Wrocław może poszczycić się jedynym w całej Polsce centrum wiedzy o wodzie — Hydropolis to unikatowe miejsce, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Budynek, który jest wspólnym dziełem Pracowni Projektowych Art FM oraz Studio Eka, został oddany do użytku w 2015 roku.

Hydropolis Wrocław — centrum wiedzy o wodzie

Centrum wiedzy o wodzie, Hydropolis Wrocław, to placówka edukacyjna, w której zarówno dzieci, jak i dorośli w ciekawy sposób mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat wody – jej historii, jej roli w środowisku, w mieście oraz w życiu ludzi. Do celów edukacyjnych użyto nowych technologii, tworząc multimedialne obiekty, które w sposób czynny pozwalają zwiedzającym zapoznać się tajnikami wody.

Hydropolis we Wrocławiu posiada aż 4 000 m2 przestrzeni ekspozycyjnej, gdzie zwiedzający wciągani są w opowieści o początkach wody we wszechświecie, poznają stworzenia żyjące w oceanicznych głębinach, dowiadują się o doniosłej roli wody dla środowiska oraz jej roli w funkcjach życiowych człowieka. Można tu również poznać historię inżynierii wodnej od starożytności aż po współczesne sposoby gospodarowania wodą.

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, instalacje artystyczne oraz repliki i wierne modele służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw — mówią twórcy Hydropolis Wrocław.

Hydropolis Wrocław — przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego

Hydropolis we Wrocławiu jest doskonałym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Obiekt powstał w zbiorniku wody czystej, który pochodzi z 1893 roku i należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Stanowi on element kompleksu wodociągowego Na Grobli i składa się z czterech zbiorników, które na potrzeby projektu zamieniono w przestrzeń ekspozycyjną. Od strony południowej powstał nowy budynek, który mieści strefę wejścia na teren muzeum. Aby dobrze wkomponować go w sąsiedztwo, składające się z neogotyckich, ceglanych obiektów, architekci jego elewacje obłożyli miedzią o kolorze klasycznym. Materiał ten pojawił się także również wnętrzach, gdzie użyto blachy miedzianej wstępnie utlenionej.

Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest fasada budynku wejściowego, która stanowi ramę dla długiej na 46,5 m drukarki wodnej, która za pomocą wody tworzy różnorodne kształty i napisy.

Centrum wiedzy o wodzie — Hydropolis Wrocław

Lokalizacja: Wrocław, ul. Na Grobli 19-21.
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.
Projektu budynku, architektura krajobrazu: Studio EKA Pracownia Projektowa oraz ART FM.
Projekt ekspozycji, elewacji miedzianych, drukarki wodnej oraz wnętrz: ART FM.
Projekt drukarki wodnej przy współpracy z Lumiartecnia Internacional.
Realizacja: 2015.
Powierzchnia: 4000 m2.
Koszt inwestycji: 59 milionów złotych.