Hortensja to przepiękna roślina. Jej kwiaty to naprawdę świetne barwy. Błękit zamienia się w róż. Z kolei jesienią wiaty zielenieją bądź też nabierają one purpury.

Ogrodowa hortensja

Hortensja ogrodowa ma naprawdę niezwykłe kwiatostany. Wyglądają one niczym bardzo efektowne bukiety. Niekiedy osiągają one średnicę nawet trzydziestu centymetrów. Jednak musimy czekać na nie do lipca. Jednak zachwycają dzięki temu jeszcze bardziej. Wynika to z tego, że o tej porze roku inne krzewy tracą już na odcieniach.

Kwiaty hortensji pełni rozkwitu mogą mieć kolor niebieski. Jednak pod warunkiem gdy podłoże jest kwaśne oraz zawiera dodatkowo glin. Często się zdarza, że kwiatostany jesienią nabierają odcieni fioletu bądź purpury.

Jak kwitnie hortensja?

Kwitnienie hortensji w zasadzie nie ma końca. Trwałość ta wynika z faktu, że tylko tworzy płonne kwiaty. Składają się one z ciekawych listków, które są w pąkach zielonkawe, a po rozwinięciu są niebieskie, fioletowe, czerwone, różowe, białe czy też niekiedy dwubarwne.

Wyglądają niczym płatki. Bardzo ciekawe jest to, że nie opadają w momencie starzenia się. W pierwszej kolejności zielenieją, a jesienią przebarwiają się na purpurowo bądź na fioletowo. Zimą zasychają w końcu oraz brązowieją. Hortensja jest jedną z niewielu roślin, których kolor kwiatów jest zależy bezpośrednio od składu podłoża. Jeśli ziemia jest rzeczywiście kwaśna oraz zawiera glin, to odmiany różowe zmieniają się w niebieskie, a czerwone w fioletowe. Dlatego właśnie w niektórych rejonach kraju mówi się o tej roślinie jako o odmieńcu. Gdy zadbamy o odpowiednie nawożenie, to możemy sprawić, aby krzew był z jednej strony niebieski, a z drugiej różowy. Jedynie nie zmienimy wyglądu białej odmiany.

Gdzie najlepiej posadzić hortensje?

Pytanie to każdy z nas powinien sobie zadać w pierwszej kolejności. Jest to przecież kluczowe. Ogrodowej hortensji odpowiadają najbardziej miejsca półcieniste. Muszą to być także miejsca zaciszne. Co więcej musimy zadbać o wilgotną oraz próchniczą glebę. pH odpowiednie kształtuje się w przedziale 5,5 – 6,5. W odróżnieniu od całkiem innych hortensji kwiatostanowe pąki się zawiązują na samych czubkach gałęzi już latem. Musimy na pewno uważać, aby nie uszkodzić ich. Musimy bezpośrednio usuwać suche bukiety. Bywa także tak, że znacznie niszczy je mróz. Wówczas krzewy nie zakwitną. Gałęzie skrócone w kolejnym sezonie również nie zakwitają. Każdy z nas powinien mieć to na uwadze. W innym wypadku hortensje nie będą takie piękne jak sobie to wymarzyliśmy.