Zaparowane okna są ważnym sygnałem, którego nie powinno się lekceważyć. Nadmiar wilgoci w domu może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a te zagrażają naszemu zdrowiu i mogą przyczynić się do uszkodzenia okna i ścian. Wyjaśniamy, dlaczego okna parują i podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem zaparowanych szyb.

Dlaczego okna są mokre po nocy?

Jeśli zauważysz na szybach okiennych skraplającą się wodę, a okna są mokre po nocy lub pokrywają się charakterystyczną mgiełką podczas gotowania, nie bagatelizuj tego spostrzeżenia, ale zareaguj, nim skraplająca się woda doprowadzi do szkód. Musisz jednak wiedzieć, że fakt, iż okna parują od wewnątrz, nie świadczy o wadzie okien. Specjaliści z firmy Dakea, która produkuje nowoczesne okna dachowe do różnych pomieszczeń, wyjaśniają, że kondensacja pary wodnej po wewnętrznej stronie pakietu szybowego jest zjawiskiem naturalnym i wynika z nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Kiedy wilgotne powietrze styka się z chłodną szybą, para wodna skrapla się, co często zdarza się po nocy, gdy temperatura na zewnątrz budynku jest zdecydowanie niższa. Zjawisko parowania okien dotyczy zwłaszcza okien połaciowych. Okna dachowe są bowiem umieszczone wysoko, a ciepłe i wilgotne powietrze wypierane jest ku górze, gdzie kumuluje się, a następnie skrapla w kontakcie z zimną szybą. Specjaliści z Dakea, marki produkującej okna dachowe o najlepszych parametrach technicznych, uspokajają również, że okna zaparowane od wewnątrz nie tylko nie świadczą o wadliwości okna, ale dowodzą wysokiej szczelności i jego doskonałych właściwości termicznych. Nie znaczy to jednak, że skraplanie się pary wodnej na szybie można zlekceważyć. Przeciwnie: jeśli szyby parują regularnie i parowanie jest intensywne, trzeba działać, ponieważ okna mokre po nocy to sygnał, że wilgoci w domu jest za dużo, a więc wentylacja w pomieszczeniu nie działa prawidłowo i wilgotne powietrze nie jest z niego odprowadzane. Nadmiar wilgoci może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni produkujących toksyny wywołujące niebezpieczne choroby układu oddechowego, alergie, bóle głowy, a nawet dysfunkcje ważnych organów wewnętrznych. Z powodu grzybów i pleśni ucierpieć mogą też stolarka okienna, ściany, podłoga i wyposażenie domu.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Kiedy już zrozumiemy, dlaczego okna są mokre po nocy i parują, łatwiej będzie nam temu problemowi zaradzić. Aby okna nie parowały, należy usprawnić system wentylacji w domu. Warto w tym celu już na etapie montażu okien zadbać o to, by wybrane przez nas okna dachowe czy elewacyjne miały wbudowane nawiewniki, których zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz. Podobnie zadziała rozszczelnienie okien. W miarę możliwości należy również często wietrzyć pomieszczenia, w których gromadzi się wilgotne powietrze, a jeśli dotyczy to kuchni, koniecznie zamontować w niej okap. Starajmy się nie suszyć ubrań w mieszkaniu, a jeśli nie da się tego uniknąć, zawsze na koniec przewietrzmy urządzoną w domu suszarnię. Warto zrobić to również po takich czynnościach jak gotowanie, pieczenie, prasowanie czy kąpiel. Specjaliści podpowiadają również, aby okna dachowe na poddaszu montować zawsze nad źródłem ciepła, np. grzejnikiem. Ważny jest również kształt wnęki szpaletowej pod oknem – nie powinien on blokować swobodnego ruchu powietrza pod szybą okienną.