19 marca w Centrum Designu Domoteka miało miejsce pierwsze spotkanie z cyklu DOMOpasje. Gościem specjalnym była Anna Orska, znana projektantka biżuterii i założycielka marki Orska, która podzieliła się swoimi refleksjami na temat podróży jako nieustannej inspiracji dla kreatywności artystycznej i świadomości ekologicznej.

Anna Orska jest propagatorką unikalnego podejścia do projektowania, ściśle powiązanego z jej życiową filozofią. Opiera się ona na harmonii z wolno toczącymi się procesami przyrody oraz głębokim zainteresowaniu poznawaniem najbardziej odległych zakątków świata, a także odkrywaniem tego, co mimo pozornych różnic, jest nam wszystkim bliskie. Charakterystycznym elementem jej pracy jest zamiłowanie do tradycyjnych technik rzemieślniczych i manualnego wykonania.

Moim osobistym marzeniem jest, by rzemiosło przenikało wszystkie sfery designu. To, co mnie inspiruje najbardziej, to piękne, ręcznie robione przedmioty, które są swoistymi nośnikami pasji oraz profesjonalizmu, które często przechodzi z pokolenia na pokolenie – powiedziała Anna Orska podczas prelekcji.

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film „Rzemiosła Świata według Orskiej: Szkło Kryształowe”, zrealizowany we współpracy z Huta Julia – jedną z ostatnich hut szkła kryształowego w Polsce, chlubiącą się prawie dwustuletnią historią. Film pozwolił uczestnikom zajrzeć do wnętrza huty w Piechowicach, odkryć proces tworzenia delikatnych szklanych dzieł i poznać twórców tej wyjątkowej sztuki. Po projekcji, w salonie NAP, gdzie prezentowane są prace stworzone we współpracy z Huta Julia, odbyły się dalsze dyskusje i wymiana myśli. Cykl DOMOpasje inicjowany przez Centrum Designu Domoteka ma na celu przybliżenie historii o pasji, realizacji marzeń oraz przedstawienie unikalnych historii stojących za oryginalnym designem.

DOMOpasje to nasza autorska inicjatywa skierowana do architektów, projektantów i wszystkich miłośników dobrego wzornictwa. To spotkania stworzone z myślą o celebrowaniu twórczości wyjątkowych osób, które reprezentują różne dziedziny sztuki projektowej. Mogą różnić się profesją, materiałami, z którymi pracują czy technikami pracy, ale łączy je jedno – ogromna pasja do designu – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.