Nadchodzą mroźne miesiące, co oznacza, że przyszedł czas na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w naszych domach lub mieszkaniach. Jeśli planujemy wymianę starych okien, nie możemy zapomnieć o dokładnym i szczelnym montażu nowej stolarki.

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty ciepła w pomieszczeniach w okresie zimowym są błędy popełniane podczas instalacji okien. Nawet jeśli nowe okna mają wysokie właściwości izolacyjne, niewłaściwy montaż może spowodować znaczne straty ciepła i pogorszyć efektywność energetyczną budynku. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie zarówno o jakość wyrobu, jak i o jakość jego montażu.

Jednym z rozwiązań, które skutecznie eliminują problem nieszczelnego połączenia okien z otaczającą ścianą, jest system ciepłego montażu stolarki budowlanej Soudal Window System (SWS), stworzony przez firmę Soudal.

System SWS osiąga swoją wysoką efektywność dzięki zastosowaniu trzech ściśle współpracujących warstw uszczelniających podczas instalacji okien. Pomiędzy oknem a murem umieszcza się piankę poliuretanową o doskonałych właściwościach izolacyjnych, taką jak Flexifoam, która stanowi warstwę centralną. Ta pianka działa jako izolator termiczny i jest zabezpieczona specjalnymi materiałami paroizolacyjnymi, które zapobiegają wilgoci przedostawaniu się do pianki. Wilgoć w piankach poliuretanowych może prowadzić do ich degradacji i pojawienia się mostków termicznych wokół okna, co skutkuje stratą ciepła.

Warstwę wewnętrzną stanowią taśmy okienne SWS lub płynne membrany Soudatight, które posiadają właściwości paroszczelne i chronią piankę przed wilgocią wewnętrzną. Warstwę zewnętrzną natomiast tworzą taśmy lub membrany paroprzepuszczalne, które chronią piankę przed degradacją spowodowaną m.in. deszczem i promieniowaniem UV, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz.

Warto zaznaczyć, że przyklejenie taśm okiennych SWS wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni, która powinna być maksymalnie równa i stabilna. W przypadku płynnych membran Soudatight nie jest to konieczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem szczególnie podczas wymiany stolarki w starszych budynkach, gdzie wyrównanie otworów okiennych mogłoby być trudne.

Należy także podkreślić, że Soudal Window System jest całorocznym rozwiązaniem, które można stosować nawet w niskich temperaturach. Firma Soudal opracowała specjalne pianki poliuretanowe i taśmy okienne, które można aplikować w warunkach, w których temperatura jest ujemna.

Więcej informacji na temat systemu SWS oraz jego komponentów można znaleźć na stronie https://domszczelny.pl/. Dbałość o szczelność i jakość montażu okien może znacząco poprawić komfort termiczny naszych domów i zredukować koszty związane z utratą ciepła.