Na rynku mamy naprawdę wiele dostępnych traw ozdobnych. Dzięki nim możemy uzyskać naprawdę magiczny efekt. Okazuje się, że trawy nie muszą wcale być tylko zielone czy też nudne. Jedną z popularniejszych jest trawa pampasowa. Przybliżmy sobie temat traw nieco bliżej.

Zalety ozdobnych traw

Trawy ozdobne nie podbijają serca jedynie z uwagi na przepiękny oraz tajemniczy wygląd, ale także z uwagi na to, że trawy są bardzo mało problematyczne. Trawy idealnie radzą sobie w warunkach przesuszonych, a także nie poddają się szkodnikom oraz chorobom. Gatunki traw wcielić się mogą w rolę przepięknego żywopłotu. Delikatnie odgrodzą wybrane miejsce. Trawy także niezastąpione są, gdy nam zależy na wyglądzie naszego magicznego ogrodu zimą oraz jesienią. Niektóre odmiany także potrafią ozdobić nie tylko ogród przydomowy, ale także balkon czy też taras.

Jaką trawę do ogrodu wybrać?

Jeśli chodzi o wybór traw ogrodowych, to mamy naprawdę wiele gatunków. Trawy ogrodowe są coraz bardziej popularne. Coraz częściej się na nie decydujemy. Zależnie od samej odmiany, jak i także gatunku trawy stworzyć można naprawdę niesamowitą aranżację w bardzo różnych stylach. Ich zaletą niewątpliwą jest niesamowita głębia oraz łatwość uprawy.

Jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych jest  trawa pampasowa. Trawa pampasowa charakteryzuje się tym, że tworzy najczęściej bardzo rozłożyste kępy. Kępy te są ozdobione wiechą w barwie różowej czy też białej. A gdzie najlepiej posadzić trawę pampasową? Roślina ta odnajduje się najlepiej w słonecznych miejscach oraz także w miejscach ciepłych. Natomiast w zimowych okresach musi ją w sposób odpowiedni zabezpieczyć. Co więcej musimy do tego pilnować, aby trawa ta nie miała za mokro. Sadzimy ją głównie na wiosnę.

Jeśli mamy ochotę na dużą ilość traw w swoim ogrodzie, to powinniśmy zdecydować się na jeden rodzaj traw bądź też skusić się na mieszanie jej odmian. Naprawdę zabawa trawami jest świetna. Możemy stworzyć coś przepięknego i bardzo indywidualnego. Warto łączyć ze sobą trawy gatunków niższych z trawami wysokimi, które dorastają nawet do kilku metrów. Dzięki temu możemy pośród traw zrobić sobie kącik, w którym można się zrelaksować, napić pysznej kawki czy też poczytać ciekawą książkę.

Trawy przepięknie się prezentują w połączeniu ze sztucznym oczkiem wodnym. Warto jednak wówczas postawić na trawy, które tolerują wilgotność. Bez problemu znajdziemy takie odmiany. Trawy obecnie są bardzo popularne, a więc znajdziemy je w większości sklepów ogrodniczych oraz także w sieci. Porównajmy sobie ceny, aby nie przepłacić.

Trawa pampasowa — uprawa i pielęgnacja

Gdzie najlepiej rośnie trawa pampasowa?

Ozdobna trawa, jaką jest trawa pampasowa, najlepiej czuje się na stanowiskach dość wilgotnych i słonecznych. Lubi gleby żyzne i stosunkowo przepuszczalne.

Jeśli chcemy długo cieszyć się pięknem trawy pampasowej, od razu posadźmy ją w donicy. Dzięki temu z łatwością przeniesiemy ją zimą do pomieszczenia. Roślina źle zimuje w naszych warunkach klimatycznych, a wilgotne stanowisko, które służy jej latem i wiosną, ostrzejszą zimą może jej zaszkodzić. Trawa pampasowa niestety łatwo przemarza.

Donicę warto wybrać dużą bowiem trawa pampasowa nie najlepiej znosi coroczne wykopywanie, w trakcie którego może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego.

Trawa pampasowa — sadzenie

Trawę pampasową sadzimy pod koniec maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków. Na kilka tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz, należy rozpocząć hartowanie rośliny. W tym celu wystawiamy ją na zewnątrz na kilka godzin, stopniowo wydłużając ten czas do całego dnia.

Przygotowanie stanowiska dla trawy pampasowej należy rozpocząć od oczyszczenia z chwastów. Następnie przekopujemy glebę i dodajemy kompost lub przekompostowany obornik. Przed sadzeniem rośliny wykopujemy dołki, a na ich dnie układamy warstwę drenażową (może to być gruboziarnisty piasek, żwir lub keramzyt).

Trawę pampasową sadzimy tak, aby szyjka korzeniowa była lekko zagłębiona. Uchroni to roślinę przed przemarznięciem. W przypadku sadzenia jesienią warto podsypać dookoła rośliny warstwę ściółki (np. korę ogrodową), aby ję dodatkowo zabezpieczyć.

