sposobem na liczne zaburzenia trawienia. Chodzi o to, że zwiększa wydzielanie żołądkowego soku oraz także śliny, a także do tego pobudza wydzielanie trawiennych enzymów. Dzięki temu zwiększa się również apetyt, dlatego poleca się go niejadkom. Innymi nazwami arcydzięgla jest dzięgiel lekarski, angelika, angielskie ziele, dzięgiel wielki, anielski korzeń czy też archangielski korzeń. Nazwy są stosowane zamiennie.

Poza tym arcydzięgiel znacznie łagodzi skurcze żołądka oraz do tego bóle brzucha. Niektóre ze składników tego zioła działają w sposób rozkurczowy na gładkie mięśnie pokarmowego przewodu. Arcydzięgiel także się sprawdzi przy problemach z odbijaniem, wzdęciami oraz zaparciami.

Zaś przy wrzodach żołądka stosuje się także odwar z korzenia arcydzięgla w połączeniu z naparem z szałwii oraz także piołunu.

Ukoi nasze nerwy

Arcydzięgiel także znalazł swoje zastosowanie jako świetny środek na zaburzenia bezpośrednio na tle nerwowym. Możemy go zastosować przy wegetatywnych nerwicach, w stanach pobudzenia nadmiernego, zwiększonego nerwowego napięcia, poczucia niepokoju oraz także przy bezsenności. Fitoterapia współczesna także poleca stosowanie zioła tego w przypadku nieznośnych migren.

Arcydzięgiel można na uspokojenie nie tylko stosować w postaci nalewek. Można także do kąpieli sobie wlać kilka kropli tego wspaniałego olejku. Wówczas on znieczuli oraz do tego poprawi samo ukrwienie skóry. Jak widać jest to wspaniała roślina o wielu leczniczych właściwościach.