Większość osób storczyki kojarzy wyłącznie z odmianą najpopularniejszą, którą jest falenopsisem. Zdominował on już chyba wszystkie markety oraz kwiaciarnie. Jednak odmian jest znacznie więcej.

Storczyki odmiany – o jakich liczbach mowa?

Okazuje się, że storczyki odmiany to ogromna liczba. Bowiem wyróżniamy aż 30 tysięcy ich gatunków. Szacuje się, że dziesięć procent roślin na całym świecie to właśnie storczyki. Orchidee rosną na każdym kontynencie poza Antarktyką.

Wydawać by się mogło, że orchidea oraz storczyk to zupełnie coś innego. Jednak śmiało możemy je traktować w sposób synonimiczny. Orchidee, zależnie od rodzaju, różnią się od siebie kolorem kwiatów oraz kształtem. Każda z odmian posiada także inny okres jeśli chodzi o kwitnienie. Jedne zimą kwitną, a drugie późnym latem. Są jednak także storczyki, które kwitną przez cały rok.

Gdy decydujemy się na dany rodzaj storczyka, warto się zapoznać z warunkami ich uprawy. Co po niektóre storczyki dobrze czują się w przestrzeni domowej oraz są dosyć proste w samej uprawie, innym natomiast odtworzyć należy zbliżone warunki do środowiska naturalnego, co dla amatorów storczykowych może być wyzwaniem poważnym na sam początek.

Wdzięczna ćmówka

Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście bardzo wdzięczna ćmówka – Phalaenopsis. Uprawa ta jest bardzo łatwa. Jej wygląd również jest niezmiernie atrakcyjny. Odmiana ta kusi dużymi oraz także kolorowymi kwiatami, które z uwagi na kształt oraz rozłożystość – przypominać mogą skrzydła nocnej ćmy.

Nasze storczyki domowe to mieszańce, które zostały wyhodowane z gatunków Phalaenopsis, który rośnie w południowej Azji. Falenopsisy udomowione są o wiele prostsze w uprawie od tych naturalnych oraz posiadają znacznie bardziej rozłożyste kwiaty, stąd tak często wybieranymi ozdobnymi roślinami.

Tenże rodzaj storczyków kwitnie na bardzo różne kolory. Do najpopularniejszych należą kwiaty różowe, białe czy też bordowe. W sklepach jednak znajdziemy nawet storczyki niebieskie czy też żółte. Odmiana ta jest dosyć tania. Za dwupędowy klasyczny storczyk wielkości standardowej przyjdzie zapłacić nam około 25 do 30 złotych. Jeśli się zdecydujemy na większe okazy z wieloma pędami, musimy liczyć się, że cena także wzrośnie. Warto inwestować w storczyki o różnych odmianach, ponieważ są one naprawdę przepiękne. Parapety pełne kwitnących storczyków wyglądają cudownie. Jest to marzenie wielu osób. Na pocieszenie warto dodać, że jest to naprawdę marzenie do spełnienia. Musimy tylko chcieć. Pamiętajmy o tym.