Dysponując pomieszczeniem o określonej wielkości i kształcie jesteś ograniczony przez jego rozmiary. Jego przeznaczenie determinuje dobór mebli i sprzętów. To dzięki nim stosunkowo prosto zapełnisz podłogę. Jednak ściany to co innego. W domu pojawiają się one w każdym pomieszczeniu i niemal zawsze widać ich większość. Ściana to biała (lub kolorowa) tablica, którą możesz dowolnie udekorować, np. za pomocą obrazów. Jak robić to dobrze?

Ile obrazów powiesić na ścianie? 

Jeden obraz – dobrze, trzy obrazy – lepiej!

Przeciwnie do mebli, które ze względu na gabaryty i konieczność praktyczności występują jedynie w ograniczonych kombinacjach, obrazy cechują się zupełną dowolnością. Nie tylko tematyka może być bardzo szeroka. Często zaskakują także technika wykonania, rozmiar i choćby sposób przedstawienia ich na ścianie. Bardzo ciekawie wyglądają obrazy zbliżone kolorem lub treścią, ułożone w tryptyk, jak te oferowane np. przez https://studioobrazow.pl/. Musisz jednak wiedzieć, że także te rozsiane po całym pomieszczeniu sprawią wrażenie. A jeśli trzy obrazy to wciąż za mało, może skusisz się na galerię sześciu?

Jak dobrać motyw obrazu? 

Nie ma uniwersalnej zasady, która zawsze bezbłędnie doprowadzi do sukcesu, a jeśli jest, brzmi: wybierz takie obrazy, które Ci się podobają najbardziej. Zastanówmy się jakie warto umieścić w poszczególnych pomieszczeniach.

Obrazy do pokoju dziennego

W zależności od stylistyki salonu, możesz dobrać modne obrazy ze wzorem marmuru – niekrzykliwe, intrygujące, przedstawiające naturalne piękno. Ciekawą propozycją są także te z motywem liśćmi. Makrofotografia i zabawa intensywnością koloru, domieszki złota oraz piór ukażą pokój dzienny w nowym, kontrastowym świetle. Sprawdzonym sposobem na interesujące rozmowy o świecie są obrazy przedstawiające miasta lub krainy geograficzne: góry, jeziora i morza.

Obrazy do kuchni i jadalni

Najlepiej w pomieszczeniach związanych z konsumpcją umieścić grafiki tematyczne. Gałązki oliwy lub motyw rozsypanej kawy będą doskonałym wyborem jeśli chcesz nadać domowego charakteru wnętrzu. Motywujące napisy przydadzą ciepła i przyjaznej atmosfery, a koń w osnowie kwiatowej zapewni, że w Twojej kuchni nie jest niepodzielnym władcą sztuka kulinarna.

Obrazy do wiatrołapu

Przedsionek nie musi być miejscem pozbawionym charakteru. Wyposaż go w pejzaże lasu lub widoki słońca przebijającego przez liście palm, aby zawsze mieć w sercu dobrą pogodę. Rozważ też grafiki drogi, jak choćby ulicę biegnącą przez Wielki Kanion, a dla urozmaicenia widoku – kaktus saguaro.