Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, na zimowy urlop nad morzem wybierz Mechelinki. Ta niewielka miejscowość położona nad Zatoką Pucką, nawet latem nie jest zatłoczona. Nie znajdziesz tutaj dyskotek ani klubów, tutejsze atrakcje przyciągają przede wszystkim osoby uciekające od zgiełku. Sprawdź, co oferują Mechelinki.

Mechelinki — co robić?

Co można robić w Mechelinkach? Przede wszystkim spacerować! Jest tu malownicze molo i niewielka przystań rybacka z kolorowymi kutrami. W pobliżu znajduje się również targ rybny.

Mechelinki na weekend. Co robić zimą nad morzem? • Wszędobylscy

Brzegiem morza można dojść aż na sam Cypel Rewski, który wąskim pasmem piasku wbija się w zatokę. Po drodze warto odwiedzić rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki. Ruch pieszych na tej trasie dozwolony jest tylko plażą, gdyż teren do niej przylegający jest pod ochroną. To miejsce szczególnie spodoba się miłośnikom ornitologii, ponieważ znajdują się tutaj chronione miejsca lęgowe ptactwa.

Kolejna atrakcja to klif Mechelinki, z którego rozpościera się malowniczy widok na zatokę Pucką oraz na Półwysep Helski. Kilkaset metrów od brzegu można również dojrzeć nietypową budowlę, która wyłania się z wody. To stara torpedownia na Babich Dołach. Podczas II Wojny Światowej wojska niemieckie miały tu bazę, w której testowano torpedy. Pod koniec wojny spalony został drewniany most łączący brzeg z budynkiem.

Dla tych, którzy lubią nieco bardziej aktywnie spędzać czas, polecamy konną przejażdżkę brzegiem morza. W pobliżu znajduje się kilka stajni, które oferują takie wycieczki. Okolice Mechelinek to również znakomite miejsce dla miłośników spacerów z kijkami oraz rowerzystów. Wytyczono tu, jeszcze nie do końca oznakowany, szlak turystyczny Bernarda Chrzanowskiego, który wiedzie od Pierwoszyna (od ulicy Wiśniowej) przez polną drogę w Mechelinkach, dalej brzegiem zatoki, plażą przez rezerwat i aż do Rewy.

Mechelinki z dziećmi

Mechelinki na weekend. Co robić zimą nad morzem? • Wszędobylscy

Zastanawiasz się, czy zimą warto jechać z dziećmi nad morze? O tej porze roku plażowanie raczej odpada, ale przecież spacery nad morzem to również ogromna przyjemność. Można wtedy pozbierać muszelki i kamyczki do zabawy, a czasem wystarczy kawałek patyka. No i czy kiedykolwiek jeździliście sankami po plaży? To dopiero zabawa! Szczególnie kiedy spadnie śnieg. Wiele osób, które przyjeżdżają rodzinnie nad morze zimową porą, bardzo sobie chwali takie wyjazdy.

Oczywiście w Mechelinkach znajduje się również mały plac zabaw i zewnętrzna siłownia.

Mechelinki — gdzie zjeść

Będąc nad morzem, warto spróbować lokalnej kuchni. W Mechelinkach dobry obiad zjesz w Tawernie Dary Morza. Solidna porcja ryby z frytkami oraz kapustą kiszoną zaspokoi każdy głód. Warto również spróbować łososia z pieczonymi ziemniakami. W weekendy bywa tu tłoczno, dlatego warto zarezerwować sobie wcześniej stolik.

Na kolację polecamy przepięknie położoną Winnicę Nawrot, która mieści się na szczycie klifu. Tu warto spróbować zupę rybaka – jest naprawdę pyszna! Z imponującej karty win każdy powinien wybrać coś idealnego dla siebie.

Mechelinki — dojazd oraz noclegi

Do Mechelinek najłatwiej dojechać samochodem, ale można również skorzystać z komunikacji miejskiej. Z przystanku koło dworca kolejowego w Gdyni do Mechelinek odjeżdżają autobusy 105 oraz 146. Bilet kosztuje 3,20 zł w jedną stronę.

Jeśli chodzi o noclegi, to w Mechelinkach można wynająć kameralne pokoje, domki wypoczynkowe, a także bardziej luksusowe apartamenty.