Piękny, cechujący się barwnym, fioletowym ukwieceniem dzwonek dalmatyński to jedna z tych bylin ozdobnych, które od razu przykuwają wzrok. W naturze pochodzi z chorwackiej Dalmacji (stąd też określenie „dalmatyński”), a w sklepach z sadzonkami można ją również kupić pod nazwą dzwonka przyściennego, Adria czy Muralis. Jak dbać o tę niezwykłą roślinę i co warto o niej wiedzieć?

Dzwonek dalmatyński uprawa

W uprawie dzwonka istotnych jest kilka rzeczy, których pominięcie może doprowadzić do pogorszenia się stanu rośliny, dlatego to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę.

  • Sadzenie: wiosną, najlepiej w ogrodowym skalniaku, pod murkami lub w doniczce
  • Miejsce: zbliżone do tego, jakie roślina ma w naturze. Ciepłe i dobrze nasłonecznione, optymalnie w towarzystwie kamieni czy innych elementów około-górzystych
  • Gleba: dobrze przepuszczalna, umiarkowanie żyzna, ale bez przesady, średnio wilgotna. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko zasadowy, najlepiej z przygotowanym wcześniej drenażem. Drenaż jest o tyle ważny, że jego brak może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju grzybów osłabiających roślinę, dlatego lepiej o nim nie zapominać.

Przy uprawie dzwonka szczególną uwagę zwracamy na to, czy nie zaatakowały go mszyce. To jedne z niewielu szkodników, które mogą kwiatu zaszkodzić, dlatego dobrze mieć w pogotowiu środek opryskowy na mszyce i wykorzystać go, gdy tylko się pojawią.

Jak dbać o dzwonek dalmatyński?

Dzwonek jest odporny na suszę, dlatego ważnym elementem jego pielęgnacji jest racjonalne podlewanie. W oryginale pochodzi z gór, miewa różne skrajne warunki i nie powinno się zanadto mu ich ulepszać. W ogrodzie nie wymaga regularnego podlewania, ale od czasu do czasu, jeśli okresy suszy są bardzo duże, warto mu trochę pomóc. Nie podlewamy jednak za często, bo to z kolei może wywołać na dzwonku szarą pleść.

Jako roślina mało wymagająca, nie wymaga też regularnego zasilania ani nawożenia. Nawozimy ją w zasadzie jedynie wtedy, gdy jest po pierwszym przycinaniu – wtedy wzmocnienie gotowymi mieszankami do bylin kwitnących będzie bardzo wskazane.

Przycinanie kwiatu to kolejny ważny punkt na liście tego, jak dbać o dzwonek dalmatyński. Pierwsze i zarazem najważniejsze wykonujemy po pierwszym przekwitnięciu. Ścinamy wtedy całość rośliny, zostawiając jedynie ok 10 cm od ziemi – nie należy się tego bać! Bylinie nic się nie stanie, a wręcz przeciwnie, pozwoli jej to się wzmocnić i sprawi, że w przyszłym roku (chociaż może się to również zdarzyć we wrześniu!) zakwitnie jeszcze piękniej. To właśnie po tym cięciu wykonujemy również nawożenie.

Dzwonek dalmatyński zimowanie

Dobra wiadomość jest taka, że dzwonek dalmatyński zimowanie znosi świetnie! Jest to roślina wysoce mrozoodporna i bez problemu wytrzymuje temperatury spadające nawet do minus dwudziestu stopni Celsjusza. Tym samym, nie trzeba jej okrywać na zimę, ale szczególnie się nią przejmować. W polskich warunkach klimatycznych przetrwa bez problemu. Jeśli natomiast uprawia się ją w doniczce, to zimą warto wstawić całość do chłodniejszego pomieszczenia, bo w warunkach pokojowych będzie jej zbyt ciepło.

Czy dzwonek dalmatyński jest wieloletni?

To, czy dzwonek dalmatyński jest wieloletni, jest jednym z najczęstszych pytań pojawiających się w kwestii uprawy dzwonka. Wszyscy chcielibyśmy, żeby uprawiane kwiaty, zwłaszcza tak wyjątkowe jak ten, cieszyło oko przez lata, a nie tylko w jednym sezonie. Jaka jest odpowiedź? Tak! Ten kwiat zdecydowanie należy do wieloletnich, a przy dobrej uprawie i pielęgnacji co roku będzie cieszył piękniejszymi i bardziej bujnymi kwiatami!

Czy Campanula to roślina wieloletnia?

Tak! Bardzo często w specjalistycznych sklepach ogrodniczych określa się dzwonek tego gatunku jego nazwą oryginalną: Campanula portenschlagiana, dlatego jeśli spotkamy się z takim określeniem, to znak, że mowa jest właśnie o dzwonku.

Kiedy sadzić dzwonki?

Optymalnym termin do tego, by sadzić dzwonki dalmatyńskie jest wiosna. Co ważne, te rośliny lubią towarzystwo, więc jeśli już zamierzamy je uprawiać, to w okresie wiosennym wysadzajmy je w grupach, po dwie do trzech roślin obok siebie. Pozwoli to zmaksymalizować efekty podczas kwitnienia, dając wspaniałe miejsce do podziwiania szeregu ciemnofioletowych kwiatów.

Ważne: poza pytaniem o to, kiedy sadzić dzwonki dalmatyńskie, należy też zwrócić uwagę na to, jak je sadzić. Nie zaleca się wsadzania tych bylin w ilości większej niż jedenaście sztuk na około jeden metr kwadratowy. Zbyt duże zagęszczenie sprawi, że będą miały ciasno, a to ograniczy ich prawidłowy wzrost, sprawiając, że kwiaty będą rzadsze i mniej efektowne. Sam dzwonek dalmatyński mocno się rozrasta i lubi przestrzeń, dlatego należy mu ją zostawić.

Dzwonek dalmatyński kolory

Klasyczny dzwonek dalmatyński to kolory kwiatów ciemnofioletowe, ale ponieważ istnieje kilka jego odmian, to mogą się zdarzyć również inne!

  • Dzwonek Alba – odmiana o kwiatach w kolorze białym
  • Garganica – niebieskopurpurowe
  • Brzoskwiniolistny – kwiaty fioletowe i ciemnopurpurowe, z liśćmi, które jak wskazuje sama nazwa, przypominają liście drzewka brzoskwiniowego
  • Dzwonek Poszarskiego – kolory fioletowe lub ciemno różowe. Odmiana ta tworzy piękne, zwarte kobierce kwiatowe.
Dzwonek dalmatyński na balkonie

Dzwonki uprawiane doniczkowo na balkonach będą cieszyć oko i stanowić ich wspaniałą ozdobę. Tu przy uprawie należy pamiętać o utrzymywaniu średniej wilgotności podłoża, a w czasie kwitnienia umieścić doniczkę w chłodniejszym miejscu, a nie na wprost palącego słońca (szczególnie na balkonach wyższych pięter). Chłodniejsze miejsce pozwoli wydłużyć okres kwitnienia i nie spali młodych kwiatów. Wybierając odmiany doniczkowe, dobrze postawić np. na Albę, Stellę Blue, Mayii, Blue Ocean czy Campanulę isophylla – są bardzo efektowne w uprawie balkonowej.