Kobieta oblicza na kalkulatorze wartość ulgi termomodernizacyjnej 2024

Ulga termomodernizacyjna to istotne wsparcie dla osób, które inwestują w poprawę efektywności energetycznej swojego domu. Warto znać najważniejsze fakty dotyczące związanych z nią zasad, limitów i możliwości odliczeń. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2024 roku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie koszty można odliczyć od podatku z ulgą termomodernizacyjną,
  • jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną,
  • ile maksymalnie może wynieść kwota ulgi w 2024 r.,
  • ile razy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna jest jednym z narzędzi fiskalnych, które zachęcają do inwestowania w poprawę efektywności energetycznej budynków. Co roku jej warunki mogą ulegać drobnym zmianom, więc warto sprawdzić, jakie będą obowiązywać w 2024 r.

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w 2024 r.?

Ulga termomodernizacyjna, tak samo jak w ubiegłych latach, obejmuje koszty związane z termomodernizacją, czyli przede wszystkim:

  • działaniami mającymi na celu ocieplenie domu,
  • zakupem i montażem ogrzewania,
  • zakupem i montażem urządzeń do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii (instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła),
  • zakupem i wymianą elementów instalacji grzewczych,
  • demontażem starczych urządzeń i elementów instalacji.

Lista wydatków kwalifikujących się do ulgi obejmuje materiały budowlane, urządzenia i związane z ich montażem lub instalacją usługi, które zostały udokumentowane za pomocą faktur wystawionych przez podatnika VAT.

Pamiętaj, że z ulgi możesz skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Bez zmian względem zasad z ubiegłych lat pozostaje również fakt, że od podatku nie można odliczyć kosztów poniesionych przy budowie nowych budynków.

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną? Przykładowe programy

Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną, powinieneś przede wszystkim zebrać potwierdzone wydatki związane pracami wykonanymi w Twoim domu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami rozliczeniowymi. Możesz skorzystać z dedykowanego programu, przykładowo E-pity lub Twój e-PIT, które pozwolą łatwo policzyć ulgę termomodernizacyjną oraz uwzględnić w zeznaniu podatkowym inne odliczenia, które Ci przysługują.

Ulga termomodernizacyjna – ile zwrotu można otrzymać w 2024 r.?

W 2024 r. maksymalna kwota, jaką możesz odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej, wynosi 53 tys. zł. To limit określony dla każdego indywidualnego podatnika. Dla małżeństw rozliczających się wspólnie podwaja się on, co oznacza, że maksymalne odliczenie z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT w 2024 r. wynosi w tym przypadku 106 tys. zł. Jeżeli poniesione wydatki były obciążone podatkiem VAT, zawsze możesz odliczyć tę kwotę razem z podatkiem – chyba że został on odliczony już wcześniej.

Ulga termomodernizacyjna a brak podatku

Ulga termomodernizacyjna – limity dotyczące zwrotów podatku

Znasz już maksymalną wysokość odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2024 r. Kolejną kwestią jest to, ile razy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Okazuje się, że da się to zrobić wielokrotnie, jednak kwota odliczenia w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach nie może przekroczyć wspomnianych 53 tys. zł (w przypadku małżonków 106 tys. zł).

Ulga termomodernizacyjna 2024 stanowi istotne narzędzie wspierające inwestycje w efektywność energetyczną budynków. Warto zainteresować się nią już na etapie planowania modernizacji domu, aby maksymalnie skorzystać z dostępnych korzyści podatkowych.