Z biegiem używania drzwi balkonowych wcześniej czy później zauważymy, że nie otwierają się one tak idealnie jak wcześniej. Częstotliwość użytkowania takich drzwi sprawia, że z czasem zaczynają one się poluzowywać: przy zawiasach, rogach, klamce. Odpowiednie regulowanie drzwi balkonowych rozwiąże problem z ich pierwszym skrzypieniem czy niedomykaniem się. Jak to zrobić?

Regulacja drzwi balkonowych – kiedy jest potrzebna?

Pierwszym sygnałem wskazującym na konieczne regulowanie drzwi balkonowych jest ich opadanie. Na samym początku opadanie to nie jest bardzo widoczne, ale gdy konieczne będzie mocniejsze dociskanie drzwi do domknięcia, podciąganie ich do góry, żeby „zamek zaskoczył” czy skrzypienie albo trzaski – to znak, że najwyższa pora pomyśleć o regulacji. Regulacja drzwi balkonowych – kiedy jeszcze jest potrzebna? W sytuacjach w których np. ktoś oprze się o drzwi na tyle mocno, że naruszy ich szczelność, albo z biegiem używania szczelność sama się osłabi. Standardowo podregulować drzwi można już po roku od ich zamontowania, chyba że mówimy o małej częstotliwości ich otwierania, wtedy znacznie później.

Regulowanie drzwi balkonowych – instrukcja krok po kroku

Regulowanie drzwi balkonowych nie jest czynnością, która wskazywałaby na to, że coś z kupionymi przez nas drzwiami jest nie tak! Kiedy drzwi zaczynają stawiać opór, opadać lub klamkę przekręca się częściej – są to rzeczy zupełnie naturalne dla procesu użytkowania takich drzwi i nie musimy od razu z tego powodu składać reklamacji. Wystarczy wyregulować! Regulowanie drzwi balkonowych – instrukcja krok po kroku:

  • Przygotuj narzędzia: kombinerki a najlepiej profesjonalny klucz V.SCH.ACP-S (do regulacji szczelności skrzydła), klucz imbusowy 4 mm (do regulacji wysokości skrzydła, położenia drzwi po przekątnej oraz położenia w poziomie)
  • Regulacja wysokości skrzydła – wynikająca z jego opadania. Problem ten można rozpoznać po ciężkim chodzeniu klamki oraz wrażeniu, że drzwi za każdym razem gdy je otwieramy, ocierają się o ościeżnicę. Drzwi ustawiamy w pozycji uchylnej, zdejmujemy nakładkę z dolnego zawiasu i do górnego otworu wsuwamy klucz imbusowy. Odnajdujemy nim tzw. śrubę regulacyjną i przekręcamy ją w prawo. Po wykonaniu ruchu w prawo drzwi się uniosą i wrócą do pozycji sprzed opadania. Kręcąc w lewo – opuścimy drzwi w dół, gdyby okazało się, że nie opadły one, a się uniosły.
  • Wyregulowanie szczelności skrzydła – czynność tę należy wykonać z dużą uwagą, tak żeby przypadkiem nie uszkodzić metalowych części drzwi! Otwieramy całość na oścież, odnajdujemy zaczepy na górze, w środku i na dole. Kluczem V.SCH.ACP-S (ACP-S) przekręcamy zaczep w prawo lub lewo. Warto wiedzieć, że na większości drzwi znajdziemy do tego odpowiednie znaczniki, przydatne do lepszego zorientowania się w działaniu. Po przekręceniu drzwi wyregulują się, uszczelniając jednocześnie i od teraz będą o wiele lepiej przylegać do oryginalnej ramy.
  • Regulacja położenia drzwi po przekątnej – z użyciem klucza imbusowego 4 milimetry. Przy górnym zawiasie odnajdujemy śrubę regulacyjną, tam, gdzie zawias przylega do skrzydła. Przekręcamy ją kluczem, co pozwoli dorównać drzwi do przekątnej.
  • Wyregulowanie położenia drzwi w poziomie – jeżeli spróbowaliśmy już równania wysokości skrzydła i jego szczelności, ale drzwi nadal nie działają jak powinny i odczuwamy „ocieranie się” ich powierzchni o ościeżnicę, albo mamy poczucie „tępej” klamki, możemy jeszcze spróbować wyregulowania drzwi w poziomie. Potrzebny: klucz imbusowy 4mm i otwarcie drzwi na oścież. Odsłaniamy zaczep najbardziej dolnej śruby regulacyjnej i przekręcamy ją kluczem. Co ważne, nie robimy tego od razu na x obrotów, a jedynie powoli: pół obrotu śruby, sprawdzenie czy drzwi są wyregulowane, kolejne pół itd. aż do skutku. Po każdym razie sprawdźmy czy już jest dobrze, tak, żeby niepotrzebnie nie odginać drzwi w druga stronę.