Jak szybko rośnie trawa pampasowa z nasion?

Nasiona trawy pampasowej wysiewa na przełomie marca i kwietnia. Wcześniej warto przeprowadzić stratyfikację (przechowywanie w lodówce przez około 1 miesiąc). Do wysiewu potrzebne będą płaskie pojemniki oraz podłoże, najlepiej mieszanka piaszczysto-torfowa.

Siewki można dostrzec już po kilku dniach. Gdy roślina wytworzy 4-6 liści właściwych, można przesadzić ją do doniczki. W pierwszym roku młode rośliny należy przechowywać w nieogrzewanej szklarni lub tunelu foliowym, dobrze zabezpieczone przed zimnem.

Kiedy należy przyciąć trawę Pampasową?

Jeżeli chcemy uzyskać ładny i zdrowy wygląd trawy pampasowej musimy ją regularnie przycinać. Bez tego roślina nie będzie rosła w odpowiednim pokroju. Może też za bardzo się rozkrzewiać, co niekorzystnie na nią wpływa.

Trawa pampasowa zimą staje się sucha, a jej kolor z reguły z zielonego zmienia się na brązowy lub beżowy. Części nadziemne na wiosnę już nie odżyją, dlatego należy je usunąć, aby zrobić miejsce dla nowych liści. Ważne jest to, aby zrobić to jeszcze zanim trawa wypuści nowe przyrosty, ponieważ wtedy następuje ryzyko uszkodzenia ich. Jeśli zima była długa, to cięcie opóźniamy, by zostawić ochronę przed mrozem dla nowych źdźbeł.

Kiedy zaczyna rosnąć trawa pampasowa po zimie?

Trawy pampasowe w Polsce najpiękniej wyglądają, kiedy kończy się lato. Pojawiają się wtedy bujne i puszyste pióropusze, które w zależności od gatunku oraz warunków atmosferycznych wytrzymują nawet do końca listopada lub początku grudnia.

Kwiatostany trawy pampasowej mogą mieć kolor biały lub beżowy. Zdarza się nawet trawa pampasowa różowa, która prezentują się naprawdę elegancko i oczywiście jest też droższa w zakupie. Niezależnie od koloru, puszyste wiechy osiągają długość nawet pół metra, co robi imponujące wrażenie.

Trawa pampasowa — odmiany

Odmian trawy pampasowej jest co najmniej kilkanaście. Oto najciekawsze:

  • Trawa pampasowa 'Pumila’ – to ciekawa odmiana o nieco ograniczonym wzroście, dlatego wybierana jest zwykle do mniejszych ogrodów. Jej liście osiągają długość zaledwie 80 cm, a w czasie kwitnienia roślina osiąga około 150 cm wysokości. Kwiatostany mają barwę kremową lub srebrzystą. Inne odmiany trawy pampasowej o kwiatostanach srebrzystych to: 'Sunningdale Silver’, 'Silver Fountain’, 'Elegans’.
  • Trawa pampasowa 'Rosea’ – to odmiana, która dorasta do około 3 m wysokości w czasie kwitnienia. Tworzy puszyste, bladoróżowe kwiatostany. Inne odmiany trawy pampasowej kwitnące na różowo to: 'Rose’ 'Plume’, 'Pink Feather’.
  • Warto zwrócić również uwagę na odmiany trawy pampasowej kwitnące na biało: 'White Feather’ oraz 'Weiser Feder’, a także odmiany o liściach w barwne paski: 'Aureolineata’, 'Albolineata’ oraz 'Cool Ice’.

Trawa pampasowa suszona piękną ozdobą domu

Suszona trawa pampasowa z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie mają ręki do kwiatów. Nie potrzebuje wody, dlatego spokojnie posłuży przez kilka miesięcy, będąc piękną ozodbą wazonu lub bardziej rozbudowanych kompozycji florystycznych.

Suszoną trawę pampasową można kupić w kwieciarni lub centrum ogrodniczym. Jeśli mamy ją jednak w swoim ogrodzie, możemy ją samodzielnie ściąć i potem zasuszyć.

Jak zasuszyć trawę pampasową?

Przy użyciu sekatora lub ostrych nożyc ścinamy kilka źdźbeł trawy, najlepsze będą te najgęstsze. Następnie usuwamy liście z łodyg i przycinamy je na odpowiednią długość.

Łodygi owijamy sznurkiem lub elastyczną gumką i wieszamy do góry nogami w suchym, ciepłym miejscu na około 2-3 tygodnie. Kiedy trawa wyschnie, możemy zacząć tworzyć piękne kompozycje.

Wskazówka: aby trawa nie zaczęła się kruszyć i na dłużej zachowała trwałość, warto spryskać ją sprayem florystycznym lub lakierem do włosów. Taki zabieg sprawi, że trawa nie wyblaknie, co jest szczególnie ważne w przypadku różowej odmiany.