Wiele osób ma problem z doborem schodów przy przystosowywaniu poddasza do mieszkalnych celów. Co zrobić w takiej sytuacji?

Schody na poddasze – podpowiedzi eksperta

Wybudowanie takich schodów, które umożliwiają bardzo wygodne wejście na poddasze niestety przysparzają nam wiele problemów. Szczególnie z uwagi na bardzo małą powierzchnię na niższej kondygnacji, jak i także ograniczenia, które wynikają z konstrukcji samego domu oraz lokalizacji ścian. Nie bez znaczenia są także wymiary otworu w samym stropie. Najczęściej schody na poddasze są wąskie oraz strome. Są także z reguły montowane z prefabrykowanych oraz gotowych elementów.

Przy wymiarach około 100 na 80 centymetrów mamy to szczęście, że możemy łatwo dostosować schody. Mogą to na przykład być schody modułowe. Schody modułowe charakteryzują się bardzo dużą dowolnością samego kształtowania biegu. Zmontowane mogą być jako kątowe, proste czy też półokrągłe. Moduły bowiem tworzą konstrukcję schodową nośną, która pozwala jednocześnie na sam obrót poszczególnych stopni w poziomej płaszczyźnie, jak i także regulację ich wysokości poprzez dystansowe podkładki. Musimy mieć jednak świadomość, że zajmują one sporo miejsca na kondygnacji niższej.

Czy można polecić jeszcze inne rozwiązanie?

Jeśli nie jesteś do końca przekonany do schodów modułów, to możesz spróbować jeszcze innego rozwiązania. Tymże rozwiązaniem są schody kręte. Mają one średnicę pomiędzy 1,2 metra a 1,5 metra. Opierają się one na słupie centralnym. Na słupie tym są nakładane kolejne stopnie. Dystansowe tuleje pozwalają na regulowanie samej wysokości stopni. Zatem możemy śmiało dostosować je do wymaganej samej wysokości całych naszych schodów.

Na poddaszu wokół schodów musimy jednak zamontować barierki. Będą one chroniły przed wpadnięciem przypadkowym w otwór znajdujący się w stropie.

Oczywiście jeśli nie mamy zielonego pojęcia, które rozwiązanie będzie w przypadku naszego domu rozwiązaniem lepszym, to powinniśmy pokusić się o konsultacje ze specjalistą. Takich specjalistów jest bardzo wielu. Najlepiej jeśli umówimy się z danym fachowcom na konsultację w naszym domu. Wówczas dokona wymiarów, a do tego zobaczy jak to wszystko wygląda „na żywo”. Możemy pokusić się o przedstawiciela firmy, która sprzedaje różne modele schodów. Dzięki temu podczas wizyty przedstawiciela będziemy mogli od razu zamówić schody przez nas wybrane. Zamówienia najczęściej są bardzo szybko realizowane, a więc na nasze schody nie będziemy musieli wcale długo czekać. Takie podejście do klienta bardzo nam się podoba. W zasadzie niczego więcej już nie potrzebujemy.