Czy trudno jest samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe?

Za pierwszym razem czynność ta może sprawiać pewnie trudności, ale chwila wprawy i poćwiczenia szybko się opłaci. Zasady regulacji są proste, sam proces nie wymaga nadzwyczajnego wysiłku fizycznego i można sobie z tym poradzić samodzielnie! Dodatkowo warto okresowo konserwować drzwi np. używając specjalnego oleju silikonowego, dzięki któremu metalowe zawiasy będą chodzić sprawniej. Standardowo podregulowanie drzwi balkonowych można robić nawet dwa razy do roku, zależnie od potrzeby i ich wieku.

Jak wyregulować docisk drzwi balkonowych?

Docisk drzwi balkonowych to najczęściej nic innego jako efekt ich opadania. Drzwi osuwają się o kilka milimetrów, wskutek czego, żeby je domknąć, musimy mocniej je naciskać, żeby „dopasowały się” do zamka. W tej sytuacji najlepiej wykonać kroki regulujące z punktu „Regulacja wysokości skrzydła”. Przy wprawnym działaniu nie zajmie ona więcej jak kilka minut!

Jak wyregulować stare drzwi balkonowe?

Stare drzwi balkonowe mogą stanowić małe wyzwanie podczas regulacji. Jeśli dotąd nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że można coś takiego zrobić, to prawdopodobnie od założenia drzwi minęły już lata i pewne elementy wymagają wręcz natychmiastowego poprawienia. Mało tego! Choć regulację dolnej śruby regulacyjnej robi się bardzo prosto (przekręcenie klucza), to niektóre el. mogą być mocno przywarte do drzwi, więc żeby dobrać się do same śruby regulacyjnej, trzeba będzie nieco więcej siły niż zwykle. Drzwi regulujemy zawsze w lekkich ich uchyleniu, zaczynając od dolnych zawiasów.

Jak regulować drzwi balkonowe plastikowe?

Odpowiadając na pytanie jak regulować drzwi balkonowe plastikowe – robimy to bardzo podobnie to innych typów drzwi. Zasada jest tu zawsze taka sama: otwieramy drzwi na tyle szeroko, żeby odnaleźć umieszczone w nich okrągłe zaczepy (czasem są dwa, czasem trzy: u góry, w połowie i na samym dole). Używając klucza V.SCH.ACP-S, ewentualnie kombinerek, przekręcamy wybrany zaczep w prawo lub w lewo. Przekręcenie w prawo – uniesie drzwi, a w lewo – opuści je ku dołowi, więc dopasowujemy kierunek do problemu, który dotyczy naszych drzwi. Po przekręceniu drzwi będą lepiej przylegać do ramy, uszczelnią się i znów będą otwierały się tak, jak trzeba.

Jaki klucz do regulacji drzwi balkonowych?

Standardowo do większości metod regulowania drzwi przyda się klucz imbusowy 4 mm, który sprawdza się i do wyrównania wysokości skrzydła i poprawy samego położenia drzwi (po przekątnej i w poziomie). Jaki klucz jeszcze nada się do regulacji drzwi balkonowych? Tzw. klucz V.SCH.ACP-S – idealny do samodzielnego podkręcenia szczelności skrzydła, zwłaszcza gdy czujemy już wiejący od tej strony wiatr.