Każdy z nas chce uzyskać w efekcie swojej pracy piękny ogród. Ambitni ogrodnicy nie chcą wydawać pieniędzy na profesjonalnych projektantów ogrodów, a chcą samodzielnie stworzyć coś pięknego. Jest to dla takich osób zabawa oraz hobby. Przy użyciu sprawdzonych roślin możemy stworzyć nieziemski efekt. Taką rośliną jest chociażby bukszpan kula. Jak zatem zaaranżować nasz ogród?

Ocena gleby i nasłonecznienia

Gdy zabieramy się za projektowanie naszego ogrodu, to powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić stan naszej gleby. Są specjalne testy, dzięki którym jest to możliwe. Oceniamy także stopień nasłonecznienia. Po obserwacji przynajmniej jednego dnia wiemy, które miejsca są cały czas narażone na promieniowanie słoneczne, a które są zaciemnione czy też pół na pół. Mając te podstawowe informacje wiemy gdzie jakie rośliny posadzić. Musimy mieć na uwadze, że rośliny, które potrzebują słońca nie będą nam kompletnie kwitły w zaciemnionych miejscach i odwrotnie. Jest to logiczne. Jednak łatwo o taki błąd gdy wcześniej nie zapoznaliśmy się z tymi podstawowymi informacjami.

Jakie rośliny wybrać?

Musimy także ocenić jakie rośliny zamierzamy kupić. W pierwszej kolejności zdecydujmy jakie kwiaty, krzewy lubimy i których nie może w naszym ogrodzie zabraknąć. W Polsce dużą popularność cieszy się bukszpan. Bukszpan może nam się kojarzyć z gałązkami dołączanymi do koszyczka wielkanocnego czy też z gałązkami dołączanymi do wianka komunijnego. Jednak nie tylko bukszpan to przepiękna ozdobna roślina. Jednak posadzona sama sobie w ogrodzie nie będzie zbytnio ozdobna. Musimy zadbać o jej odpowiedni kształt. Na pewno sprawdzi się troszkę talentu manualnego, aby dokonać ciekawego cięcia. Największą popularnością w naszych ogrodach cieszy się bukszpan kula.

Bukszpan kula – gdzie zasadzić?

Jeśli zdecydujemy się na okrągłe bukszpany, przycięte na kulę, to warto odpowiednio je wyeksponować w ogrodzie. Tego typu krzewy świetnie sprawdzą się przy ścieżce. Można za ich pomocą wyeksponować kamienną ścieżkę sadząc je z jednej oraz z drugiej strony. Można śmiało kontrolować wielkość krzewów. Gdy nie chcemy, aby zbyt duże wyrosło, to powinniśmy je na bieżąco podcinać. Nie jest to trudne zadanie. Z każdym kolejnym razem będzie łatwiej. Nie musimy mieć co do tego żadnych wątpliwości. Bukszpany możemy kupić zarówno w mniejszych egzemplarzach, jak i także nieco większe, nawet sięgające wysokości płotu. Jednak kule z bukszpanów średnie, na przykład od kolan są chyba najpopularniejsze.