Czy ściany w łazience zawsze muszą być pokryte płytkami? Otóż nie! Choć płytki wciąż są najpopularniejszą formą ochrony i dekoracji łazienkowych ścian, to w ostatnich latach coraz częściej szukamy dla nich oryginalnej alternatywy. Tą są właśnie panele ścienne do łazienki! Nowoczesne, nietuzinkowe i atrakcyjnie podkreślające wygląd wnętrza!

Jakie panele na ścianę w łazience?

Kluczem do wyboru odpowiednich, łazienkowych paneli ściennych jest to, by nie chłonęły one wilgoci i były wykonane z takiego materiału, który w długim czasie dobrze sobie radzi w warunkach podwyższonej wilgotności. Tu wymieniamy:

  • Drewniane panele z drzew egzotycznych – odporne na działanie wilgoci i tworzące w pomieszczeniu ciepły, sielski nastrój. Drzewo: teak, merbau, doussie
  • Boazeria PCV – wodoszczelna, imitująca drewno, niedroga i łatwa w czyszczeniu
  • Panele szklane – ultradekoracyjne, lśniące i optycznie powiększające przestrzeń
  • Panele betonowe – idealne do łazienek, w których chcemy utrzymać surowy, chłodny styl i aranżacyjny minimalizm

Jakie jeszcze panele na ścianę w łazience? W ostatnich latach dużą uwagę zwraca się na trójwymiarowe panele 3D – zwykle tworzone z włókna kokosowego lub tworzyw sztucznych. Położone na łazienkowej ścianie tworzą na niej efekt trójwymiaru, który dosłownie przyciąga wzrok. W ich przypadku odporność na wodę jest bardzo wysoka, a to, jak zmieniają wygląd pomieszczenia – robi wrażenie!

Czy panele PCV nadają się do łazienki?

Tak, jak najbardziej! Mówimy tu oczywiście o nowoczesnych panelach PCV, a nie tandetnych płytkach, które kojarzą nam się z czasami głębokiego PRL. Panele PCV do łazienki to alternatywa dla drewna, bo większość nich stylizowana jest właśnie na drewniane słoje, plastry drzew, brązowe konary czy nawet gałęzie. Wizualnie są piękne, a technicznie: wodoszczelne, stworzone do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, bezproblemowe w czyszczeniu i wykonane z polimeryzowanego polichlorku winylu.

Czy panele ścienne można przykleić na płytki?

Największym plusem metamorfozy łazienkowych ścian jest to, że jeśli decydujemy się na panele ścienne, to nie musimy do ich montażu skuwać starych płytek! Większość ściennych paneli jest bardzo cienka, więc odpowiednie naklejenie ich na stare płytki nie stanowi żadnego problemu, a dodatkowo nie „zabiera” cennego w łazience miejsca. Do ściany swobodnie przykleimy panele PCV, czy to stylizowane na imitację drewna, czy marmuru. Podobnie panele szklane – wykorzystując odpowiedni klej i myjąc uprzednio stare płytki, również możemy je tą metodą zamocować na ścianie.

O rodzaj kleju do konkretnych paneli, które będą przyklejane na ścianie najlepiej pytać w sklepach budowlanych – inny klej wykorzysta się tu do lekkiej płytkie PCV, a inny do nieco cięższego szkła. Podobnie można się też pokusić o przyklejenie paneli z drzewa egzotycznego – tu, wybierając panele typowo łazienkowo i dobierając odpowiednie akcesoria.

Co na ścianę zamiast paneli?

Jeśli na łazienkowej ścianie nie chcemy ani tradycyjnych płytek, ani paneli ściennych, to są jeszcze inne możliwości! Wśród nich:

  • Samoprzylepne tapety dekoracyjne – uwaga, wykonane z PCV, winylu lub włókna szklanego. a nie z papieru, więc i odporne na wodę. Tego typu tapety mogą imitować np. wzór cegiełki lub być kompozycją całościenną z konkretnym motywem dekoracyjnym (plaża, las, pola pełne kwiatów itd.).
  • Tapety kamienne – zrobione na zasadzie 2-3 milimetrowego pasa i gotowe do naklejenia na ścianę. To dekoracyjny kamień w formie tapetowych arkuszy, które mocuje się na ścianie na klej. Elastyczność zwiększa dodatek włókien szklanych i żywicy.
  • Płyty laminowane – w nowym, dopracowanych wydaniu, które sprawdza się i funkcjonalnie i dekoracyjnie.
  • Farby metalizowane – z głębokim, pięknym efektem. Oczywiście przed malowaniem ścian taką farbą, lepiej skuć stare płytki, żeby efekt był lepszy.
  • Surowy beton w wersji tradycyjnej – dziś supermodny i również wymagający usunięcia starej glazury