Garderoby ze skosem są dla architektów niemałym wyzwaniem. Większość wnętrz garderobianych jest tworzonych na wymiar. Dlatego też pod skosami nieustawnymi odnajdują się wręcz genialnie. Designerzy cały czas się prześcigają w opracowywaniu ergonomicznych oraz nowoczesnych konceptów, które potrafią z ogromną łatwością pomieścić obuwie, odzież sezonową oraz liczne akcesoria.

Garderoby ze skosem wymagają odpowiedniej wentylacji

Na pewno faktem jest to, że garderoby ze skosem wymają stosownej wentylacji. Mówią o tym już odgórne budowlane regulacje. Chodzi o właściwy system wentylacyjny, który musi być zgodny z obowiązującymi normami oraz starannie przemyślany. Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na prawne aspekty. Ważnym wyznacznikiem dla nas okaże się sam poziom wilgotności we wnętrzu garderobianym. Jeśli nasza wilgotność powietrza będzie zbyt duża, to odzież może niestety zatęchać, a w naszym pomieszczeniu może się pojawić pleśń czy też grzyby.

Gdy w naszej garderobie jest przewidziane okno, to powietrze z zewnątrz ma dużą szansę na dopływ systematyczny do środka pomieszczenie. Jednak musimy pamiętać, że okna nowoczesne są niesamowicie szczelne. Właśnie dlatego bez otwierania ich nie ma najmniejszych szans na wentylowanie właściwe garderoby. Projektując wnętrze, powinniśmy się pokusić o montaż specjalnych okiennych profili ze specjalnymi nawiewnikami. Powietrze będzie mogło napływać poprzez nawiewnik do garderoby. Tym samym ma szansę na cyrkulację oraz przemieszczenie się do kratki wentylacyjnej i tym samym do wywiewnego kanału.

Gdy nasza garderoba nie ma okna, to powinniśmy zainstalować osobny nawiewny kanał. Warto pamiętać jednocześnie, aby podczas zaaranżowania tej przestrzeni wlotu powietrza nie zasłaniać czy też nie utrudniać samej cyrkulacji powietrza.

Czy należy obawiać się niskich ścianek kolankowych?

Wiele osób przy projektowaniu garderoby obawia się niskich kolankowych ścianek. Pozornie rzeczywiście uniemożliwiają one nam zaaranżowanie funkcjonalnej garderoby. Jednak tylko z pozoru. Musimy pamiętać, że kolankowe ścianki to elementy ścian, które odpowiadają za podpieranie konstrukcji spadu dachy. Jeśli są bardzo niskie można wciąż tę przestrzeń wykorzystać na zaaranżowanie schowków bardzo funkcjonalnych. Możemy pokusić się o montaż dedykowanych modułów odzieży, która jest przeznaczona do składania czy też na torebki bądź na obuwie.

Projektując garderobę musimy pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności najbardziej liczy się funkcjonalność, a dopiero później należy stawiać na estetykę garderoby. Pamiętajmy o tej hierarchii.