Jarzmianka jest rośliną, którą możemy spotkać w zasadzie w całej Europie. W Polsce rośnie dziko na południu naszego kraju. Gdy podoba nam się ta roślina, to śmiało możemy ją uprawiać w przydomowych ogrodach. Ciekawostką jest fakt, że roślina należy do selerowatej rodziny.

Co musimy wiedzieć o jarzmiance?

Jarzmianka jest byliną o wzniesionym oraz wyprostowanym pokroju. Tworzy z czasem gęste kępy. Osiąga pomiędzy 30 a 100 centymetrów. Łodyga tej rośliny jest delikatna oraz cienka. Zielone oraz dłoniaste liście mają bardzo długie ogonki.

A kiedy jarzmianka kwitnie? Jarzmianka kwietnie od miesiąca maja do lipca. Kwiaty należą do bardzo drobnych. Mają biały kremowy kolor lub kolor różowy. Znajdziemy także odmiany o kwiatach purpurowych i czerwonych. Ogół rośliny tworzy bardzo piękny oraz koronkowy wygląd. Późną jesienią czy też latem na naszej roślinie pojawią się z pewnością owoce.

Jak uprawiać jarzmiankę?

Jarzmianka jest naprawdę bardzo łatwa w uprawie. W warunkach sprzyjających rozrasta się oraz tworzy bardzo okazałe kępy. Co więcej niezmiernie łatwo się rozsiewa. Lubi półcieniste miejsca, ale może także rosnąć w słońcu. Jednak pod warunkiem, że zapewnimy jej cały czas lekko wilgotną ziemię. Jeśli chodzi o samo podłoże to musi ono być wilgotne, przewiewne oraz żyzne, ze sporą zawartością próchnicy. Roślina ta nie lubi piaszczystych oraz suchych gleb. Jest mrozoodporna i to w pełni. Tylko i wyłącznie młode okazy lepiej będzie okrywać na zimę. Jarzmianka jest na wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby raczej odporna.

Zastosowanie jarzmianki

Jarzmianka także świetnie się prezentuje jako genialne uzupełnienie bylinowej rabaty. Wygląda chyba najładniej gdy jest posadzona w grupie. Najlepiej na jeden metr kwadratowy posadzić sześć maksymalnie siedem sztuk. Dzięki jarzmiance kompozycje nabierają niesamowitej lekkości. Bardzo szybko się rozsiewa. Możemy ja również sadzić na naszych skalniakach. Jednak pamiętajmy, aby nie było to nasłonecznione stanowisko. Warto także dodać, że jarzmianka nadaje się na cięty kwiat. Jest dosyć trwała. W związku z tym wykorzystywana jest bardzo chętnie w bukieciarstwie.

Jarzmianka jest bardzo łatwo dostępna. W związku z tym nikt z nas nie będzie miał kłopotu z jej zakupem. Wielokrotnie można ją kupić na dziale ogród w dużych marketach budowlanych, kwiaciarniach oraz oczywiście w sklepach ogrodniczych. Oczywiście najtaniej będzie w hurtowniach ogrodniczych. Gdy nie mamy daleko do takiej, to warto tam zaopatrywać się w rośliny, które mają zdobyć nasz ogród.